Rusko zničilo většinu ukrajinských tepelných elektráren

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto, foto: mil.ru
Libor Novák 13. dubna 2024 21:55
Sdílej:

Vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterou Moskva spustila minulý měsíc, zapříčinila zničení většiny ukrajinských tepelných elektráren nebo jejich obsazení ruskými jednotkami. V pátek o tom informovaly ukrajinská média a společnosti, které elektrárny provozují.

"Po posledním ostřelování a zničení Trypilské tepelné elektrárny ztratila ukrajinská energetická společnost Centrenerho 100 procent její výrobní kapacity," uvedly v pátek internetové noviny Ukrajinská pravda.

Zpráva se objevila po zničení Zmijivské tepelné elektrárny v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Vuhlehirská tepelná elektrárna v Doněcké oblasti je pod ruskou kontrolou od léta 2022.

Soukromá energetická společnost DTEK hlásila, že dokáže dodávat pouze přibližně 20 procent energie, pět ze šesti jejích elektráren totiž utrpělo vážné poškození nebo byly zničeny. Po nejnovějších útoků může být podle zprávy toto číslo ještě nižší.

Tepelné elektrárny vyrábějí elektřinu spalováním uhlí, topného oleje nebo zemního plynu. Většina ukrajinských tepelných elektráren spaluje uhlí, přiblížila DPA.

Březnové raketové útoky vyřadily z provozu i velkou vodní elektrárnu v Záporožské oblasti.

Rusko se primárně zaměřilo na tepelné a vodní elektrárny, protože hrají důležitou roli ve stabilizaci elektrické sítě. V ranní a večerní špičce, kdy je odběr nejvyšší, totiž dokážou rychle zvýšit množství produkované energie, uvedla Ukrajinská pravda.

Tři ukrajinské jaderné elektrárny se cílem útoků nestaly. Ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko v neděli uvedl, že aktuálně vyrábějí více než 50 procent ukrajinské energie.

Navzdory rozsáhlým škodám na ukrajinské energetické infrastruktuře se pravidelné výpadky energie vyskytují pouze na východě Ukrajiny v Charkovské oblasti, uvádí provozovatel ukrajinské přenosové soustavy Ukrenerho.

Výpadky energie postihují zejména průmyslovou výrobu v Dněpropetrovské oblasti. Na pokrytí poptávky v ranní a večerní špičce Ukrajina dováží elektřinu ze sousedních zemí – Maďarska, Moldavska, Rumunska a Slovenska.

Rusko nadále útočí na ukrajinské elektrárny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj proto opakovaně žádá západní spojence o dodání systémů protivzdušné obrany Patriot. Podle nejnovějších informací je k zajištění vzdušného prostoru nad celým jejím územím zapotřebí ještě 25 takových systémů.

Stalo se