V obléhaném ukrajinském Mariupolu začala fungovat mobilní krematoria, jimiž se ruské invazní síly snaží zakrýt stopy po svých zločinech spáchaných na místních civilistech, tvrdí mariupolská městská rada. Ta podle ukrajinských médií dále uvedla, že se do této činnosti zapojili "kolaboranti" a lidé z takzvané Doněcké lidové republiky (DNR), tedy proruského separatistického regionu, jenž se nachází v těsné blízkosti přístavního města.
"Vrazi zametají stopy. V Mariupolu začala fungovat ruská mobilní krematoria. Po rozsáhlé mezinárodní publicitě genocidy v Buči nařídilo nejvyšší vedení Ruské federace zničit veškeré důkazy o zločinech její armády v Mariupolu," píše městská rada ve svém prohlášení na telegramu. Některé části Mariupolu jsou nyní pod kontrolou ruských sil.
Jak už úřady uvedly dříve, podle opatrných odhadů zahynulo v Mariupolu 5000 civilistů, poznamenala agentura Ukrinform. Vzhledem k rozloze města, katastrofálnímu rozsahu jeho poničení, délce jeho blokády a tvrdému odporu by se podle radních mohly stát oběťmi ruské agrese desítky tisíc mariupolských civilistů. Ve městě žilo před válkou přes 400.000 obyvatel.
"To je důvod, proč Rusko nespěchá s poskytnutím zelené pro misi Turecka a další iniciativě k záchraně a plné evakuaci Mariupolu. Kromě toho se snaží prostřednictvím filtračních táborů identifikovat všechny potenciální svědky zvěrstev okupantů a zlikvidovat je," tvrdí dále rada.
Rusové podle ní přenechali špinavou práci kolaborantům z řad místních a "teroristům" z Doněcké lidové republiky, píše agentura Unian. Ti sbírají a pálí těla obyvatel Mariupolu, kteří byli umučeni a zabiti v důsledku ruské invaze, uvedl Ukrinform.
Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko označil tragédii města za největší od dob nacistických koncentračních táborů za druhé světové války. "Udělali z našeho města tábor smrti. Tato hrůzná analogie se bohužel stále více potvrzuje. Tohle už není Čečensko nebo Halab (Aleppo). Je to nová Osvětim a Majdanek," cituje Unian starostu.
Bojčenko podle agentury také uvedl, že první měsíc obklíčení města nepřežilo 5000 civilistů, včetně 210 dětí. Během ruského bombardování dětské nemocnice podle něj "zaživa uhořelo skoro 50 lidí" a Rusové také vybombardovali městské divadlo, kde se tou dobou skrývalo před nálety a ostřelováním více než 900 lidí. To jsou podle starosty jen vybrané příklady ničení civilního obyvatelstva Mariupolu.
Strategicky položený Mariupol na začátku března obklíčily ruské jednotky, které jej od té doby těžce ostřelují. Velká část předchozích pokusů o evakuaci civilistů částečně nebo úplně selhala, z čehož se obě strany viní navzájem. Rusko dlouhodobě popírá, že by cílilo na civilisty, čemuž ale protiřečí svědectví místních i novinářů.
Meghan Markle čelí ostře sledované žalobě za 10 milionů dolarů! Fanynka, která se pokusila zopakovat její „zázračný“ recept na koupelové soli z Netflixu, skončila s katastrofálními popáleninami. Původně relaxační rituál se tak změnil v noční můru – a právní drama může teprve začínat.
Českou hereckou obcí otřásla během svátečního čtvrtečního dne zpráva z nejsmutnějších. Ve vysílání České televize projevila velké emoce Iva Janžurová, kterou zasáhlo úmrtí Jiřího Bartošky.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?