Rusko zveřejnilo video, údajně má dokazovat stahování vojsk ze západu země

První ruské jednotky, které se zúčastnily cvičení na západě země, již dorazily do svých domovských posádek, oznámil dnes mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Poblíž ukrajinských hranic nicméně podle Západu zůstává Rusku dostatek sil k případnému útoku. Představitelé západních zemí jsou k informacím Moskvy o stahování ruských vojáků od ukrajinských hranic velmi skeptičtí.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

"Vojenské transporty s těžkou technikou jednotek Jižního vojenského úkolu, které plily úkoly na cvičištích na Krymu, se přepravily po železnici do stálých posádek v Čečensku a Dagestánu, vzdálených více než 1500 kilometrů," prohlásil mluvčí. Železniční transporty s obrněnci 1. tankové armády Západního vojenského okruhu po výcviku v Kurské a Brjanské oblasti se vracejí do posádek v Nižegorodské oblasti, uvedl. Dodal, že do Dzeržinska v této oblasti se v noci na dnešek vrátily také týlové a zabezpečovací jednotky, které se po vlastní ose přepravily ze 700 kilometrů vzdálených cvičišť.

Ruské ministerstvo obrany dnes ráno zveřejnilo video, které podle něj dokazuje začátek stahování ruských vojáků a techniky ze západu země zpět na základny po ukončení vojenských cvičení. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na ministerstvo. Další jednotky podle armády opouštějí Krym.

Satelitní snímky ukazují, že Rusko sice stáhlo část vojenského vybavení z blízkosti Ukrajiny, ale že další technika dorazila a Rusko má stále mnoho sil a vybavení poblíž sousední země, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na americkou společnost Maxar Technologies, která týdny sleduje koncentraci ruských sil. Agentura dodala, že nebyla schopna tato tvrzení nezávisle ověřit. Připomněla také, že západní země ve středu varovaly, že u ukrajinských hranic sílí ruská vojenská přítomnost, což je v rozporu s tvrzením Moskvy o částečném stažení sil.

Rusko u hranic s Ukrajinou shromáždilo podle západních odhadů více než 150.000 vojáků. Západ se obává, že ruský vojenský výpad na Ukrajinu může přijít v podstatě kdykoliv. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by proti svému sousedovi chystalo útok.

Rusko dříve v tomto týdnu ohlásilo, že stahuje některé své jednotky rozmístěné u ukrajinských hranic zpět k jejich posádkám. Kyjev ale ve středu uvedl, že stahování ruských sil nepozoruje. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena vidí Spojené státy naopak pohyb ruských jednotek směrem k ukrajinské hranici, nikoliv pryč od ní. Podle nejmenovaného diplomata, na kterého se odkazuje agentura AP, Moskva v posledních dnech vyslala na hranici s Ukrajinou dalších 7000 mužů.

"Vojenský vlak s technikou jednotek tankového vojska ZVO (Západního vojenského okruhu) odjel do místa stálého nasazení po skončení plánovaného cvičení," uvádí se v prohlášení ruského ministerstva obrany. Podle něj budou tanky a další obrněná vozidla přepraveny po železnici "na vzdálenost přibližně tisíc kilometrů".

Stahování vojsk se údajně odehrává také na anektovaném Krymu. Podle sdělení ruského Jižního vojenského okruhu poloostrov opustilo po Kerčském mostě, který spojuje Krym s ruskou pevninou, deset vojenských kolon. Trasa části konvojů měřila 500 kilometrů, uvedla armáda. Kam přesně budou jednotky přesunuty, armáda neuvedla.

Témata: Ruská armáda | Rusko

Kachovská přehrada skutečně vybuchla, potvrzují data seismologů

09.06.2023 20:49 Norský seismologický institut NORSAR v pátek uvedl, že zaznamenal "explozi" v oblasti, kde stojí…

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin

09.06.2023 18:25 Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala,…

Rusko začne v červenci rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku

09.06.2023 15:33 Rusko začne rozmísťovat taktické jaderné zbraně do Běloruska, jakmile ve dnech 7. a 8. července…

EU plánuje nová pravidla proti obcházení protiruských sankcí

09.06.2023 14:35 Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU…

Důsledky masivních požárů v Kanadě už pociťuje i Evropa. USA se dusí kouřem

09.06.2023 12:11 Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s…

Ukrajinská protiofenziva se zřejmě soustředí na Záporoží, boje pokračují

09.06.2023 09:03 O útočných operacích ukrajinské armády informují v pátek další velká světová média v čele s BBC. Už…

Záběry z dronů nepodporují ruské tvrzení o útoku na přehradu raketami

08.06.2023 21:53 Záběry z dronů prezentované agenturou AP, které ukazují zhroucení ukrajinské přehrady a zatopení…

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Související:

Nejnovější