Rusové utrácejí za jídlo dvakrát více než před začátkem invaze

Rusové utrácejí za potraviny 40 procent svého disponibilního příjmu, což je dvakrát více než před invazí na Ukrajinu. S odvoláním na šéfa ruské styčné kanceláře Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle údajů ruské vlády dosáhla k 1. dubnu meziroční inflace potravin vlivem západních sankcí 18,75 procenta.

Rubl, ilustrační foto

Lidé se podle šéfa styčné kanceláře FAO Olega Kobjakova uchylují ke krizovým strategiím, protože velkou část svých příjmů vynakládají na základní potřeby, například potraviny. "Odkládají plány, jako je studium na vysoké škole nebo koupě domu. Šetří pro případ ztráty zaměstnání nebo úmrtí," uvedl.

Průměrná domácnost v EU utratí za potraviny přibližně 12 procent svých příjmů, dodal. V Rusku podle něj nehrozí hlad. Chudší domácnosti budou ale čelit zvýšené míře potravinové nejistoty.

Mnoho Rusů od počátku invaze skupuje základní potraviny, jako je cukr a pohanka, v obavě, že ceny budou dále růst. To zvyšuje tlak na vládu, aby ochladila inflaci. Moskva zvažuje regulaci cen potravin, léků a dalšího zboží a dočasně zakázala vývoz některých zemědělských produktů. Tvrdí, že by také mohla přikročit ke stanovení cen téměř veškerého vývozu komodit v rublech.

Ačkoli tato opatření měla určitý vliv na omezení spotřebitelské inflace, ta podle průzkumu agentury Reuters letos zrychlí na 23,7 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Podle téhož průzkumu ruská ekonomika tento rok oslabí o 7,3 procenta. Byl by to nejhorší pokles od roku 2009.

Ruské mzdy zůstávají od počátku invaze podle Kobjakova zhruba stejné, ale s růstem cen se snížila kupní síla. Lidé se také vzhledem k odchodům západních firem obávají o práci, dodal.

Ruská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 17 procent. Nová sazba bude platit od pondělí. Na konci února přitom banka v důsledku prvních sankcí za invazi na Ukrajinu sazbu více než zdvojnásobila na 20 procent.

"Kdy jindy snižovat sazbu než v okamžiku zotavující se měny. V případě Ruska se však jedná o jednoznačně jedinou možnou variantu postupu, protože se dá čekat, že tlak na rubl se může zvýšit prakticky kdykoli. Aby měla NBR alespoň nějaký manévrovací prostor v budoucnu, musela jít dnes se sazbou dolů," uvedl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin

Témata: Rusko | obchody | rubl

Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

07.09.2023 18:57 Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství…

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.08.2023 13:18 V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v…

V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot

24.08.2023 12:55 V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se…

Innogy sníží cenu plynu pro 310.000 zákazníků, pod vládní strop

21.08.2023 16:03 Energie pro tuzemské odběratele dál zlevňují. Společnost innogy dnes uvedla, že od října sníží cenu…

Čínští internetoví prodejci kvůli zhoršující se ekonomice masivně snižují…

21.08.2023 14:10 Velcí čínští internetoví prodejci masivně snižují ceny svého zboží, aby přilákali zákazníky, kteří…

Česká ekonomika letos nepatrně poklesne, uvedlo ministerstvo

18.08.2023 12:58 Česká ekonomika se v prvním pololetí pohybovala na hraně recese a za celý letošní rok zřejmě mírně…

Rusku hrozí velké problémy. Podle ekonoma ho čeká extrémní zdražování

15.08.2023 19:23 Ruský ekonomický profesor Igor Lipsic tvrdí, že Rusko směřuje k situaci, kdy se roční inflace v…

Související:

Nejnovější