Rusové si zřejmě nad Ukrajinou sestřelili vlastní stíhačku

Ruská armáda
Ruská armáda, foto: mil.ru
Marek Novotný 4. října 2023 15:15
Sdílej:

V minulém týdnu ruské síly pravděpodobně sestřelily svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35 na území Ukrajiny. Tuto informaci dnes zveřejnilo britské ministerstvo obrany na sociální síti X, a to na základě zpravodajských informací britské vojenské rozvědky.

Pravděpodobně vlastní letoun ruských sil byl sestřelen ve čtvrtek poblíž města Tokmak na jihu Ukrajiny, a to zhruba 20 kilometrů od frontové linie. Tokmak je momentálně okupován ruskou armádou a podle britského ministerstva obrany je tato lokalita silně bráněna. Důvodem je přítomnost ruského vojenského velení, které odtud koordinuje operace na jižní frontě.

Očekává se, že velení v Tokmaku bude chránit své pozice systémy protivzdušné obrany, což přispělo k incidentu sestřelení stíhačky.

Podle britského ministerstva obrany ztratilo Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu přibližně pět stíhaček Su-35. Tento typ letounu je vybaven výkonnými motory, které mu umožňují dosáhnout vysokých rychlostí a provádět náročné manévry. Su-35 také dokáže nést různé druhy zbraní a je schopen dlouhou dobu setrvat ve vzduchu.

Ruská Suchoj Su-35 je stíhačka, která se těší reputaci jednoho z nejvýkonnějších vojenských letounů současnosti. Své jméno si vydobyla vlastnostmi a schopnostmi, které ji činí respektovaným hráčem na globální vojenské scéně.

Su-35 je poháněna dvěma výkonnými motory typu Saturn AL-41F1S, což jí umožňuje dosáhnout vysokých rychlostí. Maximální rychlost Su-35 se pohybuje kolem Mach 2,25 (asi 2 800 km/h), což ji řadí mezi nejrychlejší stíhačky na světě. Tato rychlost jí dává výhodu v boji a umožňuje rychlé reakce na různé situace.

Su-35 je známá pro svou vynikající manévrovatelnost. Díky vektorovému řízení tahu motorů může letoun provádět extrémně prudké manévry, včetně obratů ve vzduchu a zvratů. Tato schopnost umožňuje pilotům Su-35 dosáhnout strategické výhody v soubojích vzduch-vzduch.

Stalo se
Světové celebrity
Thomas Markle

Thomas Markle svádí boj o život. Nechce umřít, dokud se neusmíří s Meghan

Thomas Markle prohlásil, že nechce zemřít, zatímco je pohádaný se svou dcerou. Uvedl to poté, co se objevily zprávy o tom, že mu byla v důsledku operace na Filipínách amputována noha. Markle řekl, že by se rád setkal s dětmi vévodkyně ze Sussexu, princem Archiem a princeznou Lilibet, a s jejím manželem, vévodou Harrym.

Světové celebrity
Matthew Perry

Za smrtí Matthewa Perryho stojí i "ketaminová královna". Skončí u soudu

Nový dokument BBC se zabývá smrtí herce Matthewa Perryho a rolí ženy, která je v centru celého případu, Jasveen Sanghy. Tato žena měla vše: privilegované zázemí, dobré vzdělání a široký okruh přátel. Přesto však měla temné tajemství, které podle některých jejích nejbližších přátel skrývala i před nimi. Britsko-americká občanka Jasveen Sangha byla dealertkou pro bohaté a slavné v Hollywoodu a provozovala „úkryt drog“, kde se nacházel kokain, Xanax, falešný Adderall a ketamin.

Světové celebrity
Princezna Kate

Princezna Kate fanouškům vyrazila dech

Princezna z Walesu, Catherine, si na letošní vánoční bohoslužbě „Together at Christmas“ ve Westminsterském opatství okamžitě získala srdce fanoušků svým elegantním a promyšleným vzhledem. Na akci dorazila v nádherném zeleném kabátu od Catherine Walker s černým kožešinovým límcem a černými kozačkami.

České celebrity
Pietní místo pro Patrika Hezuckého před budovou Evropy 2

OBRAZEM: Fanoušci truchlí. Před budovou Evropy 2 vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého

Moderátor Patrik Hezucký se nezapomenutelně zapsal do srdcí obrovského množství lidí. Poté co se v pátek rozšířila zpráva o jeho úmrtí ve věku 55 let, začali se lidé okamžitě vydávat k sídlu rádia Evropa 2 v Praze, kde po dlouhá léta působil. Na tomto místě spontánně vzniklo improvizované pietní místo.