Ruský útok z Běloruska je zatím kvůli bažinám nepravděpodobný

Řeky vylité z břehů, silná vrstva bahna a podmáčená pole byly dnes vidět na kilometry daleko v oblasti severozápadní Ukrajiny poblíž hranic s Běloruskem. Možnost nového ruského přeshraničního útoku je zde navzdory nedávným varováním z Kyjeva prozatím nepravděpodobná, napsala dnes agentura Reuters.

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské propagandy)

Ukrajinští představitelé varují před hrozícím novým ruským útokem, přičemž Bělorusko na severu označují za jedno z možných nástupišť. Děje se tak v době, kdy se Moskva snaží dodat nový impuls své slábnoucí invazi.

Rusko a jeho blízký spojenec Bělorusko posílily své společné vojenské uskupení v Bělorusku a od příštího pondělí tam plánují uspořádat společné letecké cvičení.

Na pozadí těchto událostí střeží husté lesy a zrádné bažiny v pohraničí Volyňská brigáda územní obrany, jedna ze stovek ukrajinských jednotek složených z místních obyvatel ochotných bránit se zbraní v ruce své domovy.

V souvislosti se cvičením několik kilometrů jižně od běloruských hranic vojáci a důstojníci z této jednotky agentuře Reuters řekli, že jim nezvykle mírná zima poskytuje nemalou taktickou výhodu. "Na vlastní půdě vám k obraně pomůže všechno - krajina, spousta řek, které se letos vylily z břehů," řekl Viktor Rokun, jeden ze zástupců velitele brigády. Pole a stromy kolem něj jsou ponořené v kalných jezerech studené vody.

Mluvčí jednotky Serhij Chominskyj uvedl, že pomoc při zneprůchodnění terénu přišla i od nepravděpodobného spojence: místních bobrů. "Když si staví hráze, normálně je lidé ničí, ale letos to kvůli válce neudělali, takže teď je všude voda," říká.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý varoval, že Rusko "shromažďuje síly pro další eskalaci" téměř 11 měsíců trvající války mezi oběma zeměmi. Velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj v prosinci uvedl, že jedním z možných směrů nového útoku by mohlo být Bělorusko, kde má Rusko podle odhadů ukrajinské armády kolem 15.000 vojáků. Vojenští analytici počet odhadují na deset až 12.000 mužů ve zbrani.

Ukrajinský generál Oleksij Hromov dnes uvedl, že ruské vojenské uskupení v Bělorusku může být využito k agresivním akcím proti Ukrajině. Varoval také, že Rusko buduje v Bělorusku letecké uskupení.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko loni v únoru umožnil Moskvě využít svou zemi jako jedno z nástupních míst k invazi na Ukrajinu. Ruské síly ale byly při pokusu dobýt hlavní město Kyjev poraženy.

Zatímco Oleg Saljukov - zástupce velitele speciální vojenské operace, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu - dnes provedl inspekci ruských sil v Bělorusku, na opačné straně hranice se Volyňská brigáda věnovala nácviku boje v budovách a pod dělostřeleckou palbou.

Analytik Konrad Muzyka, ředitel poradenské společnosti v oblasti vojenství Rochan Consulting, řekl Reuters, že ačkoli lze v Bělorusku pozorovat hromadění ruských vojsk, útok na severozápadní Ukrajinu z Běloruska by se potýkal s obrovskými obtížemi.

"Je to příšerné místo pro vedení útočné operace. Je tam mnoho vodních toků a velmi málo silnic," řekl. "To usnadňuje ukrajinským silám nasměrovat pohyb ruských sil do určitých oblastí, kde by byly ostřelovány dělostřelectvem," dodal.

Rusko si podle analýzy ohledně demokracie pohoršilo nejvíce ze všech

04.02.2023 10:27 V demokracii celkově žije méně než polovina světové populace, konkrétně 45,3 procenta. Vyplývá to z…

Ukrajina předala Rusku přes 60 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 09:55 Ukrajina předala Rusku 63 válečných zajatců, mezi nimiž jsou také osoby "citlivé kategorie", uvedlo…

Pentagon upozornil na další špionážní čínský balón nad Latinskou Amerikou

04.02.2023 08:59 Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom…

Rakousko ukončí kontroly na hranici se Slovenskem

04.02.2023 08:12 Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské…

Kanada uvalila sankce na osoby spojené s šířením ruských dezinformací a…

03.02.2023 21:54 Kanadské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Kanada postihne sankcemi 38 lidí a 16 organizací…

Rusové pokračují v připomínání památky Ukrajinců zabitých při ruském útoku…

03.02.2023 20:50 Někteří Rusové pokračují v připomínání památky desítek Ukrajinců zabitých v lednu při ruském…

EU se dohodla na cenových stropech na ropné produkty z Ruska

03.02.2023 19:03 Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na cenových stropech na ropné produkty z…

Belgie upustila od plánu odchodu z jádra. Chce nechat v provozu nejstarší…

03.02.2023 18:10 Belgická vláda zvažuje, že ponechá své tři nejstarší jaderné reaktory v provozu o dva roky déle,…

Pavel by měl doložit obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu, vzkazuje…

03.02.2023 12:42 Bezpečnostní informační služba (BIS), další tajné služby ani policie neinformovaly prezidenta…

Mléko se bude v Rusku prodávat na kilogramy, aby se zakrylo zdražení

03.02.2023 12:27 V Rusku se čím dál častěji objevují balení mléka s nápisem "jeden kilogram" místo "jeden litr".…

Související:

Nejnovější