Ruský parlament schválil zákon na zrušení věkového limitu pro kontrakt o službě v armádě

Obě komory ruského parlamentu dnes schválily zákon na zrušení horního věkového limitu pro profesionální službu v ruské armádě. Informovala o tom agentura TASS. Prezident Vladimir Putin dnes zároveň podepsal dekret, který obyvatelům ukrajinské Chersonské a Záporožské oblasti usnadní podání žádosti o ruské občanství.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Příslušníci ruských ozbrojených sil z řad ruských občanů mohou v současnosti službu na základě kontraktu s armádou vykonávat ve věku od 18 do 40 let, cizinci od 18 do 30 let. Podle nového zákona, která čeká na Putinův podpis, by horní věkový limit přestal platit.

Rusko 24. února zahájilo invazi na Ukrajině, kterou ale oficiálně nazývá "speciální vojenskou operací". Agentura Reuters napsala, že v bojích ruská armáda zaznamenala významné ztráty. Moskva o svých ztrátách oficiálně informovala jen dvakrát, na začátku a na konci března, kdy přiznala 498 respektive 1351 zabitých vojáků. Ukrajina naopak tvrdí, že Rusko v bojích přišlo o zhruba 30.000 vojáků. Británie ruské ztráty odhadla na 15.000.

Ruské síly od zahájení války obsadily významnou část Chersonské oblasti včetně oblastní metropole Chersonu, a do jejího čela Moskva dosadila novou, proruskou správu. Nové vedení, které v pondělí zavedlo vedle ukrajinské hřivny i ruský rubl, již dříve uvedlo, že Putina požádá o připojení oblasti k Ruské federaci. Územní zisky mají ruské jednotky i v sousední Záporožské oblasti, a to od Azovského moře na jihu, až po řeku Dněpr na severu. Město Záporoží stále kontrolují ukrajinské síly.

Zjednodušený postup při podání žádosti o ruské občanství měli už dříve povolený obyvatelé samozvaných separatistických proruských útvarů na východě Ukrajiny - Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Korespondent ruskojazyčné verze BBC připomíná, že Putin i jeho mluvčí Dmitrij Peskov opakovaně ujišťovali, že cílem ruské vojenské operace není okupace Ukrajiny. Nový dekret z Kremlu ale podle něj naznačuje, že Rusko chce kromě Doněcké a Luhanské oblasti okupovat nejméně dvě další.

V Záporožské oblasti už mezitím začaly přípravy na vydávání ruských pasů. Oznámil to Vladimir Rogov, člen rady okupační vojensko-civilní administrativy oblasti, podle kterého budou moci tamní obyvatelé pasy získat už během několika následujících dní.

Témata: Rusko | Ruská armáda

Proruští separatisté zavedou trest smrti od roku 2025

01.07.2022 13:22 Justiční orgány separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) na východě Ukrajiny začnou uplatňovat…

Severní Korea viní z epidemie covidu předměty z jihu

01.07.2022 13:03 Severní Korea dnes uvedla, že první případy epidemie covidu v zemi se objevily proto, že se lidé…

Řecko by mohlo přijít o peníze z EU kvůli vracení běženců

01.07.2022 12:31 Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví …

Česko převzalo předsednictví EU, namísto vizí bude ale tématem válka, míní…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Ruský útok raketami v Oděse. Zemřelo 18 lidí

01.07.2022 11:41 Aktualizováno Osmnáct lidí zemřelo a dalších 38 utrpělo zranění při ruských nočních raketových útocích v Oděské…

Zelenskyj poblahopřál Fialovi k začátku českého předsednictví unii

01.07.2022 11:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřál českému premiérovi Petrovi Fialovi úspěch při…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v EU bude vyžadovat tvrdou…

01.07.2022 10:56 Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Rusko ruší všechna zbývající opatření proti covidu, situace je podle úřadů…

01.07.2022 10:40 Rusko ruší všechna zbývající opatření proti šíření koronaviru. Dnes to oznámil spotřebitelský úřad…

Podle Orbána nejsou potřebné další sankce proti Rusku, ale příměří

01.07.2022 09:51 Maďarsko musí podle premiéra Viktora Orbána kvůli válce na Ukrajině zrychlit svůj program rozvoje…

EU v červnu dovezla více plynu z USA než z Ruska

01.07.2022 09:28 Aktualizováno Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě…

Související:

Nejnovější