Rusové utočí u Doněcku a připravují ofenzívu na Kryvyj Rih

Ruské síly patrně dostaly rozkaz k přímému útoku na město Avdijivka na východě Ukrajiny, než aby čekaly na úspěch obkličovací operace v oblasti. Uvedl to ve svém pravidelném hodnocení americký Institut pro studium války (ISW). Podle ukrajinského velení se Rusko na jihu připravuje na protiofenzívu směrem na město Kryvyj Rih.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

V noci na dnešek podle ukrajinských úřadů pokračovalo ruské ostřelování ukrajinských měst, dva silné výbuchy byly slyšet v Charkově. Podle oblastního šéfa Oleha Syněhubova na město dopadly protiletadlové střely S-300. Zatím nebyly potvrzeny žádné oběti na životech, dodal. V obci Krasnohorivka jihozápadně od Avdijivky zemřeli čtyři civilisté a sedm jich bylo zraněno, uvedl šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Terčem ostřelování raketomety byl opět Mykolajiv, útok se tentokrát zřejmě obešel bez obětí.

Ruské ministerstvo obrany dopoledne oznámilo, že jeho síly přesně naváděnými střelami zasáhly a zničily sklad zbraní a munice ve Lvovské oblastí na západě Ukrajiny. Sklad byl podle mluvčího ministerstva Igora Konašenkova naložený vybavením, které Kyjevu zaslalo Polsko. Zprávy z bojiště nelze nezávisle ověřit.

Ruské zdroje a zdroje proruských separatistů v Donbasu zveřejnily videa, která naznačují, že ukrajinští obránci byli vytlačeni z pozic kolem větrací šachty uhelného dolu Butivka jihozápadně od Avdijivky. Toto místo označuje ISW za nejbližší ukrajinské postavení k městu Doněck a zároveň klíčovou obrannou pozici pro samotnou Avdijivku. Ukrajinci ji drželi od roku 2015. ISW upozorňuje, že i ukrajinský generální štáb připustil "částečně úspěšný" postup ruských sil v této oblasti.

Rusko podle ukrajinského velitelství Jih začalo soustředit vojska ve směru na Kryvyj Rih ve snaze podniknout protiofenzívu a postoupit za hranice Chersonské oblasti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině července nařídil armádě osvobodit jižní Ukrajinu, podle ukrajinských úřadů se v Chersonské oblasti podařilo osvobodit od ruské okupace 53 obcí.

Problémy se zásobováním ruských vojsk v této oblasti způsobují ukrajinské útoky na logistické cíle. Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné svodce uvedlo, že v důsledku nedávného útoku na ruský muniční vlak je velmi nepravděpodobné, že by železniční spojení mezi Chersonem a anektovaným poloostrovem Krymem zůstalo v provozu. Rusko podle něj také zřídilo přívoz namísto poškozeného Antonivského mostu v Chersonu.

"Je pravděpodobné, že s pokračujícími bojovými akcemi a nedostatkem potravin budeme svědky nárůstu počtu civilistů, kteří se budou snažit z Chersonu a okolí uprchnout," uvedlo ministerstvo.

Ukrajinský generální štáb oznámil, že za úterý bylo zabito dalších 180 ruských vojáků, čímž celková bilance ztrát ruských sil vzrostla na 41.350. Zničeno bylo také 1774 tanků, z toho šest za poslední den. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.

Indie podporuje princip jedné Číny, je ale proti změně statu quo ohledně…

12.08.2022 18:09 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

V New Yorku byl pobodán spisovatel Salman Rushdie

12.08.2022 17:55 Aktualizováno Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl dnes napaden při vystoupení v New Yorku.…

Večer budou obnoveny dodávky ropy do České republiky

12.08.2022 17:18 Aktualizováno Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy ropovodem Družba. Podle agentury RIA…

V Buči pohřbívají tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

12.08.2022 16:39 V ukrajinském městě Buča tento týden pohřbívali tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

FBI při razii v Trumpově sídle pátrala po dokumentech o jaderných zbraních

12.08.2022 15:43 Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hledali při pondělní razii v sídle bývalého…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Veřejné budovy v Německu budou v zimě vytápěny na 19 stupňů

12.08.2022 13:44 Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny…

Ve Francii vyšetřují Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a…

12.08.2022 13:36 Aktualizováno Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro…

Související:

Nejnovější