Ruský útok z Běloruska je zatím kvůli bažinám nepravděpodobný

Řeky vylité z břehů, silná vrstva bahna a podmáčená pole byly dnes vidět na kilometry daleko v oblasti severozápadní Ukrajiny poblíž hranic s Běloruskem. Možnost nového ruského přeshraničního útoku je zde navzdory nedávným varováním z Kyjeva prozatím nepravděpodobná, napsala dnes agentura Reuters.

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské propagandy)

Ukrajinští představitelé varují před hrozícím novým ruským útokem, přičemž Bělorusko na severu označují za jedno z možných nástupišť. Děje se tak v době, kdy se Moskva snaží dodat nový impuls své slábnoucí invazi.

Rusko a jeho blízký spojenec Bělorusko posílily své společné vojenské uskupení v Bělorusku a od příštího pondělí tam plánují uspořádat společné letecké cvičení.

Na pozadí těchto událostí střeží husté lesy a zrádné bažiny v pohraničí Volyňská brigáda územní obrany, jedna ze stovek ukrajinských jednotek složených z místních obyvatel ochotných bránit se zbraní v ruce své domovy.

V souvislosti se cvičením několik kilometrů jižně od běloruských hranic vojáci a důstojníci z této jednotky agentuře Reuters řekli, že jim nezvykle mírná zima poskytuje nemalou taktickou výhodu. "Na vlastní půdě vám k obraně pomůže všechno - krajina, spousta řek, které se letos vylily z břehů," řekl Viktor Rokun, jeden ze zástupců velitele brigády. Pole a stromy kolem něj jsou ponořené v kalných jezerech studené vody.

Mluvčí jednotky Serhij Chominskyj uvedl, že pomoc při zneprůchodnění terénu přišla i od nepravděpodobného spojence: místních bobrů. "Když si staví hráze, normálně je lidé ničí, ale letos to kvůli válce neudělali, takže teď je všude voda," říká.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý varoval, že Rusko "shromažďuje síly pro další eskalaci" téměř 11 měsíců trvající války mezi oběma zeměmi. Velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj v prosinci uvedl, že jedním z možných směrů nového útoku by mohlo být Bělorusko, kde má Rusko podle odhadů ukrajinské armády kolem 15.000 vojáků. Vojenští analytici počet odhadují na deset až 12.000 mužů ve zbrani.

Ukrajinský generál Oleksij Hromov dnes uvedl, že ruské vojenské uskupení v Bělorusku může být využito k agresivním akcím proti Ukrajině. Varoval také, že Rusko buduje v Bělorusku letecké uskupení.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko loni v únoru umožnil Moskvě využít svou zemi jako jedno z nástupních míst k invazi na Ukrajinu. Ruské síly ale byly při pokusu dobýt hlavní město Kyjev poraženy.

Zatímco Oleg Saljukov - zástupce velitele speciální vojenské operace, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu - dnes provedl inspekci ruských sil v Bělorusku, na opačné straně hranice se Volyňská brigáda věnovala nácviku boje v budovách a pod dělostřeleckou palbou.

Analytik Konrad Muzyka, ředitel poradenské společnosti v oblasti vojenství Rochan Consulting, řekl Reuters, že ačkoli lze v Bělorusku pozorovat hromadění ruských vojsk, útok na severozápadní Ukrajinu z Běloruska by se potýkal s obrovskými obtížemi.

"Je to příšerné místo pro vedení útočné operace. Je tam mnoho vodních toků a velmi málo silnic," řekl. "To usnadňuje ukrajinským silám nasměrovat pohyb ruských sil do určitých oblastí, kde by byly ostřelovány dělostřelectvem," dodal.

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Ukrajina už propouští vězně, kteří mají posílit armádu

23.05.2024 13:30 Ukrajina začala propouštět vězně, aby mohli vstoupit do armády, vyplývá ze soudních dokumentů…

Ptačí chřipka: Potvrdily se další případy přenosu na člověka

23.05.2024 10:55 Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu…

Britové tvrdí, že Čína dodává ruské armádě vybavení pro válku na Ukrajině

23.05.2024 09:17 Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr…

Rusko navrhlo revizi státní hranice v Baltském moři. Změnu pak popřelo

22.05.2024 20:49 Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury…

Zelenskyj hlásí pokrok v boji s ruskou armádou v Charkovské oblasti

22.05.2024 16:53 Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují…

Ficův stav je stále vážný a neumožňuje převoz do jiné nemocnice

22.05.2024 14:15 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající…

Netanjahu ozřejmil, jaké plány má Izrael s Gazou po válce

22.05.2024 08:50 Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou…

Fico má za sebou kontrolní vyšetření na CT

21.05.2024 21:44 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý…

Tusk: Je pravděpodobné, že požár ve Varšavě způsobili Rusové

21.05.2024 19:11 Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního…

Související:

Nejnovější