Rusko za poslední den hlásí 98.040 nově prokázaných případů koronaviru, to je dosud nejvíce. Země tak registruje rekordní denní přírůstek osmý den po sobě za situace, kdy se šíří vysoce nakažlivá varianta omikron. Vládní operativní štáb za 24 hodin podle agentury Reuters zaznamenal 673 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Prezidentský mluvčí dnes připustil, že odpůrci očkování jsou i v Kremlu.
Nejnovější denní přírůstek představuje poměrně výrazný skok oproti předchozímu dni. Zatímco ve čtvrtek krizový štáb informoval o 88.816 nově infikovaných, ve středu úřady hlásily 74.692 nakažených za 24 hodin. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že skutečný počet nakažených je pravděpodobně mnohem vyšší, jelikož mnoho lidí se netestuje a nemá příznaky covidu-19.
Podle agentury Interfax rovněž připustil, že se v Kremlu najdou odpůrci očkování. "Zaujímáme k nim nesmiřitelný postoj... vystavujeme je ostrakizmu," odpověděl prezidentský mluvčí na novinářský dotaz. Denně se podle něj mnoho zaměstnanců prezidentské administrativy nakazí a většina lidí pracuje na dálku z izolace. Zdravotníci v Rusku zatím plně očkovali proti covidu-19 jen asi polovinu obyvatel, píše AP. Řada Rusů s vakcinací váhá.
Počet infekcí koronavirem začal v Rusku stoupat před přibližně třemi týdny - denní přírůstky vyskočily od 10. ledna z tehdejších zhruba 15.000 na dnešních téměř 100.000, upozornila agentura AP, podle níž se ruské úřady zatím vyhýbají zavedení zásadních protikoronavirových opatření. Peskov se dnes nechal slyšet, že "přehnané restrikce" jsou v případě šíření varianty omikron zbytečné, jak podle něj vyplývá ze zkušeností jiných zemí.
Vicepremiérka Taťjana Golikovová ovšem už dříve varovala, že zdravotnický systém bude čelit ještě větší zátěži, poznamenal server Kommersant. Požádala proto regiony, aby zavedly protikoronavirová opatření, pokud tak už neučinily.
Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa, kde žije přibližně 146 milionů lidí, koronavirem prokazatelně nakazilo přes 11,5 milionu osob, z nichž podle vládního operativního štábu 329.443 zemřelo. Ruský statistický úřad Rosstat nicméně uvádí dvojnásobné množství obětí pandemie, neboť eviduje i osoby, u kterých se nemoc zjistila až po smrti: od dubna 2020 do konce loňského roku podle něj v souvislosti s covidem-19 zemřelo přes 662.486 lidí.
Rosstat dnes upřesnil, že jen v loňském roce zemřelo více než půl milionu Rusů, u nichž byl zjištěn covid-19. V prosinci zemřelo 54.630 nakažených, přičemž covid-19 byl hlavní příčinou smrti ve 49.122 případech. Rekordní byl ale listopad, kdy podle upřesněných statistických údajů zemřelo 88.138 pacientů s covidem-19, upozornila ruská redakce BBC na svém webu. Za celý rok v Rusku zemřelo 517.795 lidí, kteří se nakazili koronavirem. Celkem za 12 měsíců loňského roku zemřelo 2, 445.509 Rusů. O rok dříve zemřelo v Rusku 2,138.586 lidí, včetně 144 691 nakažených koronavirem. Celkem tak loni a předloni podle statistiků v Rusku zemřelo 662.486 lidí se zjištěnou nákazou.
Začal další rok a legendární kapela Olympic tu s námi stále je a nadále koncertuje. Frontman Petr Janda přitom na jaře oslaví 84. narozeniny a připouští si, že zdravotně už na tom s ohledem na pokročilý věk lépe nebude.
Mlhy, námraza a vítr. Meteorologové řekli, s čím je třeba počítat ve zbytku probíhajícího lednového týdne. Mrznout bude hlavně v noci, přes den má být nad nulou. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek večer vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak na závěr jednání, které s přestávkami probíhalo od úterý. Babišova vláda je u moci od poloviny prosince, kdy její členy jmenoval prezident Petr Pavel.
Soud dal razítko na dohodu mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem ohledně péče o jejich dceru Rozárku, o které již dříve informovala prvně jmenovaná. Dcera herečky Veroniky Žilkové původně neprozradila detaily. Nyní už je ale známe.
Bývalý poslanec Dominik Feri ve čtvrtek u soudu neuspěl se žádostí o předčasné propuštění na svobodu. Pro tuto chvíli tak platí, že si bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění.
Moskva je podle amerického prezidenta Donalda Trumpa připravena uzavřít dohodu vedoucí ke konci války na Ukrajině, ale Kyjev nikoliv. Trump jen několik týdnů před čtvrtým výročím začátku konfliktu prohlásil, že je nutné přesvědčit ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského, aby s dohodou souhlasil.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i letos. Radostnou novinkou se v polovině ledna pochlubila herečka a zpěvačka Barbora Poláková. Její dvě děti se totiž dočkají nevlastního mladšího sourozence.
Po neveřejném smutečním obřadu v Brně se kolegové a kamarádi rozloučili s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem i v Praze. Silvestrovský odchod představitele bosse Matějky z Okresního přeboru zaskočil celé Česko.
Nebezpečí ledovky stále nepominulo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během čtvrtečního dopoledne aktualizovali výstrahy před zmíněným jevem. Meteorologové avizují, že další problémy nastanou na některých místech o víkendu.
Jiří Ovčáček byl jako tiskový mluvčí po dlouhá léta věrným spolupracovníkem bývalého prezidenta Miloše Zemana. Po konci jeho druhého funkčního období se i on stáhl z politiky. Nyní to ale vypadá, že by mu vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše mohla zařídit novou exponovanou funkci.
Nevyzpytatelné je počasí v Česku během posledních dní. Po sněhové nadílce následovala epizoda, kdy opakovaně hrozil výskyt nebezpečné ledovky. Další změnu přinese druhá polovina tohoto týdne. Meteorologové očekávají inverzi.
Královna Camilla se desítky let poté, co k tomu došlo, rozhodla prozradit, že se stala obětí sexuálně motivovaného útoku ve vlaku. Podle svých slov se ubránila a nepříjemnou zkušenost pak na dlouhá léta vytěsnila.