Ruským vojákům u hranic s Ukrajinou začali posílat i zásoby krve

Rusko svým silám v blízkosti hranic s Ukrajinou začalo v rámci dodávek lékařských potřeb posílat i krev, která by mohla být podána zraněným vojákům, píše agentura Reuters s odkazem na tři nejmenované americké činitele. Jde podle nich o další ukazatel ruské bojové připravenosti.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Současní a bývalí američtí činitelé uvedli, že drobnosti, jako jsou právě zásoby krve, jsou zásadním předpokladem k vyhodnocení toho, zda je Rusko připraveno podniknout invazi na Ukrajinu, pokud by se prezident Vladimir Putin pro takový krok rozhodl. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by chystalo útok.

O zásobách krve američtí činitelé Reuters informovali pod podmínkou anonymity. Informace podle agentury dodává další kontext rostoucímu počtu amerických varování, že se Rusko připravuje na novou invazi na Ukrajinu a že za tímto účelem hromadí v blízkosti ukrajinských hranic na 100.000 vojáků.

Americký prezident Joe Biden předpověděl, že ruský útok na Ukrajinu je pravděpodobný, zatímco ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že by Rusko mohlo zaútočit na Ukrajinu ve "velmi krátké době".

Pentagon připustil, že hromadění ruských sil v blízkosti Ukrajiny je provázeno "lékařskou podporou". Informace, že Moskva na místo zasílá i krev, je však detail, který je podle odborníků zásadní k vyhodnocení ruské bojeschopnosti.

"Negarantuje to, že dojde k dalšímu útoku, ale další útok byste neprovedli, pokud byste to (zásoby krve) neměli k dispozici," uvedl Ben Hodges, americký generálporučík ve výslužbě, který nyní pracuje pro Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA).

Ruské ministerstvo obrany na žádost Reuters o komentář dosud nereagovalo.

Bílý dům údajné dodávky krve nekomentoval, poukázal však na opakovaná americká varování ohledně připravenosti ruské armády. Pentagon odmítl komentovat informace zpravodajských služeb.

Tři američtí činitelé, kteří Reuters o zásobách krve řekli, odmítli sdělit, kdy přesně Spojené státy zaznamenaly přesun těchto dodávek k vojákům v blízkosti Ukrajiny.

Rusko mezitím naléhavě požaduje přepracování bezpečnostní architektury v Evropě po skončení studené války. Ruské požadavky bezpečnostních záruk, předložené v prosinci, zahrnují ukončení dalšího rozšiřování NATO, aby se Ukrajina nikdy nemohla připojit, a stažení sil a zbraní aliance z východoevropských zemí, které přistoupily do NATO po studené válce.

Putin dnes upozornil francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona, že odpovědi Spojených států a NATO na bezpečnostní požadavky Ruska nezohlednily zásadní obavy Moskvy.

Biden uvedl, že nepošle americké vojáky bojovat proti Rusům na Ukrajině, ale ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému ve čtvrtečním telefonátu sdělil, že Spojené státy a jejich spojenci jsou připraveni jednat rozhodně, pokud Rusko Ukrajinu napadne. Washington a jeho spojenci Rusko rovněž varovali, že by v případě napadení Ukrajiny čelilo tvrdým sankcím.

Podle amerického generála má Rusko u Ukrajiny pozemní, vzdušné i jiné síly

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a "zjevně" je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na dnešním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

"Ruská federace shromáždila v tuto chvíli více než 100.000 (příslušníků) pozemních sil, vzdušných sil, námořních sil, speciálních jednotek, kybernetických, elektronických jednotek, velení, techniků a dalších schopností podél hranic Ukrajiny," citovala šéfa sboru náčelníků štábů Milleyho televize CNN. Podle Reuters generál soustředění ruských sil označil za největší operaci tohoto druhu od éry studené války.

"Jakkoli se nedomníváme, že prezident Putin učinil konečné rozhodnutí použít tyto síly proti Ukrajině, zjevně je to teď v jeho možnostech," uvedl ministr Austin. Moskva má podle něj několik možností, kromě "uchvácení měst a významných území" jsou to také "nátlakové kroky a provokativní politické kroky", jako například uznání samostatnosti oblastí na východě Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté.

Moskva odmítá, že by připravovala útok na Ukrajinu, manévry v blízkosti jejích hranic prezentuje jako svou interní záležitost. Zároveň předložila Západu sadu požadavků spojených s působením NATO a hrozí odvetnými kroky, nebudou-li vyslyšeny. USA a jejich spojenci při tom dávají opakovaně najevo, že nehodlají zakázat Ukrajině vstup do NATO nebo omezit vojenskou přítomnost na východě Evropy, jak Moskva požaduje.

Podle Austina se nyní Spojené státy soustředí na ruské "dezinformace" spojené se situací na Ukrajině a jsou odholány pomoci Ukraině bránit se.

Témata: Ruská armáda

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

WHO je znepokojena nárůstem počtu případů covidu-19

29.09.2023 10:30 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila před blížící se zimou znepokojení nad nárůstem…

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

Související:

Nejnovější