Ruské síly pokračují v útoku na ukrajinské město Severodoněck. Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje kontrolují východní část města. Jak dnes ráno uvedl generální štáb ukrajinské armády, ruští vojáci se v regionu zaměřují na útočné operace s cílem obklíčit ukrajinské jednotky v oblasti Severodoněcku a Lysyčansku a zablokovat hlavní logistické trasy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes vydal na frontovou linii do Záporožské oblasti. V Záporoží se také setkal s uprchlíky z Mariupolu.
"Ve směru na Severodoněck provádějí okupanti s podporou dělostřelectva útočné operace ve městě Severodoněck a ovládají východní část města," uvedl ráno generální štáb. Ve svém pravidelném večerním hlášení pak štáb sdělil, že nepřítel opevňuje své pozice ve směru na Charkov a ostřeluje pozice ukrajinské armády i civilní cíle v okolí, stejně jako řadu obcí v dalších částech Ukrajiny. Ruská armáda podle štábu pokračuje v postupu na Slovjansk.
Rusové pokračují v raketových a leteckých útocích na vojenskou a civilní infrastrukturu i v Kyjevě. Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová po dnešních raketových útocích na Kyjev ve vysílání televize varovala, že ukrajinská metropole zůstává hlavním cílem ruské armády.
Zelenskyj dnes teprve podruhé od začátku ruské invaze opustil Kyjevskou oblast, uvedla agentura Unian. Podle oznámení zveřejněného prezidentskou kanceláří poděkoval vojákům v Záporožské oblasti a obeznámil se se situací na přední linii.
Britská vojenská zpravodajská služba v dnešním ranním hlášení uvedla, že ukrajinské síly provedly v předchozích 24 hodinách v Severodoněcku protiútok, což by mohlo mít vliv na ruské operace v oblasti. Ruské síly přitom v okolí Severodoněcku v uplynulých dnech soustředily bojové jednotky i zbraně.
Pro boj v oblasti Rusové využívají i bojovníky z proruské separatistické Luhanské lidové republiky (LNR), kteří mají ale jen velmi špatné vybavení a téměř žádný výcvik. "Použití zástupných pěchotních sil pro čištění měst je ruskou taktikou, která byla již dříve k vidění i v Sýrii. Tam Rusko využívalo k útokům na městské oblasti jednotky syrské armády. Cílem nejspíš je snaha omezit počet obětí mezi ruskými vojáky," uvedli britští zpravodajci.
Ukrajinský protiútok v Severodoněcku údajně Rusy zaskočil. "Byla to složitá situace, Rusové ovládali 70 procent města, za poslední dva dny se nám ale podařilo je zatlačit," uvedl gubernátor Luhanské oblasti. "Město je nyní víceméně rozděleno na dvě poloviny," dodal v rozhovoru s ukrajinskou televizí. Jak k tomu poznamenala agentura Reuters, situační zprávy ani jedné z bojujících stran nebylo možné nezávisle ověřit.
Ruský generál Alexandr Dvornikov, který je velitelem ruských sil na Ukrajině, "dostal za úkol do 10. června buď úplně dobýt Severodoněck, nebo zcela odříznout dálnici mezi městy Lysyčansk a Bachmut a ovládnout ji," doplnil Hajdaj. "Ke splnění těchto dvou úkolů používá obrovské množství sil, všechno, co mají, všechny rezervy," dodal.
Strategičtější význam než Severodoněck má ale podle Hajdaje sousední Lysyčansk, protože je výše položen. Severodoněck je však regionální centrum, a jeho znovudobytí by zvedlo Ukrajincům sebevědomí, řekl Hajdaj v rozhovoru se serverem Suspilne.
V doněckém regionu bylo při ostřelování zabito osm civilistů bylo a dalších 11 utrpělo zranění. Ruská armáda rovněž podnikla několik leteckých úderů na města Doněck a Kramatorsk.
Ukrajinská média rovněž informovala, že ruské rakety v sobotu zasáhly sklady obilí v přístavu Mykolajiv. Požár zachvátil velké množství budov a obilí shořelo. Média v této souvislosti dávají do kontrastu nedávná prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který po setkání se zástupci Africké unie znovu odmítl, že by Moskva měla na svědomí současnou potravinovou krizi. Ruská Černomořská flotila ale podle ukrajinských i západních zdrojů blokuje ukrajinské přístavy, přes něž se před válkou většina obilí vyvážela. Situace, kdy rostou ceny obilí nebo stolních olejů, tvrdě dopadá právě na africké státy.
Na Ukrajině dnes podle médií zemřel další ruský generál
Během bojů na východě Ukrajiny dnes zemřel ruský generálmajor Roman Kutuzov, píše ukrajinská agentura Unian. Moskva úmrtí dalšího svého generála na Ukrajině zatím nepotvrdila, kondolence adresované Kutuzovovým blízkým se ale objevují i na proruských kanálech na komunikační platformě Telegram, podotklo internetové médium Nexta.
