Ruský útok na Ukrajinu zřejmě výrazně urychlí vyzbrojování české armády

Ruský útok na Ukrajinu zřejmě výrazně urychlí vyzbrojování české armády. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podle dnešní Mladé fronty DNES (MfD) chce kromě nákupu palných zbraní urychleně modernizovat a dokoupit lehká obrněná vozidla Pandur nebo domluvit s Američany dodání více vrtulníků, než dosud obrana plánovala. Ministryně podle MfD už zahájila jednání s Američany o možnostech rozšíření nákupu vrtulníků Venom a Viper od společnosti Bell.

Ministerstvo obrany

Podle současné smlouvy jich má armáda dostat 12, Černochová ale řekla, že jich bude potřeba víc. "Proto jsem při zasedání ministrů obrany naznačila americkému ministrovi obrany (Lloydu) Austinovi, že bychom chtěli koupit vrtulníků více,“ řekla deníku.

Řeší i urychlení zatím pozastaveného nákupu bojových pásových vozidel pěchoty (BVP). Už letos chce obrana rozhodnout o tom, jakou formou pořídit nadzvuková letadla a jaká. Nynější pronájem gripenů přitom končí v roce 2027 a Česko na ně má ještě možnost dvouleté opce.

Ministerstvo obrany už získalo z rozpočtu miliardu korun navíc. Za peníze hodlá nakoupit nové útočné pušky, granátomety, pistole a samopaly od České zbrojovky.

Černochová uvedla, že situace vzniklá po napadení Ukrajiny výrazně ovlivní plánované vyzbrojování armády. I proto, že ceny zbraní rostou. "Už teď je jasné, že poptávka kvůli dění na Ukrajině vysoce převyšuje nabídku. Za ČR platí, že pokud na trhu nalezneme rychle dostupnou techniku, která bude odpovídat našim strategickým dokumentům, nebudeme váhat. Jakmile bude možné něco nakoupit, okamžitě předložím vládě návrh na změnu rozpočtu," řekla MfD ministryně.

V první řadě chce ministerstvo obrany zrychlit odběry v rámci současných rámcových smluv, případně uzavírat dodatky či nové smlouvy na věci, které už česká armáda používá. "Nejedná se pouze o techniku, ale například i o munici a spojovací prostředky. Zároveň chceme urychlit modernizaci a například objednávat některé systémy dříve, než bylo plánováno," dodala ministryně.

Bojových vozidel Pandur má česká armáda z minulosti přes 100, to je podle Černochové málo. "V některých ohledech jsou navíc pandury technologicky zastaralé. Za těch deset až 12 let se technologie posunuly kupředu. Musíme tedy nejenom dokoupit, ale vyřešit i zajištění náhradních dílů, zrychlit tento proces a případně zajistit modernizaci," uvedla.

Kromě těžké techniky chce obrana nakupovat i moderní technologie, například drony. Ministryně plánuje také zvýšit počet vojáků.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější