Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června. Uvedl to dnes vicepremiér Alexandr Novak. Rusko minulý měsíc oznámilo, že v reakci na západní sankce v březnu sníží svoji těžbu, podle Novaka by plánované snížení produkce mělo být splněno v příštích dnech. Snížení odpovídá zhruba pěti procentům celkové produkce ropy v Rusku v lednu. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií.
"V současnosti je Rusko blízko dosažení cílové úrovně snížení - bude jí dosaženo v nejbližších dnech," řekl Novak. "V souladu se současnou situací na trhu bude rozhodnutí o dobrovolném snížení těžby o 500.000 barelů denně platit do června 2023 včetně," dodal.
Novak v prohlášení uvedl, že světový trh s ropou je pod bezprecedentním tlakem. Poukázal na energetické embargo západních zemí vůči Rusku a na to, co označil za nebezpečné pokusy omezit cenu ropy.
Rozhodnutí Ruska snížit těžbu ropy doplňuje dohodu skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem. Skupina se loni v říjnu dohodla na prudkém snížení těžby o dva miliony barelů denně, které má trvat od listopadu do konce letošního roku. Skupina snížila těžbu navzdory výzvám velkých spotřebitelů, aby ji naopak zvýšila, napsala agentura Reuters.
V celém loňském roce se těžba ropy v Rusku zvýšila o dvě procenta na 535 milionů tun (zhruba 10,7 milionu barelů) denně. Důvodem byl nárůst prodeje do asijských zemí, hlavně do Indie a Číny.
Evropská unie spolu se skupinou ekonomicky vyspělých zemí G7 a s Austrálií od loňského 5. prosince zavedla maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Od 5. února platí i cenové stropy na ruské ropné produkty.
Poslední události kolem Jaromíra Soukupa s největší pravděpodobností neprospějí ani atmosféře mezi ním a jeho bývalou partnerkou Agátou Hanychovou. Influencerce se totiž po útoku na podnikatele, kterým se zabývá policie, nelíbí, že mu musí předávat dceru Rozárku.
Prakticky po celém Česku v pondělí alespoň trochu zapršelo, takže například mohla být odvolána výstraha před požáry. Problémy se suchem ale neskončily. Ačkoliv ještě neskončil srpen, je letošní rok rekordní, co se týká nedostatku půdní vláhy. Oznámil to projekt Intersucho.
Veronika Žilková je zvyklá na filmaře, ale tentokrát se před nimi nesměla přetvařovat. Natáčeli totiž dokument o její osobě, který se chystá odvysílat veřejnoprávní Česká televize. Známá herečka přiznala, že o jedné životní kapitole se jí nechtělo moc mluvit.
Lela Vémola si v posledních dnech stěžovala na tíživou finanční situaci, přičemž ukazovala na manžela Karlose Vémolu, jenž prý nepomáhá rodině, jak by měl. Proto všechny překvapilo, když nyní oznámila, že stejně bere děti na dovolenou.
Léto je tradičně obdobím v roce, kdy se koná nejvíce svateb. Jedna taková měla do poslední chvíle zůstat utajena, jenže ji prozradil oblíbený herec Martin Dejdar. Chtěl se pochlubit, že se mu bude ženit syn.
Meteorologové ve středu vyhlásili před silnými bouřkami, které nejprve od půlnoci hrozí na severozápadě Čech a následně ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou jihovýchodní polovinu území republiky. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Světovou hudební scénou otřáslo úmrtí dalšího legendárního bubeníka. Ve věku 77 let zemřel Frank Beard, americký bubeník a zakládající člen skupiny ZZ Top. Beard se v závěru života potýkal se zdravotními problémy.
Pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva spoluorganizují Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a Nadace Charty 77. Obě organizace se v úzké součinnosti s Parlamentním shromážděním Rady Evropy ujímají kompletního organizačního i produkčního zajištění letošního 14. ročníku, a to právě v roce, kdy si veřejnost připomíná nedožité 90. narozeniny Václava Havla.
Léto sice hudebníci nejčastěji tráví na pódiích, ale letos to rozhodně není případ jedné slovenské hvězdy. Dara Rolins oznámila, že si od mikrofonu dá na nějaký čas pauzu. Ukazuje se však, že lidé mají problém to přijmout.
Návrat tropického počasí už se během letošních letních prázdnin nepředpokládá. Teploty mohou být dokonce v některých obdobích podprůměrné. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Televizní diváci se brzy mohou těšit na Štefana Margitu. Nepůjde ale tentokrát o koncert či operní představení, operní pěvec má být hlavní postavou nového dokumentu. Margita nyní odhalil své pocity z nedávného natáčení.
Jaromíru Soukupovi šlo při nedávném útoku o život, tvrdí lidé z jeho okolí, když komentují zranění, která podnikatel při incidentu utrpěl. Podle nejnovějších informací byla zlomenina ruky ještě komplikovanější, než se doposud myslelo.