Rusnok už nevidí důvod spěchat se zvyšováním sazeb

Jiří Rusnok
Jiří Rusnok, foto: Mariusz Stankowski / INCORP images
ČTK 25. listopadu 2021 18:39
Sdílej:

Česká národní banka nemusí po výrazném zvýšení úrokových sazeb v září a listopadu spěchat s jejich dalším růstem. Vyplývá to z dnešního vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v rozhovoru pro agenturu Reuters. Rusnok dále uvedl, že si dokáže představit, že by rada ČNB na svém prosincovém zasedání úrokové sazby dokonce ani nezvýšila.

Bankovní rada na počátku listopadu překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Šlo o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je především rostoucí inflace. Předtím na konci září rada zvýšila základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

Rusnok dnes dále agentuře Reuters řekl, že již není důvod pro tak výrazné jednorázové zvýšení sazeb. Podle něj se nyní centrální banka nachází v komfortní situaci a nemusí s dalším utahováním měnové politiky spěchat. Zároveň očekává další návrh na zvýšení sazeb, který ale už bude podle něj "víceméně v normálním rámci". Za standardní zvýšení úrokových sazeb se zpravidla považuje zvýšení o čtvrt procentního bodu.

Témata:
Stalo se
Celebrity
Veronika Žilková

Žilková řekla pravdu o důchodu. V činohře i na úřadě se s herečkou nemazali

Velké herecké osobnosti nám všem stárnou před očima. Věk neumí zastavit ani Veronika Žilková, kterou podle jejích vlastních slov "poslali do důchodu". Když se známá herečka dozvěděla, kolik peněz dělá její penze, rozplakala se.

Domácí
Volby, ilustrační fotografie.

První průzkum po volbách. ANO je stále vůdčí silou v české politice

ANO je i nadále hegemonem tuzemské politiky, ukazuje první průzkum preferencí od říjnových sněmovních voleb. Vypracovala ho agentura STEM pro stanici CNN Prima News. Hnutí vedené premiérem Andrejem Babišem by volila více než třetina oslovených lidí. Do Sněmovny by se dostalo jen pět uskupení. 

České celebrity
StarDance

Začaly přípravy letošní StarDance. Velmi podstatná lhůta již vypršela

Letos se na obrazovky prvního programu České televize vrátí oblíbená taneční soutěž celebrit StarDance. Známé osobnosti každopádně potřebují taneční partnery či partnerky. Případní zájemci o účast v televizní show už ale mají smůlu. 

Zahraničí
Donald Trump

Trump čelil dotazu, zda neunese i Putina. Nebude to nutné, řekl

Americký prezident Donald Trump odpovídal na novinářský dotaz, zda Američané nezopakují svůj majstrštyk s únosem prezidenta jiného státu v případě ruského vůdce Vladimira Putina. Podle Trumpa to nebude nutné. Šéf Bílého domu stále věří v diplomatické řešení války na Ukrajině, která trvá už téměř čtyři roky.