Rusové pravděpodobně Bachmut brzy neobklíčí

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je nepravděpodobné, že by ruské síly brzy obklíčily Bachmut. Ruské síly si zřejmě zajistily dostatečnou výhodu, pokud jde o polohu, aby mohly zvrátit situaci v určitých částech Bachmutu, nicméně dosud nedonutily ukrajinské síly stáhnout se a pravděpodobně nebudou moci město brzy obklíčit, napsal institut ve své zprávě.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Ruský postup v Bachmutu je podle ISW pomalý a postupný a rovněž nenaznačuje, že by Rusové mohli město převzít nějakým "frontálním útokem". Spíše to prý vypadá, že se snaží Ukrajince donutit opustit obranné pozice. "Možná původně měli v úmyslu ukrajinské síly v Bachmutu obklíčit, ale ukrajinské velení signalizovalo, že se pravděpodobně raději stáhne, než aby riskovali obklíčení," dodal institut

Jak uvedl ve svém pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb, ruské síly se stejně jako v předchozích dnech soustředily zejména na operace na frontách u obcí Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Šachtarske. Za posledních 24 hodin podnikli Rusové šest raketových a 24 dalších vzdušných útoků a v 65 případech útočili ze salvových raketometů. Některé z těchto útoků mířily na civilní infrastrukturu.

Při útoku na město Kupjansk zahynul 65letý muž, další dva civilisté zahynuli v Bachmutu, informoval šéf místní oblastní správy Pavlo Kyrylenko. Při ruských útocích v Doněcké oblasti utrpělo zranění rovněž dalších sedm lidí, z toho jeden v Bachmutu.

Britské ministerstvo zahraničí ve své pravidelné zprávě citovalo ruské mobilizované záložníky, kteří na konci února popsali, že dostali nařízeno, aby útočili na ukrajinské pozice vybaveni pouze "střelnými zbraněmi a lopatami". Ruské armádní lopaty typu MPL-50 jsou speciální nástroje, které jsou určeny pro boj zblízka. Jeden ze záložníků popsal, že nebyl na podobný boj "připraven ani psychicky ani fyzicky".

"Důkazy z poslední doby naznačují, že na Ukrajině přibývá bojů zblízka," uvedli britští zpravodajci. Jde pravděpodobně o důsledek toho, že ruské velení i nadále trvá na útočných akcích, nicméně pěchota již nemá takovou podporu dělostřelectva, jako tomu bylo dříve. To podle Londýna nejspíš souvisí i s nedostatkem munice.

Zakladatel ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin ve videu zveřejněném na youtube řekl, že pokud by se její jednotky musely od Bachmutu stáhnout, "rozsypala by se fronta až k ruské hranici, možná i dál". Stažení wagnerovců by podle něho také mohlo pro Rusko znamenat ztrátu Krymu a další nežádoucí následky. Jednotky skupiny označil za "cement", který stabilizuje situaci na frontě a brání Ukrajincům v jejím prolomení. "Pokud ustoupíme, zapíšeme se do dějin jako ti, kdo udělali zásadní krok k válečné prohře," řekl také.

Rusko tvrdí, že zasáhlo velící středisko ukrajinského pluku Azov

Ruská armáda zasáhla velící středisko ukrajinského pluku Azov v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Agentura Reuters podotýká, že v podmínkách válečného konfliktu není schopná takové tvrzení ověřit.

Ministerstvo další podrobnosti k údajnému útoku nezveřejnilo, informace o něm byla součástí každodenního hlášení o takzvané speciální vojenské operaci, jak Moskva svoji už déle než rok trvající invazi na Ukrajinu nazývá.

Pluk Azov, který má kořeny v ukrajinských krajně pravicových a ultranacionalistických kruzích, od listopadu 2014 spadá pod oficiálním názvem Oddělení speciálních operací Azov pod Ukrajinskou národní gardu. Pozornost se na jeho bojovníky soustředila hlavně loni na jaře, kdy celé týdny bránili ocelárenský komplex Azovstal v Rusy obléhaném a posléze dobytém Mariupolu.

Rusko navrhlo revizi státní hranice v Baltském moři. Změnu pak popřelo

22.05.2024 20:49 Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury…

Zelenskyj hlásí pokrok v boji s ruskou armádou v Charkovské oblasti

22.05.2024 16:53 Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují…

Ficův stav je stále vážný a neumožňuje převoz do jiné nemocnice

22.05.2024 14:15 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající…

Netanjahu ozřejmil, jaké plány má Izrael s Gazou po válce

22.05.2024 08:50 Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou…

Fico má za sebou kontrolní vyšetření na CT

21.05.2024 21:44 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý…

Tusk: Je pravděpodobné, že požár ve Varšavě způsobili Rusové

21.05.2024 19:11 Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního…

Mírovému summitu podle Kremlu nepomůže ani účast Číny

21.05.2024 16:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá Západ, aby se více zapojil do konfliktu na Ukrajině z…

Biden reagoval na ICC. O genocidu podle něj v Gaze nejde

21.05.2024 11:43 Americký prezident Joe Biden v pondělí popřel, že izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy je genocida.…

Tragicky zesnulého Raísího pohřbí ve čtvrtek

21.05.2024 08:57 Stovky lidí se v úterý sešly ve městě Tabríz, hlavním městě íránské provincie Východní Ázerbájdžán,…

Netanjahu k ICC: Absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael

20.05.2024 21:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora…

Související:

Nejnovější