Rusové tvrdí, že v odvetě za Makijivku zlikvidovali přes 600 Ukrajinců

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho síly v uplynulých 24 hodinách při raketovém úderu zlikvidovaly přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku na východě Ukrajiny. Úder označilo za odvetu za ukrajinský útok na dočasnou základnu ruské armády v ukrajinské Makijivce v noci na Nový rok. Informovala o tom dnes agentura TASS. Reportéři agentury Reuters, kteří se po oznámení Moskvy vydali zhodnotit situaci v Kramatorsku, na místě ale nenalezli žádné zjevné známky toho, že by si poslední ruský útok ve městě vyžádal oběti na životech.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil označil tvrzení Moskvy o zabití stovek ukrajinských vojáků v Kramatorsku za lživé.

"V reakci na zločinný úder kyjevského režimu, který se odehrál v prvních minutách ledna 2023 a cílil na dočasné základny ruských vojáků v obci Makijivka v Doněcké lidové republice, provedlo vedení sjednoceného uskupení ruských vojsk odvetný úder," sdělil mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. Rusko pravidelně označuje ukrajinské útoky na ruské síly, které loni v únoru zahájily plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, za zločiny nebo i terorismus, a ovládnutá území v Doněcké oblasti za součást takzvané Doněcké lidové republiky, mezinárodně neuznávaného útvaru, který už v roce 2014 vyhlásili na východě Ukrajiny proruští separatisté.

Ukrajinská armáda tvrzení Moskvy popřela. "Tato informace odpovídá skutečnosti asi tak jako tvrzení, že Rusové zničili všechny naše raketomety HIMARS," řekl ukrajinské stanici Suspilne mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Rusko pravidelně oznamuje, že se jeho silám podařilo na Ukrajině zničit některý z těchto raketometů, které Ukrajině poskytly USA. Stanice BBC nedávno upozornila, že Moskva už oznámila zničení 35 těchto raketometů, přestože Ukrajina jich dostala pouze 20. Čerevatyj také prohlásil, že Rusko nemá na rozdíl od Ukrajiny možnosti s přesností zasáhnout místa s vysokou koncentrací vojáků.

Mluvčí ruského ministerstva obrany v dnešním prohlášení tvrdil, že v Kramatorsku Rusové zasáhli dva objekty, ubytovnu číslo 28 a číslo 47, kde podle něj přebývali ukrajinští vojáci. Lokalizovat tyto objekty se podle něj podařilo díky nástrojům ruských rozvědek.

Reportéři Reuters, kteří se vydali po ruském oznámení přímo k těmto dvěma ubytovnám, zde ale známky jejich vážnějšího poškození nenalezli. Podle novinářů má ubytovna číslo 47 pouze rozbitá okna, zatímco budova číslo 28 zůstala nedotčená, uvedla agentura. Asi 50 metrů od garáží poblíž ubytoven si novináři všimli "kráteru", který už blíže neupřesnili. Reportéři neobjevili ani žádné známky toho, že by na místě někdo utrpěl újmu na zdraví, a ani toho, že zde ukrajinští vojáci vůbec pobývali.

Novoroční ukrajinský útok na ruské vojáky v Makijivce rozhněval proválečné ruské komentátory i některé ruské poslance, kteří kritizovali, že vojáci byli zřejmě ubytováni poblíž uskladněné munice. Ta pak při útoku explodovala. Moskva nakonec svedla úmrtí ruských vojáků na to, že vojáci hromadně používali mobilní telefony, čímž na sebe upozornili. Moskva přiznala smrt 89 ruských vojáků v Makijivce, Kyjev tvrdí, že ruských obětí byly stovky. Prohlášení jednotlivých stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

Ukrajina a Rusko si vyměnily další válečné zajatce, dohromady 100

Rusko a Ukrajina dnes informovaly o další výměně válečných zajatců, při níž každá strana předala té druhé 50 vojáků. Mezi navrácenými Ukrajinci jsou podle šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vojáci, kteří padli do zajetí v odstavené Černobylské jaderné elektrárně, ovládnuté ruskými silami hned v první den invaze na Ukrajinu, či obránci Mariupolu, uvedla agentura Unian.

Na fotografiích zveřejněných Jermakem jsou vidět ukrajinští vojáci čekající ve sněhu s věcmi v igelitových taškách před autobusem. Videozáznam je pak zachycuje, jak už jedou autobusem a zpívají u toho ukrajinskou hymnu. Mezi osvobozenými Ukrajinci je podle Jermaka 33 důstojníků a 17 seržantů a řadových vojáků.

O osvobození 50 ruských vojáků z ukrajinského zajetí pak informovalo také ruské ministerstvo obrany. Rusové budou podle ministerstva dopraveni letadly do Moskvy, kde jim bude poskytnuta lékařská péče. Na záběrech z výměny, které zveřejnil portál Gazeta.ru, jdou osvobození Rusové rychle a po jednom po parkovišti a většinou se pohledem snaží vyhnout kamerám.

Ruské ztráty na Ukrajině vyčíslila BBC. Padly desítky tisíc vojáků

18.04.2024 10:43 Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu…

Rusko se Krymu ani Donbasu nevzdá, prohlásil Fico

17.04.2024 13:22 Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym…

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Související:

Nejnovější