Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti rozšiřuje frontovou linii na východě Ukrajiny. Uvedl to v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který poukázal na probíhající boje ve více částech země. Informuje o tom agentura DPA.
Několik obcí "se změnilo ze 'šedé zóny' na bojovou zónu a (ruští) okupanti se v některých z nich snaží usadit nebo je využít k dalšímu postupu", řekl Zelenskyj v pravidelném večerním videovzdkazu. Podle jeho slov se ruská armáda ofenzívou v Charkovské oblasti snaží co nejvíce vyčerpat ukrajinské síly.
Ukrajinský prezident dodal, že mimořádně složitá situace je především ve městě Vovčansk, kde před začátkem ruské invaze v únoru 2022 žilo 19.000 lidí.
Ukrajinské síly podnikají protiútoky a kladou tvrdý odpor, uvedl Zelenskyj. "Náš úkol je jasný - musíme okupantům způsobit co nejvíce ztrát," prohlásil. Zároveň požádal Ukrajince, aby zbytečně nepodlehli panice, protože Moskva se svou pozemní operací snaží vyvolat strach.
Ukrajinský prezident svým občanům doporučil, aby nepodlehli emocím, prověřovali si každou zprávu a důvěřovali "ukrajinským obranným silám".
Sever ukrajinské Charkovské oblasti bezprostředně hraničící s Ruskem je "téměř nepřetržitě" pod palbou ze strany ruských sil. Řekl to v neděli gubernátor této oblasti Oleh Synehubov, informuje agentura AFP.
"Všechny části (tamější) severní hranice jsou téměř nepřetržitě pod nepřátelskou palbou. Situace je náročná," informoval Synehubov na sociálních sítích.
Rusko spustilo v pátek ofenzívu v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. V sobotu následně hlásilo dobytí pěti a v neděli dalších čtyř vesnic.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu večer řekl, že ukrajinské ozbrojené síly podnikají v pohraničí Charkovské oblasti protiútoky, přičemž velení armády vyslalo směrem na Charkov posily. Dodal však, že k úspěšnému odražení tohoto velkého útoku potřebuje Ukrajina další vojenskou pomoc ze zahraničí.
Gubernátor Synehubů v neděli informoval, že z Charkovské oblasti bylo za uplynulé dva dny evakuováno již přes 4000 lidí.
Z pohraničí Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny evakuovali více než 4000 lidí poté, co Rusové v pátek nečekaně spustili přeshraniční ofenzívu. Oznámil v neděli regionální gubernátor Oleh Synehubov, informuje agentura AFP.
"Celkem jsme evakuovali 4073 lidí," uvedl Synehubov v příspěvku na sociálních sítích. Zároveň uvedl, že při nedělním útoku zemřel jeden muž v jedné vesnici v této oblasti a další byl zraněn ve městě Vovčansk, které mělo ještě před páteční ofenzívou asi 3000 obyvatel.
Ukrajinské úřady v pátek oznámily, že Rusko zaútočilo na Charkovskou oblast a mírně postoupilo do pohraniční zóny, ze které ho ukrajinská armáda vytlačila před téměř dvěma lety.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že ukrajinská armáda podniká v pohraničí Charkovské oblasti protiútoky.
"Aktuálně je naší prioritou narušit plány ruské ofenzívy," konstatoval Zelenskyj a dodal, že je třeba, aby vojenskou iniciativu opět probrala Ukrajina. Zdůraznil také důležitost rychlé dodávky zbraní.
Ukrajinští představitelé již několik týdnů varovali, že by Moskva mohla zaútočit na její severovýchodní pohraniční regiony. Tím by dosáhla převahy, jelikož zbrojní pomoc od Západu zpožděna a Ukrajina nemá dostatek lidských zdrojů, komentuje AFP.
Češi dnes od 18:00 nastoupí do druhého a klíčového zápasu na mistrovství světa s JAR. Jeden z reprezentantů se ale na hřišti určitě neobjeví. Trenér Miroslav Koubek nemůže počítat s Davidem Juráskem, který se měl zranit na tréninku.
Televizní diváky mohl zamrzet konec Honzy Dědka na obrazovkách Primy, ale již nějaký čas se ví, že jeho oblíbený pořad nekončí. Nyní se Češi dozvěděli, kde se rozběhne nová kapitola historie talk show 7 pádů.
Meteorologové ve čtvrtek znovu varovali před vysokými a velmi vysokými teplotami. V pátek a sobotu mohou odpolední maxima místy překročit 34 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nikdo zdánlivě nečekal úmrtí Kateřiny Niklové, která byla známá jako asistentka Leoše Mareše. Nyní se ale objevily informace, z nichž vyplývá, že produkční měla mít v poslední době jisté zdravotní problémy. S čím konkrétně?
Chorvatská policie pokročila s vyšetřováním nedělní tragické námořní nehody v Jaderském moři, kterou nepřežili čtyři čeští občané. Podle informací v médiích došlo k zadržení prvního důstojníka katamaránu.
Problémy Jaromíra Soukupa neberou konce. Na podnikatele doléhá vlekoucí se spor ohledně péče o dceru, který vede s její maminkou Agátou Hanychovou. Teď se však ukázalo, že Soukup má stále potíže i kvůli tomu, jak dopadlo jeho někdejší mediální impérium.
Meteorologové už varovali před vysokými teplotami v pátek a sobotu, ale příští týden by mohlo být ještě tepleji. Naznačují to alespoň některé aplikace. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to ale není moc pravděpodobné.
Na Slovensku padl trest v případu dopravní nehody syna herce Maroše Kramára. Marko před několika měsíci havaroval pod vlivem alkoholu. Od první chvíle tak prakticky bylo jasné, že nevyvázne bez trestu. Za mříže ale naštěstí nemusí.
V Česku se letos lidem, kteří nemají problém sáhnout hluboko do kapsy, představí známý americký herec Kevin Spacey, jehož kariéru v posledních letech poznamenala kauza údajného sexuálního obtěžování. Soud ale někdejší hollywoodskou hvězdu osvobodil.
Petra Svoboda nezanevřela na lásku v okamžiku, kdy předloni tragicky přišla o manžela. Nedávno se ukázalo, že má po svém boku nového partnera. Nyní ho poprvé ukázala svým fanouškům na sociální síti.
Fanoušci po celém světě, kde se proslavil díky motoristickým magazínům, se obávají o legendárního britského moderátora Jeremyho Clarksona. Ve svém aktuálním pořadu totiž přiznal, že mu byla diagnostikována agresivní forma rakoviny.
Kauza úspěšného filmu Sbormistr, jehož televizní vysílání na jaře zastavil soud, končí. Obě strany sporu se dohodly na smíru, podrobnosti ale nejsou známé. Diváci tak v této chvíli nevědí, zda se odvysílání snímku na obrazovkách ČT dočkají.