Ruský ústavní soud posvětil anexi ukrajinských území

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml, foto: Pixabay
ČTK 2. října 2022 12:56 | akt. 2. října 2022 15:32
Sdílej:

Ruský ústavní soud dnes schválil balík dokumentů o připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku, oznámila agentura TASS. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci, avizoval list Kommersant na svém webu. Jde přibližně o 15 procent z celkové rozlohy Ukrajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin, na jehož rozkaz ruská vojska koncem února vpadla na Ukrajinu, v pátek podepsal smlouvy o připojení čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů k Ruské federaci. Šéf Kremlu prohlásil, že Rusko bude anektovaná území hájit "všemi dostupnými prostředky".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátce poté sdělil, že Kyjev nebude s Ruskem jednat, dokud bude v jeho čele Putin, a oznámil, že Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO.

Západní představitelé anexi odmítli jako nelegální a odsoudili ji. Prezident Miloš Zeman odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině a ruskou krádež ukrajinského území; anexe podle něj nesmí být a nebude uznána.

Den po Putinově ceremonii v Kremlu, zahajující formální proceduru připojení ukrajinských regionů k Rusku, ukrajinští vojáci na severu Doněcké oblasti osvobodili město Lyman, které je vnímané i jako brána k dalšímu postupu do sousední Luhanské oblasti. Lymanu se Rusové zmocnili po tvrdých bojích v květnu.

Zelenskyj dnes ohlásil, že ukrajinští vojáci město úplně "vyčistili" od ruských vojáků.

Z usnesení ruského ústavního soudu podle listu Kommersant vyplývá, že "nové subjekty" budou mít pro integraci do Ruska přechodné období do 1. ledna 2026. Separatistická Doněcká a Luhanská lidová republika vstoupí do Ruska jako republiky a jejich šéfové budou titulováni jako hlavy republik, zatímco Chersonská a Záporožská oblast zůstanou v Rusku oblastmi, vedenými gubernátory. Úřadující náčelníky jmenuje Putin během deseti dnů po připojení, nové hlavy regionů si pak obyvatelé zvolí v září příštího roku, v rámci ruských regionálních voleb. "Státním jazykem bude ruština," dodal list.

"Platidlem na nových území nových ruských subjektů bude rubl. Do 31. prosince 2022 se bude při hotovostních a bezhotovostních transakcích připouštět užívání ukrajinské hřivny," řekl dnes podle agentury Intefax novinářům předseda výboru Státní dumy Pavel Krašeninnikov. Předseda výboru také sdělil, že ruské občanství mohou lidé na "nových ruských územích" získat tak, že o ně požádají a složí přísahu ruského občana.

Stalo se
České celebrity
Karel Šíp

Kde to má podškrábnout? Karel Šíp promluvil o jednáních s ČT

Karel Šíp letos oslavil kulaté osmdesáté narozeniny. Mohl by si tak užívat zcela zaslouženého důchodu, i když televizní diváci by si to nepřáli. Dvacet let už jsou v programovém schématu České televize zvyklí na talk show Všechnopárty. Bude se populární pořad vysílat i v příštím roce? 

Domácí
Metro

Tramvaje v Praze opět nahrazují metro. Na Florenci se bude pracovat ještě rok

Pražané musí počítat s omezením provozu metra i během druhého listopadového víkendu. Na Florenci finišuje výměna stropních nosníků, zavedena je proto náhradní tramvajová doprava. Stavební práce ve stanici budou pokračovat i v příštím roce. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry se omluvil Kanadě za svou čepici

Princ Harry, vévoda ze Sussexu, se oficiálně omluvil Kanadě za to, že si na zápas Světové série proti týmu Toronto Blue Jays vzal čepici Los Angeles Dodgers. Vévoda v rozhovoru pro CTV žertoval, že byl „pod nátlakem“, když si jasně modrou kšiltovku nasadil během čtvrtého utkání série v Los Angeles. Uvedl, že to považoval za „slušné gesto“ poté, co byl na zápas pozván přímo majitelem Dodgers. 

Světové celebrity
Angelina Jolie

Soudní spor graduje. Brad Pitt chce po Angelině Jolie 35 milionů dolarů

Soudní spory mezi bývalým hollywoodským párem Bradem Pittem a Angelinou Jolie eskalují. Pitt údajně žaluje svou exmanželku o 35 milionů dolarů (přibližně 820 milionů Kč) a zároveň se snaží vynutit zveřejnění neveřejné komunikace mezi nimi. Předmětem jejich vleklého sporu je francouzské vinařství Château Miraval, které manželé zakoupili v roce 2011 za zhruba 60 milionů dolarů.