Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů Šáhed, z nichž se devět podařilo sestřelit, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Rusko také v noci ostřelovalo Záporoží, kde poškodilo zařízení infrastruktury, uvedly tamní úřady. Raněné po ruských útocích hlásí Charkovská, Záporožská a Doněcká oblast, která eviduje také jednoho zabitého.
Rusko drony vyslalo z Brjanské oblasti, která sousedí se severní Ukrajinou. Bezpilotní letouny odtamtud zamířily k jihu skrze ukrajinskou Sumskou a Černihivskou oblast. Vzdušné síly neuvedly, kam doletěl desátý, nesestřelený dron.
Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat uvedl, že Rusové neustále mění strategii útoků. "Nejdříve používali šáhedy během dne, pak v noci," řekl podle agentury Ukrinform Ihnat, podle kterého si ruská armáda uvědomila, že v noci jich zvládnou Ukrajinci sestřelit méně. S úspěšným sestřelením ale podle něj pomáhají moderní zbraně, které Ukrajina získala od spojenců.
Kromě útoků drony Rusko podle ukrajinských úřadů pokračovalo v ostřelování měst ležících nedaleko frontové linie, včetně jihoukrajinského Záporoží. Podle tamní správy mířily ruské síly na oblastní centrum i na jeho předměstí protileteckými střelami. "Okupanti v noci napadli Záporoží. Nepřátelské ostřelování poškodilo zařízení infrastruktury. Lidé a obytné domy újmu naštěstí neutrpěli," napsal na telegramu starosta Záporoží Anatolij Kurtjev. Dnes okolo 6:30 ráno (5:30 SELČ) podle něj už ve městě zavládl klid.
Šéf Záporožské oblasti Jurij Malaško později podle agentury Ukrinform uvedl, že dva civilisté utrpěli zranění dnes ráno během ruského vzdušného útoku na obec Orichiv. Zatímco ráno podle něj Rusové použili zřejmě salvové raketomety, v noci útočili na region pravděpodobně raketami S-300. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů pravidelně útočí protiletadlovými střelami S-300, které invazní síly používají k útokům na pozemní cíle.
Už ve čtvrtek večer ukrajinské úřady informovaly o ruském ostřelování Charkova. Dnes tamní oblastní šéf Oleh Syněhubov uvedl, že během nočního útoku ruského dronu Šáhed na objekty kriticky důležité infrastruktury v Charkovské oblasti utrpěli zranění dva muži, při raketových útocích na Charkov pak tři lidé, informovala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Podle Ukrinformu ruská armáda za uplynulý den ostřelovala 117 obcí v devíti ukrajinských oblastech. V Doněcké oblasti na východě země byl ve čtvrtek při ruských útocích v oblasti jeden člověk zabit a nejméně šest dalších jich utrpělo zranění, informoval šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.
Rozlučka s hercem, producentem a dlouholetým prezidentem karlovarského filmového festivalu Jiřím Bartoškou (†78) v pražském Rudolfinu byla pro mnohé zúčastněné překvapivá. Namísto očekávané vystavené rakve s ostatky zesnulého na pódiu Dvořákovy síně se návštěvníkům naskytl pouze symbolický výjev: čestnou stráž tvořilo deset Křišťálových glóbů, hlavních cen festivalu, který Bartoška po desetiletí vedl.
Česko se v úterý loučilo s Jiřím Bartoškou, jehož dobrou přítelkyní z hereckého prostředí byla i Dagmar Havlová. Na kolegu zavzpomínala už po jeho smrti. Nyní oznámila, že se zúčastní i prvního ročníku karlovarského festivalu po Bartoškově odchodu.
Princ Harry obvinil britský bulvární deník The Sun z toho, že z pomsty zveřejnil lživý a ponižující článek, který jej spojoval s americkým rapperem Seanem „Diddym“ Combsem v rámci vysoce sledovaného případu obchodování se ženami. Informace vyplývají z nově zveřejněného soudního dokumentu, který je součástí širšího sporu mezi vévodou ze Sussexu a vydavatelstvím News Group Newspapers (NGN), patřícímu do impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha.
Jihomoravští hasiči ve středu zasahovali u požáru v průmyslovém areálu v Hustopečích na Břeclavsku. Desítky lidí se musely evakuovat, událost se naštěstí obešla bez zranění. Hasičům se povedlo uchránit majetek za 50 milionů korun.
Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální.
Česko se v úterý naposledy rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou, od jehož smrti zítra uplynou dva týdny. Veřejné poslední rozloučení v Rudolfinu přitom zdaleka nebylo jedinou akcí, kterou rodina připravila k uctění památky zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Vlaky na koridorové trati mezi Prahou a Pardubicemi zastavila srážka soupravy s osobou. O nehodě jsme informovali. Podle nejnovějších informací se jednalo o nehodu tragickou. Sražená osoba nepřežila.
Karel Šíp už za několik dní oslaví 80. narozeniny a letos ho čeká také připomínka dvacetiletého výročí od odvysílání první epizody Všechnopárty. Moderátorovi ale nyní neuniklo, že některým televizním divákům leze krkem. Kromě nových dílů talk show se totiž pravidelně objevují ve vysílání i reprízy.
Slavného pacienta měli v uplynulých dnech v jedné z pražských nemocnic. Jan Bendig se potýkal s náhlou bolestí břicha a nakonec se rozhodl vyrazit k lékaři. Skončil na operačním sále.
Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví.
Češi si v úterý zkomplikovali cestu za obhajobou zlata na mistrovství světa v hokeji, které letos hostí Švédsko a Dánsko. Až do pozdních večerních hodin museli čekat na to, kdo bude jejich soupeřem ve čtvrtečním čtvrtfinále. Nyní už je jasno.
Poprvé se Dagmar Patrasová ozvala z psychiatrické léčebny, kde se už déle než týden snaží dostat z problémů, které ji potkaly po dubnové smrti milované dcery Aničky, která podlehla zákeřné rakovině.