Rusové měli na Ukrajině poprvé použít novou odstřelovačskou pušku

Ruské speciální jednotky v bojích na Ukrajině poprvé použily velkorážní odstřelovačskou pušku Sumrak (Soumrak), která má nejdelší dostřel na světě, uvedla dnes ruská státní agentura TASS. Pušku použili ruští odstřelovači u Charkova a Kyjeva, tvrdil zdroj agentury. Nasazení zbraně nebylo oficiálně potvrzeno.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

"Ruské speciální jednotky v oblasti vojenské operace na Ukrajině poprvé použily dalekonosnou pušku SVLK-14S. Konkrétně ji použili odstřelovači u Charkova a Kyjeva, ale jen několikrát, protože terén se ne vždy hodil ke střelbě na velké vzdálenosti," řekl TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek. Výhoda Sumraku podle něj tkví v kombinaci výkonných nábojů velké ráže a vysoké přesnosti při střelbě na velké vzdálenosti. Puška je ale dosti těžká, výkonná munice je drahá a také se v bojových operacích těžko obstarává.

Od Kyjeva se ruská vojska po neúspěšném pokusu o ovládnutí ukrajinské metropole stáhla už na jaře. Válka, která začala ruským vpádem 24. února, dnes pokračuje 148. dnem. Během bojů ukrajinští odstřelovači podle Kyjeva zabili řadu ruských velitelů a vysokých důstojníků. V květnu se na sociálních sítích objevily záběry z nasazení ruských odstřelovačů. Jejich hlavním úkolem je likvidace ukrajinských protějšků, psal vládní deník Rossijskaja gazeta.

SVLK-14S (zkratka znamená Lobajevova velkorážná odstřelovačská puška) vyvinula soukromá firma Lobaev Arms v roce 2012. Střelec s touto puškou v roce 2017 zasáhl cíl vzdálený 4210 metrů, což představuje dosud nepřekonaný světový rekord, napsala agentura TASS. Podle ní tento výkon několikanásobně překonává běžné armádní odstřelovačské pušky. Zbraň používá náboje 408 Cheytac (10,36х77 мм) , tedy v přepočtu do metrické soustavy mají ráži 10,36 milimetru a dlouhé jsou 77 milimetrů.

TASS v souvislosti s touto zbraní připomněl pět let starý rekordní zásah na vzdálenost přesahující čtyři kilometry, ale vývozce ruských zbraní v reklamním videu uváděl, že zbraň umožňuje zasáhnout cíl "daleko za dvoukilometrovou vzdáleností".

V minulosti se v médiích objevily zprávy, že rekord v bojových podmínkách drží nejmenovaný člen kanadské speciální jednotky, který v květnu 2017 zastřelil v Iráku příslušníka teroristického hnutí Islámský stát ze vzdálenosti 3,5 kilometru. Použil k tomu odstřelovačskou pušku McMillan Tac-50.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější