Rusové mohou na Slovjansk a Kramatorsk zaútočit ze západu

Americký Institut pro výzkum války (ISW) ve své nové analýze situace na ukrajinském bojišti varoval před možností, že by ruské jednotky mohly zaútočit na Slovjansk a Kramatorsk, dosud držené ukrajinskými silami, i ze západu. Uvedla to dnes ruská redakce BBC.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

ISW v předchozí analýze předpověděl, že ruská armáda po dobytí Lysyčanska si "vezme pauzu", což o den později skutečně ohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany. Pauza podle autorů analýzy ale neznamená úplný klid.

"Ruské síly i 7. července, stejně jako dříve, podnikaly pokusy o omezené útoky a a zasazovaly letecké, dělostřelecké a raketové údery ve všech směrech. Ruské síly se nejspíše omezí na malé útočné operace, dokud neobnoví síly a nevytvoří podmínky pro nové závažnější ofenzívy v příštích týdnech či měsících," usoudil ISW.

Předpokládá, že se ruská vojska mohou pokusit zaútočit na Slovjansk a Kramatorsk nejen ze severu a východu, ale i ze západu, z pozic u města Barvinkove.

ISW rovněž poukázal na aktivity ukrajinských partyzánů na okupovaných územích na jihu země, zejména u Melitopolu v Záporožské oblasti, kde podle ukrajinských zdrojů vyletěl do povětří další železniční most na trati vedoucí k frontě.

BBC upozornila, že ve válečných podmínkách není s to ověřit u nezávislých zdrojů tvrzení stran, a to ani třetí strany typu ISW.

Rusko shromažďuje vojska pro útok na město Siversk, tvrdí Londýn

Rusko patrně shromažďuje vojska pro útok na ukrajinské město Siversk, které se nachází přibližně osm kilometrů od současné frontové linie v Donbasu. Před další ofenzivou si jeho vojska zřejmě dopřejí operační pauzu, uvedlo ve svém pravidelném ranním hlášení britské ministerstvo obrany. Podle ukrajinského generálního štábu ruské síly postupují směrem na město.

Siversk se podle britského ministerstva patrně stane "bezprostředním taktickým cílem" ruských vojsk, přičemž širším operačním cílem je dobytí západněji položeného souměstí Slovjansk-Kramatorsk. Zatímco v oblasti Donbasu jsou ukrajinské síly v defenzivě, na jihu Chersonské oblasti se jim daří setrvale postupovat, upozorňuje Londýn.

Ukrajinský generální štáb ve své dnešní ranní svodce uvedl, že Siversk a okolní vesnice jsou terčem ruského ostřelování. Ruské jednotky s částečným úspěchem zaútočily na vesnici Verchňokamjanske, která je nebližší obcí na východ od Siversku.

Boje se odehrávají také severně od Slovjansku, v okolí vuhlehirské elektrárny, jakož i severovýchodně od Charkova. Po celé délce východní fronty pokračuje ruské dělostřelecké a raketové ostřelování, uvádí štáb.

Proruští separatisté se chystají soudit stovky ukrajinských zajatců

Proruští separatisté na východu Ukrajiny se chystají postavit před soud více než 500 zajatých vojáků ukrajinského pluku Azov a dalších ukrajinských jednotek kvůli válečným zločinům spáchaným v separatistické Doněcké lidové republice (DNR), napsala dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek DNR.

"Vyšetřovací orgány DNR spustily trestní stíhání více než 500 bojovníků z nacionalistického pluku Azov a dalších ozbrojených jednotek, které se vzdaly do zajetí, a to i v ocelárnách Azovstal v Mariupolu. Všechny tyto případy proti bojovníkům Azova budou po schválení obvinění dozorujícím úřadem předány soudům," řekl zdroj.

Obvinění podle TASS sahají od účasti v ozbrojeném uskupením nepovoleném zákonem, přes působení proti zájmům DNR a spolupachatelství při pokusu o násilné uchopení moci při porušení ústavy DNR až po postoupení výcviku s cílem spáchání zločinů.

Soud v Doněcku minulý měsíc odsoudil k smrti Brity Aidena Aslina a Shauna Pinnera a marockého občana Ibráhíma Sádúna. Podle rozsudku bojovali na Ukrajině jako žoldnéři, a nevztahují se na ně proto ženevské konvence zakazující popravy válečných zajatců. Obhájci této trojice uvedli, že se proti verdiktu odvolají. Soud ho vynesl po uspěchaném procesu bez přítomnosti poroty a bez přítomnosti nezávislých nebo zahraničních médií.

TASS připomněl, že boje o Mariupol, přístavní město u Azovského moře, začaly 25. února, tedy den po ruském vpádu na Ukrajinu. Mluvčí ruského ministerstva obrany 20. května ohlásil "úplné osvobození" oceláren Azovstal, poslední bašty ukrajinských vojáků v Mariupolu.

Do ruského upadlo přes 6000 ukrajinských vojáků, uvedl mluvčí ministerstva obrany na konci června, když komentoval výměnu 144 válečných zajatců z obou stran. Mezi 144 propuštěnými Ukrajinci bylo i 95 obránců mariupolských oceláren Azovstal, z toho 43 vojáků pluku Azov, což vyvolalo naděje na osvobození i dalších zajatých příslušníků této jednotky.

Původně prapor Azov vznikl v roce 2014 a u jeho zrodu stál jeden z šéfů ukrajinské krajně pravicové a neonacistické scény. Tato dobrovolnická milice poté bojovala na východě země proti separatistům podporovaným Ruskem. Časem se uskupení rozrostlo na pluk. Ukrajina tvrdí, že se reformovalo, oprostilo od svého radikálního nacionalistického původu, začlenilo do národní gardy a je nyní apolitické. Mnozí Ukrajinci členy pluku Azov uctívají jako hrdiny, Moskva je vykresluje jako neonacisty.

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA dají Ukrajině dalších 4,5 miliardy dolarů a vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:13 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Norsko možná omezí vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

08.08.2022 20:29 Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby…

Do Británie připlulo po oznámení o deportacích do Rwandy 13.000 migrantů

08.08.2022 19:23 Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská…

Trump chtěl, aby jeho generálové k němu byli tak loajální jako k Hitlerovi

08.08.2022 18:30 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Ruský tankista půjde za střelbu na bytový dům na Ukrajině za mříže

08.08.2022 16:51 Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské…

Jourová připravuje evropská pravidla k ochraně médií a novinářů

08.08.2022 16:12 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se zranili při výstupu v rakouských Alpách

08.08.2022 15:26 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Související:

Nejnovější