Novináři v Rusku mají nést podle návrhu ruských poslanců odpovědnost za přebírání informací jiných médií, které obsahují "nedůvěryhodné" informace o použití ruských ozbrojených sil v zahraničí a diskreditaci ruské armády. O příslušném návrhu zákona informovala dnes agentura Interfax.
Změnit se má dosavadní ustanovení mediálního zákona, které zbavovalo redakce odpovědnosti za šíření informací, které neodpovídají skutečnosti, v případě, že šlo o doslovné převzetí informací jiného média. Nyní poslanci navrhují do mediálního zákona vložit seznam důvodů, kvůli kterým generální prokuratura může médiu odebrat osvědčení o registraci.
Členové parlamentní komise pro vměšování cizích států do ruských záležitostí již předložili návrh novely, podle které by generální prokurátor a jeho zástupci dostali pravomoc uzavírat média v Rusku bez rozhodnutí soudu. Generální prokuratura by po zjištění prohřešku daného média požádala cenzurní úřad Roskomnadzor o zneplatnění registrace daného média a následně by úřad ukončil například platnost vysílací licence, připomněl Interfax.
Důvodem k takovému kroku by mohla být diskreditace ruských ozbrojených sil, šíření nehodnověrných informací o jejich použití v cizině, výzvy k bránění v použití ozbrojených sil při obraně zájmů Ruska a podobně. Důvodem by také mohlo být přijetí recipročních opatření vůči zahraničnímu médiu v Rusku v případě, že by jiný stát bránil ruským médiím v činnosti.
Ruští zákonodárci po ruském útoku na Ukrajinu zavedli postih až 15 let vězení za "lživé" informace o použití ruských ozbrojených sil či o činnosti ruských orgánů v zahraničí. Tlak úřadů již dlouho před válkou vedl k ukončení činnosti většiny nezávislých médií. Během konfliktu přestal - po dvou výstrahách od Roskomnadzoru - vycházet nezávislý list Novaja gazeta, který v předvečer konfliktu odhadoval, že první obětí války se stanou zbytky svobody v Rusku.
Uvězněný opoziční politik Alexej Navalnyj v úterý na twitteru napsal, že se o masakru civilistů v ukrajinském městě Buča dozvěděl ze státní televize, která vše vysvětlila jako provokaci, dlouho připravovanou NATO. "Říkám vám, že si neumíte představit obludnost lži na federálních kanálech. A bohužel její přesvědčivost pro ty, kdo nemají přístup k alternativním informacím," napsal opozičník o vysílání ruské televize, která je stále hlavním zdrojem informací pro většinu Rusů.
Elon Musk se rozhodl zahájit právní bitvu o výhradní péči o svého ročního syna Romula, kterého má s Ashley St. Clair. Miliardář a šéf společností Tesla či SpaceX své úmysly oznámil na platformě X v reakci na příspěvky uživatelů, kteří jej k tomuto kroku vyzývali. Důvodem je Muskovo přesvědčení, že jeho syn je v ohrožení kvůli změně postojů jeho matky k transgender komunitě.
Jaromír Nohavica překvapil návštěvníky koncertu jiného písničkáře, když se objevil na pódiu a zazpíval písně The Beatles. Neuniklo to ani televiznímu moderátorovi Jakubu Železnému, který využil příležitosti a do hudebníka si rýpl.
Jakub Prachař se v poslední době víceméně vzdal jedné výdělečné činnosti, která jej před lety také proslavila. Řeč je o moderování. Známý herec a bavič přiznal, že důvodem je strach.
Nebezpečí, které v posledních dnech představuje ledovka, nepomine ani během následujících hodin. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu vydal novou výstrahu, která upravuje časovou a územní platnost varování před zmíněným jevem.
Pavel Nedvěd se loni po letech v zahraničí vrátil do českého fotbalu, aby mu pomohl, konkrétně aby pomohl národnímu týmu z pozice manažera. Jak nyní přiznal, na zdejší prostředí si stále teprve zvyká. A naznačil, že některé věci by se mohly zlepšit.
Vazební stíhání Karlose Vémoly v ostře sledované kauze pokračuje, i když se zápasník nachází po operaci ve vězeňské nemocnici. Nyní se objevily informace, které naznačují zásadní zvrat v případu. Známý sportovec by se podle nich mohl dostat na svobodu.
Americký prezident Donald Trump vyzval protestující íránské občany, aby pokračovali v demonstracích proti režimu ve své zemi. Podle jeho vlastních slov je na cestě pomoc, kterou ale blíže nespecifikoval. Ve Washingtonu však dnes mají proběhnout důležitá jednání.
Poslední víkend do Česka přinesl mrazivé a na sníh bohaté počasí. O nadcházejícím víkendu bude situace jiná. Meteorologové nečekají prakticky žádné srážky, přes den má navíc být nad nulou. Vyplývá to z informací uvedených na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jana Boušková se poprvé po vleklých zdravotních problémech ukázala na veřejnosti. Fanoušci jsou samozřejmě rádi, ale teď budou vyhlížet její návrat do televize či do divadla. Známá herečka ještě zásadní rozhodnutí neudělala.
Tragédie se stala v lyžařském středisku Bad Gastein v rakouských Alpách. Třináctiletý chlapec z České republiky tam mimo sjezdovku strhl lavinu, přičemž ho sníh zavalil a usmrtil. Záchranáři se hocha snažili oživit, ale nepodařilo se jim to. O smutné události informoval deník Kronen Zeitung.
Česko v loňském roce přišlo o spoustu jedinečných osobností. Ve věku 29 let zemřela Anna Slováčková, které v jejím statečném boji s rakovinou držel palce celý národ. Rodina se nyní stará o to, aby se na nadanou herečku a zpěvačku nezapomnělo.
Není moc českých celebrit, jimž se poštěstilo, že jsou slavné v zahraničí i jinde než na Slovensku. Jednou takovou osobností ze šoubyznysu je Pavel Trávníček. Není divu, že si o legendárního prince z Popelky v těchto dnech dělají obavy i u sousedů v Německu.