Rusové se přeskupují a soustředí na útoky u pěti obcí, uvedl Kyjev

Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u Kupjansku, Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Novopavlivky na východě Ukrajiny, uvedl dnes ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ten zároveň hlásí za uplynulý den odražení ruských útoků u desítky obcí v Luhanské a Doněcké oblasti, včetně Bachmutu.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Ruská armáda se velmi pravděpodobně pokouší obnovit rozsáhlé útočné operace na Ukrajině od letošního ledna, uvedlo britské ministerstvo obrany.

"Jeho (ruským) operačním cílem je téměř jistě dobýt zbývající části Doněcké oblasti, které drží Ukrajinci," píše britský resort obrany ve svém pravidelném zhodnocení bojů na Ukrajině, která se už téměř rok brání ruské vojenské agresi.

"Ruským silám se podařilo získat pouze několik stovek metrů území týdně. Je to téměř jistě proto, že Rusko nyní postrádá munici a manévrovací jednotky potřebné pro úspěšné ofenzivy," dodalo britské ministerstvo, podle něhož je nadále nepravděpodobné, že by Rusko bylo schopno vybudovat síly potřebné k významnému ovlivnění války během několika příštích týdnů.

Možnosti nové ruské ofenzivy na Ukrajině se věnuje ve své poslední analýze také americký Institut pro studium války (ISW), jenž se odkazuje na ukrajinské představitele. Podle jejich odhadů se ruské invazní síly připravují na zahájení rozsáhlé ofenzivy na východě Ukrajiny v polovině či na konci února.

"Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov 5. února prohlásil, že ukrajinská armáda očekává, že Rusko zahájí rozhodující ofenzívu kolem 24. února, aby symbolicky spojilo útok s prvním výročím ruské totální invaze na Ukrajinu," píše ISW. "Reznikov rovněž upřesnil, že ukrajinská armáda nezaznamenala formování ruských útočných skupin ve směru na Charkov nebo Černihiv nebo v Bělorusku," dodal institut.

Dále si mimo jiné všímá informací listu Financial Times, jemuž nejmenovaný poradce ukrajinské armády řekl, že Rusko hodlá zahájit ofenzivu v příštích deseti dnech (do 15. února), což je časový plán, který by ruským silám umožnil udeřit na ukrajinské pozice před příjezdem západních tanků a bojových vozidel pěchoty. Někteří ruští nacionalisté mezitím nadále vyjadřovali skepsi ohledně schopnosti Ruska zahájit úspěšnou ofenzivu koncem února, dodal ISW.

Institut dále píše, že ruské síly pravděpodobně dosáhly v posledních dnech "taktických úspěchů" severovýchodně od Kupjansku. "Ruské zdroje tvrdí, že ruské síly 5. a 6. února postoupily západně od předchozích pozic na linii Svatove-Kreminna," uvádí dále ISW, podle něhož však ukrajinští obránci k pondělku udržovali své pozice u Bilohorivky v Luhanské oblasti, a to navzdory ruským tvrzením, že ji Rusové 3. února dobyli. Rusové podle něj pokračovali v útocích severovýchodně a jižně od Bachmutu, ale stále město neobklíčili.

Po Putinovi ICC asi vydá zatykač i na další představitele ruské armády,…

20.03.2023 13:47 Dá se očekávat, že Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v budoucnu vydá zatykač i na další…

Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, Putin s ním projedná Ukrajinu

20.03.2023 12:15 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, oznámily světové agentury s odvoláním na čínská…

EU by měla schválit společné nákupy munice pro Ukrajinu, řekl Borrell

20.03.2023 11:51 Země Evropské unie by se dnes v zájmu Ukrajiny i vlastních finančních úspor měly shodnout na…

Čína vyzvala ICC po vydání zatykače na Putina k objektivitě

20.03.2023 10:23 Čína dnes vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta…

Ukrajinci hlásí odražení 69 ruských útoků na východě země

20.03.2023 09:25 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem…

Putin tvrdí, že Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení krize

20.03.2023 08:10 Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident…

V Bratislavě skočili z okna muž a žena, v bytě pak policie našla mrtvé dítě

19.03.2023 21:17 Na bratislavském sídlišti Petržalka dnes s odstupem několika hodin přišli o život po pádu z okna…

Ukrajinské úřady hlásí po dalším ruském ostřelování zabité a zraněné…

19.03.2023 19:14 Nejméně tři civilisté dnes přišli o život a další dva vyvázli se zraněním z ruského ostřelování…

V USA se řeší spekulace o zatčení Trumpa, republikáni kritizují prokuraturu

19.03.2023 17:10 Mnozí představitelé americké Republikánské strany o víkendu vystupovali na podporu bývalého…

Česko nabízí Slovensko restaurátory kvůli obnově Banské Štiavnice

19.03.2023 16:38 Aktualizováno Situace po rozsáhlém požáru v Banské Štiavnici, který v sobotu poničil historické budovy v centru…

Související:

Nejnovější