Ruský nezávislý list Novaja gazeta dočasně končí

Ruský list Novaja gazeta, jehož šéfredaktor Dmitrij Muratov byl oceněn Nobelovou cenou za mír, dnes oznámil, že po další úřední výstraze přerušuje svou práci, a to až do ukončení "speciální operace" na Ukrajině.

Ilustrační foto

Tímto souslovím Rusko oficiálně označuje válku, kterou rozpoutalo proti Ukrajině 24. února. Muratov se v neděli osobně nezúčastnil rozhovoru, který poskytl ruským novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, zaslal nicméně otázky, které zazněly v záznamu interview.

"Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře - do ukončení 'speciální operace na území Ukrajiny'," uvedla redakce na svém webu.

Mluvčí listu uvedla, že redakce ani neví, kvůli čemu ji cenzurní úřad varoval. "Nevíme. Dokonce jsme ještě nedostali do rukou první varování. Proto nevíme, co se tam praví. Odeslali zprávu o výstraze do médií, ale nám nic neposlali, do rukou jsme nic nedostali," řekla Naděžda Prusenkovová podle BBC.

V předvečer ruského útoku na Ukrajinu komentátorka listu varovala, že první obětí války se stanou pozůstatky svobody v Rusku.

Novaja Gazeta, kterou v roce 1993 Muratov spoluzakládal, je jedním z posledních nezávislých médií v Rusku. Noviny jsou známé hlavně pro své vyšetřování korupce nebo porušování lidských práv v Čečensku. Pro list pracovala i uznávaná novinářka Anna Politkovská, která byla v Moskvě zavražděná v roce 2006, právě v den narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina.

Na počátku března ruští zákonodárci schválili zavedení trestní odpovědnosti za publikaci toho, co státní moc v Rusku označí za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím, a to s možným odnětím svobody až na 15 let. Novaja gazeta poté oznámila, že ze svých stránek a sociálních sítí odstraňuje příspěvky na tato témata. "Není pochyb o tom, že tato hrozba bude realizována. Nemáme právo riskovat svobodu našich pracovníků," uvedl list s tím, že nadále bude informovat o důsledcích, kterým Rusko čelí: rozvíjející se hospodářské krizi, klesající životní úrovni, problémech s přístupem k zahraničním lékům a technologiím, pronásledování disidentů či protiválečných projevech.

Muratov minulý týden oznámil, že se chystá vydražit svoji medaili Nobelovy ceny za mír, kterou získal v loňském roce, a výtěžek věnovat ukrajinským uprchlíkům. Rusko kromě poskytnutí pomoci uprchlíkům musí podle novináře bez dalších průtahů přerušit boje, zajistit fungování humanitárních koridorů, výměnu zajatců a převoz těl padlých.

Muratov již dříve poskytl větší část finanční odměny, kterou dostal společně s oceněním, různým charitám. Stanice Rádio Svoboda v prosinci informovala, že Muratov se zřekl ve prospěch dobročinných nadací 30 milionů rublů (6,5 milionu Kč) z celkové částky asi 40,2 milionu rublů (8,7 milionu Kč).

Témata: Rusko | Noviny / tisk

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Dívka popsala tragickou střelbu v USA, pomazala se krví spolužáka a dělala…

28.05.2022 18:38 Jedenáctiletá Miah Cerrillová, která přežila střelbu na základní škole v texaském městečku Uvalde,…

Porošenka nenechali pohraničníci opustit Ukrajinu

28.05.2022 18:30 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání…

První případ opičích neštovic ohlásilo Irsko

28.05.2022 17:14 Irsko dnes ohlásilo první případ nákazy opičími neštovicemi. Informovala o tom agentura Reuters.…

Řecko od ledna zabránilo asi 40 000 ilegálních přechodů z Turecka

28.05.2022 15:28 Řecko od začátku roku zabránilo na své pozemní hranici s Tureckem ilegálnímu přechodu asi 40.000…

Na večírku v USA se střílelo, žena útočníka zabila

28.05.2022 15:04 Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po…

Ukrajina na jaře osela o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Pyrotechnici čistí od munice oblíbené jezero u Kyjeva

28.05.2022 13:37 Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v částech Pekingu

28.05.2022 12:40 Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v některých částech Pekingu. Jejich obyvatelé mohou přestat…

ON-LINE 94. den války: Ruská ofenziva na Donbasu pokračuje, ostřelování…

28.05.2022 11:45 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

Související:

Nejnovější