Rusové se dál pokoušejí útočit na Bachmut a Avdijivku, ale byli odraženi a utrpěli ztráty

Rusové se dál pokoušejí útočit na Bachmut a Avdijivku, ale byli odraženi a utrpěli ztráty, tvrdí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Během uplynulého dne ukrajinští obránci podle něj zneškodnili 820 ruských vojáků, devět tanků a deset obrněných vozidel. Rusko od začátku války před téměř 11 měsíci ztratilo 117.770 vojáků, odhaduje ukrajinské velení. Tvrzení stran válečného konfliktu nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinské velení se zmiňuje o odražení ruského útoku u osady Sil (rusky Sol), která je součástí Soledaru a ve které se nachází železniční nádraží, a také o ruském ostřelování Soledaru. Tvrdí, že ukrajinská protiletecká obrana "v oblasti Soledaru" sestřelila ruský bitevní letoun Su-25. Ruské ministerstvo obrany v pátek ohlásilo dobytí Soledaru, ale Kyjev nadále hlásil pokračující boje o toto město severovýchodně od Bachmutu.

Britská vojenská rozvědka v pravidelné přehledu uvádí, že se ukrajinské síly "s velkou pravděpodobností" do konce pondělka 16. ledna stáhly ze Soledaru na novou, více na západ položenou obrannou linii. Ruský postup na Soledar byl hlavně dílem žoldnéřů z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny a byl podpůrnou operací s cílem umožnit obklíčit větší město Bachmut. Nyní je jedna ze dvou hlavních ukrajinských zásobovacích tras do Bachmutu pod rostoucím tlakem Rusů. Snímky ukazují, že od začátku ledna je jih a východ Bachmutu vystaven intenzivnímu dělostřeleckému bombardování. Ukrajinské síly téměř jistě pokračují v obraně proti ruským silám na okraji města, uvedlo britské ministerstvo obrany.

Analytici amerického Institutu pro studium války (ISW) na základě vyjádření ruského ministra obrany z úterní porady o rozsáhlé vojenské reformě, chystané na léta 2023 až 2026, usuzují, že se Rusko chystá na vleklou válku proti Ukrajině. Cílem avizovaných změn je ale také zajistit podmínky umožňující rychle vytvořit mnohem silnější armádu, určenou pro velké války.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu mimo jiné ohlásil, že Rusko obnoví moskevský a leningradský vojenský okruh, vytvoří nový armádní sbor v Karélii u hranic s Finskem, vytvoří nová samostatná uskupení vojsk na nově okupovaných ukrajinských územích a 12 nových mobilních divizí.

ISW předpokládá, že tyto a další změny svědčí o záměru Rusku reformovat své ozbrojené síly, aby byly schopny vést rozsáhlé konvenční konflikty, a to nejen nynější válku proti Ukrajině.

Podle ISW není jasné, zda bude možné zvětšit ruské ozbrojené síly během tří let tak, jak popsal Šojgu. Na papíře může Rusko vytvořit nové divize, je ale otázkou, zda je dokáže v podmínkách pokračující války náležitě vybavit vojáky a výzbrojí. Šojgu již dříve ohlašoval reformy, které se neuskutečnily, připomněl americký institut.

První krok k autonomii. Německo pustilo do provozu dálkově ovládané auto

07.02.2023 21:40 Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v…

Turecko a Sýrie evidují přes 7200 mrtvých, do pátrání se zapojují i Češi

07.02.2023 20:22 Aktualizováno Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura…

UNHCR: Zemětřesení zasáhlo oblast s největší populací uprchlíků na světě

07.02.2023 17:56 Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě.…

Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet

07.02.2023 16:06 Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet. Rozdělením dvou vládních úřadů vznikly čtyři…

Erdogan vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo zemětřesení, na tři…

07.02.2023 14:02 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo ničivé…

Zeman oficiálně zahájil návštěvu Slovenska, věří v pokračování dobrých…

07.02.2023 13:32 Aktualizováno Přehlídkou jednotky čestné stráže zahájil dnes dopoledne prezident Miloš Zeman ve Vysokých Tatrách…

Rakousko i další země chtějí lepší ochranu vnějších hranic unie

07.02.2023 10:55 Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších…

Rusové se přeskupují a soustředí na útoky u pěti obcí, uvedl Kyjev

07.02.2023 10:01 Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u…

Turecko a Sýrii zasáhla dvě silná zemětřesení. Počet mrtvých překročil 3600

06.02.2023 22:04 Aktualizováno Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V…

Rusové ovládli část Bachmutu, připustil ukrajinský důstojník

06.02.2023 20:10 Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně…

Související:

Nejnovější