Ruský útok na Ukrajinu zřejmě výrazně urychlí vyzbrojování české armády

Ruský útok na Ukrajinu zřejmě výrazně urychlí vyzbrojování české armády. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podle dnešní Mladé fronty DNES (MfD) chce kromě nákupu palných zbraní urychleně modernizovat a dokoupit lehká obrněná vozidla Pandur nebo domluvit s Američany dodání více vrtulníků, než dosud obrana plánovala. Ministryně podle MfD už zahájila jednání s Američany o možnostech rozšíření nákupu vrtulníků Venom a Viper od společnosti Bell.

Ministerstvo obrany

Podle současné smlouvy jich má armáda dostat 12, Černochová ale řekla, že jich bude potřeba víc. "Proto jsem při zasedání ministrů obrany naznačila americkému ministrovi obrany (Lloydu) Austinovi, že bychom chtěli koupit vrtulníků více,“ řekla deníku.

Řeší i urychlení zatím pozastaveného nákupu bojových pásových vozidel pěchoty (BVP). Už letos chce obrana rozhodnout o tom, jakou formou pořídit nadzvuková letadla a jaká. Nynější pronájem gripenů přitom končí v roce 2027 a Česko na ně má ještě možnost dvouleté opce.

Ministerstvo obrany už získalo z rozpočtu miliardu korun navíc. Za peníze hodlá nakoupit nové útočné pušky, granátomety, pistole a samopaly od České zbrojovky.

Černochová uvedla, že situace vzniklá po napadení Ukrajiny výrazně ovlivní plánované vyzbrojování armády. I proto, že ceny zbraní rostou. "Už teď je jasné, že poptávka kvůli dění na Ukrajině vysoce převyšuje nabídku. Za ČR platí, že pokud na trhu nalezneme rychle dostupnou techniku, která bude odpovídat našim strategickým dokumentům, nebudeme váhat. Jakmile bude možné něco nakoupit, okamžitě předložím vládě návrh na změnu rozpočtu," řekla MfD ministryně.

V první řadě chce ministerstvo obrany zrychlit odběry v rámci současných rámcových smluv, případně uzavírat dodatky či nové smlouvy na věci, které už česká armáda používá. "Nejedná se pouze o techniku, ale například i o munici a spojovací prostředky. Zároveň chceme urychlit modernizaci a například objednávat některé systémy dříve, než bylo plánováno," dodala ministryně.

Bojových vozidel Pandur má česká armáda z minulosti přes 100, to je podle Černochové málo. "V některých ohledech jsou navíc pandury technologicky zastaralé. Za těch deset až 12 let se technologie posunuly kupředu. Musíme tedy nejenom dokoupit, ale vyřešit i zajištění náhradních dílů, zrychlit tento proces a případně zajistit modernizaci," uvedla.

Kromě těžké techniky chce obrana nakupovat i moderní technologie, například drony. Ministryně plánuje také zvýšit počet vojáků.

Tarif může lidem podle ministra Síkely zlevnit energie až o 20 procent

28.05.2022 17:10 Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od…

Zemanem nejmenovaná kandidátka na viceprezidentku NKÚ u sebe nevidí nic…

28.05.2022 13:26 Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího…

V Česku získalo dočasnou ochranu dalších 900 lidí z Ukrajiny

28.05.2022 09:49 Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo v Česku příslušná víza více než 357 tisíc uprchlíků. Údaje…

Výdaje na platy státních zaměstnanců loni vzrostly o 13 miliard korun

28.05.2022 08:55 Výdaje na platy zaměstnanců státu loni vzrostly meziročně o 13 miliard korun na téměř 246 miliard…

Nejvíce případů porušování cen bylo loni zjištěno ve zdravotnictví

28.05.2022 08:14 Nejvíc případů porušování cenových předpisů zjistily loni úřady při kontrolách ve zdravotnictví.…

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Související:

Nejnovější