Rusové a Ukrajinci se obviňují z příprav útoku na Záporožskou JE

Zatímco pokračují tvrdé boje a vzájemné ostřelování ruských a ukrajinských sil, v Záporožské jaderné elektrárně hrozí katastrofa. Rusové údajně dali na její střechy výbušniny a obvinili Ukrajince, že na ZJE chystají útok.

Záporožská jaderná elektrárna

Včera Rusové během ostřelování města Pervomaysky v Charkovské oblasti zranili 43 lidí, z toho 12 dětí. Šéf oblastní zprávy Oleg Synehubov oznámil, že po 13. hodině místního času došlo k zasažení obydlené oblasti raketou Iskander. Poškozeny byly byty až dvou tisíců lidí.

Ukrajinci pak v noci z úterý na středu útočili na ruskou vojenskou základnu v Makijivce v Ruskem kontrolované části Doněcké oblasti. „V důsledku přesné palby jednotek obranných sil přestala existovat další formace ruských teroristů v dočasně okupované Makijivce,“ informoval úřad strategické komunikace ukrajinských ozbrojených sil.

Včerejší den na Ukrajině pokračoval ve znamení tvrdých bojů. Rusové uvedli, že odrazili ukrajinské útoky v okolí Lymanu. Ukrajinské síly pro změnu pokračují v protiofenzivních operacích u Bachmutu, na západním pohraničí Záporožské a Doněcké oblasti, a v západní Záporožské oblasti.

Kyjevští vojenští představitelé informovali o nespecifikovaných pokrocích na severním a jižním křídle Bachmutu. „Ukrajinské síly postoupily o dva kilometry v oblasti západní hranice Doněcké a Záporožské oblasti,“ řekl mluvčí ukrajinské skupiny vojsk Tavrisk Valerij Šeršen.

Podle dostupných informací Ukrajinci dosáhli vesnice Pryjutne asi 15 kilometrů od Velyke Novosilky v západní Doněcké oblasti. To podle ISW potvrdily i geolokační záběry s tím, že ukrajinské síly postoupily o další kilometry jižně od města Orichiv v západní Záporožské oblasti.

Provokace v ZJE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer prostřednictvím telegramu varoval před plánovanou sabotáží v Záporožské jaderné elektrárně. „Nyní máme informace od našich zpravodajských služeb, že ruská vojska umístila na střechu několika bloků Záporožské jaderné elektrárny předměty připomínající výbušniny. Možná proto, aby simulovaly útok na elektrárnu. Možná mají nějaký jiný scénář,“ uvedl.

Připomněl, že na útok na Kachovskou přehradu ze začátku minulého měsíce neměl nikdo šanci reagovat. „A to může Kreml podnítit k páchání nového zla. Je odpovědností všech lidí na světě to zastavit, nikdo nemůže stát stranou, protože radiace se týká všech,“ vyzval Zelenskyj.

Ruské síly podle ukrajinského generálního štábu rozmístily na vnější střechy třetího a čtvrtého reaktoru ZJE předměty připomínající výbušná zařízení. „Ukrajina plánuje úder na ZJE v noci ze 4. na 5. července,“ řekl šéf Rosenergoatomu Renat Kerčaa. Zdůraznil, že Ukrajinci chtějí použít „precizní zbraně a kamikaze drony“.

Opotřebovat ruské okupanty

Institut pro studium války (ISW) ve své ranní svodce napsal, že se Ukrajinci patrně snaží během protiofenzívy způsobit opotřebení ruských vojsk, a to i za cenu nižšího tempa územních zisků. „Ukrajinské síly plní svůj hlavní úkol, kterým je ničení ruské živé síly, techniky, skladů pohonných hmot, dělostřelectva a protivzdušné obrany,“ vysvětlil tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.

Podle Danilova je tato snaha o opotřebení upřednostněna před rozsáhlými mechanizovanými manévry. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová již v pondělí upřesnila, že ukrajinské síly za poslední týden osvobodily 37,4 kilometru čtverečních území.

Oproti situace z podzimu, kdy Ukrajinci donutili Rusy ke stažení z pravého břehu Dněpru zejména u Chersonu, neexistuje na jihu země žádné přirozené úzké pásmo, upozorňuje ISW. „Ukrajinská protiofenzíva v Chersonu nicméně střídala fáze relativně rychlého postupu s dlouhými obdobími příprav, bojů zaměřených na oslabení ruských sil a omezených zisků, které nakonec učinily ruské pozice na západním břehu řeky neudržitelnými,“ píší analytici institutu.

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Ukrajina už propouští vězně, kteří mají posílit armádu

23.05.2024 13:30 Ukrajina začala propouštět vězně, aby mohli vstoupit do armády, vyplývá ze soudních dokumentů…

Ptačí chřipka: Potvrdily se další případy přenosu na člověka

23.05.2024 10:55 Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu…

Britové tvrdí, že Čína dodává ruské armádě vybavení pro válku na Ukrajině

23.05.2024 09:17 Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr…

Rusko navrhlo revizi státní hranice v Baltském moři. Změnu pak popřelo

22.05.2024 20:49 Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury…

Zelenskyj hlásí pokrok v boji s ruskou armádou v Charkovské oblasti

22.05.2024 16:53 Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují…

Ficův stav je stále vážný a neumožňuje převoz do jiné nemocnice

22.05.2024 14:15 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající…

Netanjahu ozřejmil, jaké plány má Izrael s Gazou po válce

22.05.2024 08:50 Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou…

Fico má za sebou kontrolní vyšetření na CT

21.05.2024 21:44 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý…

Tusk: Je pravděpodobné, že požár ve Varšavě způsobili Rusové

21.05.2024 19:11 Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního…

Související:

Nejnovější