Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na jihozápadě Ukrajiny, uvádí ruskojazyčný web BBC. Mezi 20 mrtvými je i jedenáctiletý chlapec, mezi čtyřmi desítkami zraněných je šest dětí a těhotná žena, dodala BBC. Mluvčí oblastní správy Serhij Bratčuk podle listu Ukrajinska pravda informoval již o 21 obětech, včetně dvanáctiletého chlapce. Předchozí bilance byla 18 mrtvých a 38 raněných.

Serhij Bratčuk

Ruské letouny v noci na dnešek vystřelily tři rakety na letovisko Serhijivka v okrese Bilhorod-Dnistrovskyj, vzdálené asi 80 kilometrů jižně od Oděsy. Jedna ze střel poničila devítipodlažní obytný dům, další dvě zasáhly nedaleké rekreační zařízení.

V obytném domu, kde záchranáři již ukončili svou práci, bylo zabito 16 lidí, další čtyři - včetně zmíněného chlapce - přišli o život v rekreačním zařízení, kde pátrání pokračuje, protože pod troskami mohou být ještě lidé, dodala BBC s odvoláním na místní úřady. Z trosek se zatím podařilo vyprostit osm lidí, včetně tří dětí, uvedli záchranáři.

"V důsledku útoku strategických letounů Tu-22 ze strany Černého moře na Bilhorodsko-Dnistrovskyj okres třemi raketami Ch-22 byl zasažen vícepodlažní dům a dvě rekreační zařízení," informovalo dnes Jižní velitelství ukrajinských sil.

"Teroristická země v reakci na porážky na bojišti zabíjí naše lidi," uvedl šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Ruskojazyčný servis britské stanice BBC píše, že jde o druhý ruský útok na Oděskou oblast za posledních méně než 24 hodin. Ve čtvrtek dopadly v tomto regionu dvě ruské rakety, podle místních úřadů nezpůsobily materiální škody ani nikomu neublížily.

Kreml znovu prohlásil, že ruská armáda neútočí na civilní objekty. "Chci opět připomenout slova prezidenta a vrchního velitele, že ozbrojené síly Ruské federace během speciální vojenské operace neútočí na civilní cíle a civilní infrastrukturu," řekl mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Ukrajinské úřady trvají na tom, že zasažená místa, která se v noci na dnešek stala terčem ruských raket, neměla žádný vztah k vojenské infrastruktuře.

Bez ohledu na četná svědectví mezinárodních organizací na ochranu lidských práv a humanitárních organizací ruští představitelé nadále popírají, že v důsledku útoků ruských sil trpí civilisté. Navzdory důkazům Kreml označuje podobné zprávy za "lži a provokace", dodala BBC.

Podle ukrajinských úřadů raketa Ch-22 odpálená z ruského bombardéru v pondělí zasáhla nákupní centrum ve středoukrajinském Kremenčuku. Zemřelo přitom nejméně 20 lidí. Podle ruské verze raketa dopadla na sklad zbraní dodaných Ukrajině ze Západu a následně začalo hořet obchodní centrum, vedle něhož se sklad nacházel.

Jeden z generálů ukrajinské armády podle agentury Reuters ve čtvrtek řekl, že Rusové se snaží zasahovat ukrajinskou vojenskou a kritickou infrastrukturu, často ale používají nepřesné rakety ze sovětské éry. Kvůli tomu na Ukrajině umírá mnoho lidí z řad civilního obyvatelstva. Rakety Ch-22 byly původně - na přelomu 50. a 60. let minulého století - vyvinuty jako protilodní střely.

OSN od začátku ruské invaze na Ukrajinu eviduje více než 4700 zabitých civilistů. Předpokládá, že skutečný počet obětí bude mnohem vyšší.

Na Krymu jsou opět slyšet výbuchy. Protivzdušná obrana, tvrdí ruská správa

19.08.2022 22:55 Z Ruskem anektovaného poloostrova Krym dnes večer opět přicházely zprávy o explozích, uvedla na…

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:53 Aktualizováno Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Putin a Si Ťin-pching pojedou na summit G20 na Bali

19.08.2022 21:53 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit…

Američtí spisovatelé četli v New Yorku z díla Salmana Rushdieho

19.08.2022 21:46 V New Yorku se dnes sešli američtí spisovatelé a četli z díla svého kolegy Salmana Rushdieho, který…

Člena Islámského státu ze skupiny The Beatles v USA odsoudili na doživotí

19.08.2022 20:42 Soud v americké Alexandrii poslal na doživotí do vězení nejznámějšího člena Islámského státu (IS)…

Kvůli suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem…

19.08.2022 20:11 Kvůli mimořádnému suchu, které trvá už dva roky, je na východě Afriky ohroženo hladem 22 milionů…

Putin a Macron spolu hovořili o situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny

19.08.2022 18:19 Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem…

Scholz opět odmítl, že by měl vliv na daňové řízení s hamburskou bankou

19.08.2022 16:41 Aktualizováno Německý kancléř Olaf Scholz opět odmítl, že by jako někdejší starosta Hamburku měl jakýkoli vliv na…

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině, řekl…

19.08.2022 16:31 Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně…

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů vylákaných podvodníky do Kambodže

19.08.2022 15:52 Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 svých občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny…

Související:

Nejnovější