Generálmajor zemřel nedaleko Lysyčansku v Luhanské oblasti, na jehož ovládnutí se v poslední době zaměřuje ruská armáda. Okolnosti jeho úmrtí nejsou známy, v některých zprávách ale podle Unian stojí, že odešel "jako voják a vojín".
Na začátku května šéf americké vojenské rozvědky DIA Scott Berrier uvedl, že od začátku invaze Rusko přišlo o osm až deset generálů. Koncem května pak přišla zpráva o úmrtí generálmajora ruských vzdušných sil ve výslužbě, který se z neobjasněných důvodů zapojil jako letec do bojů.
Rusko ve válce na Ukrajině utrpělo také značné ztráty v řadách důstojníků, uvedlo dříve britské ministerstvo obrany. Důvodem je podle něj skutečnost, že důstojníci pravděpodobně musejí vykonávat úkoly, které by mohli zastávat níže postavení armádní příslušníci.
Americká popová zpěvačka Katy Perry vyjádřila ostré rozhořčení nad postupem Bílého domu, který bez jejího vědomí a souhlasu použil její hit Firework v oficiálním videu propagujícím vojenské údery. Krátký klip zveřejněný na platformě TikTok zachycuje záběry z bombardování cílů v Íránu, přičemž výbuchy byly časově synchronizovány s textem písně v pasáži obsahující citoslovce výstřelů. Bílý dům video doprovodil varovným vzkazem adresovaným teheránskému režimu v souvislosti s eskalujícím vojenským konfliktem na Blízkém východě.
Bratři Andrew a Tristan Tateovi zůstanou ve vazbě nejméně další dva týdny, než proběhne jejich následující soudní stání ve věci vydání do Velké Británie. O jejich dalším setrvání ve vězení během pravděpodobně několikaměsíčního extradičního procesu rozhodne federální soudkyně v polovině srpna. Obě známé internetové osobnosti čelí na britském území vážným obviněním ze znásilnění, sexuálního napadení a obchodování s lidmi, přičemž veškerá nařčení dlouhodobě odmítají.
Lucie Vondráčková je u nás velmi populární herečkou a zpěvačkou, takže na své fanoušky může narazit prakticky na jakémkoliv místě. Významnou část života ale strávila v Severní Americe, kde žila úplně jiný život. A letos v létě si to rozhodla připomenout.
Výměna názorů mezi Anetou Vignerovou a Simonou Krainovou ohledně estetických úprav u žen pokračuje. Spustila ji svým vyjádřením prvně jmenovaná, ta druhá reagovala. Nyní se Vignerová rozhodla některé věci uvést na pravou míru.
Druhým dnem sužuje Česko současná vlna veder. Meteorologové ve čtvrtek upřesnili území platnost varování před vysokými teplotami. Zároveň se v některých oblastech zvyšuje stupeň nebezpečí výstrahy před nebezpečím požárů.
Americký prezident Donald Trump se na večeři Bílého domu pro novináře rozhodl opět provokovat své odpůrce. Vtipkoval totiž o čtvrté kandidatuře v prezidentských volbách, která je mu podle zákonů zapovězena, protože momentálně vykonává již druhý mandát ve funkci hlavy státu.
Maroš Kramár nemá problém kritizovat současnou slovenskou vládní garnituru, se kterou opravdu nesouzní. Projevilo se to i v těchto dnech, kdy se tématem stalo dění na jednom ze slovenských festivalů. Podle Kramára se tam scházejí normální lidé, kteří se radují ze života.
Jak uznávanou osobností na hudební scéně Glen Hansard byl, to se ukázalo okamžitě po jeho smrti. Potřebu se rozloučit s irským oscarovým písničkářem totiž měly i velké hvězdy světové popmusic.
Další velmi otevřená zpověď Lely Vémoly vypovídá o napjatých vztazích mezi trojnásobnou maminkou a zápasníkem Karlosem Vémolou. Lela zjistila, že nemá smysl mlčet. Fanouškům prozradila, že děti momentálně živí jen z vlastních prostředků. Přiznala také, že se zápasníkem mají podepsanou předmanželskou smlouvu.
Problémy se suchem se v Česku opakují už prakticky každý rok. Nedostatek vláhy panuje i nyní, přičemž právě začala další vlna tropických veder. Prognózy expertů z hydrometeorologického ústavu tak nejsou příznivé.
Až překvapivě rychlý bude comeback Honzy Dědka na televizní obrazovky. Spekulovat se o tom začalo již v předchozím průběhu měsíce, nyní je vše potvrzeno. Možná ale diváky překvapí, kde moderátora s jeho talk show najdou.
Dara Rolins již zahájila koncertní pauzu, která podle některých vyjádření může klidně trvat déle než rok. Slovenská zpěvačka ale nebude jen odpočívat. Nejspíš ji čeká svatba, zároveň dohlíží na stavbu dvou nemovitostí.