Rusové v lednu spustí další mobilizace, tvrdí ukrajinská rozvědka

Ruské vedení přijalo rozhodnutí začít 5. ledna novou vlnu mobilizace, protože ve válce proti Ukrajině pociťuje nedostatek živé síly, řekl stanici BBC náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Podle něj oproti zářijové mobilizaci nedojde k žádným podstatným změnám. Vojenské správy se nicméně přizpůsobily, a tak se vše odehraje relativně hladčeji, předpokládá Budanov.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

"Přijali rozhodnutí od 5. ledna začít další vlnu mobilizace. Nevím, zda to oficiálně vyhlásí právě 5. ledna. Ale v plánech mají zapsáno 5. ledna," řekl Budanov. Rusové mají podle něj obrovské problémy s doplňováním stávajících jednotek a vytvářením nových uskupení. "Chybí jim živá síla," řekl.

Předchozí "částečnou" mobilizaci vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin na konci září. Oficiálně bylo do armády povoláno přinejmenším 300.000 mužů ze zálohy. Putin na konci října ohlásil konec mobilizace, ale nevydal žádný formální příkaz k ukončení mobilizace, a tak podle právníků může kdykoliv pokračovat.

Přinejmenším část mobilizovaných záložníků byla podle četných svědectví vyslána hned na frontu dlouhou asi 1500 kilometrů k doplnění ztrát u bojových jednotek, někteří vzápětí přišli o život. Další části zmobilizovaných rezervistů se již dostalo výcviku.

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj nedávno časopisu The Economist řekl, že podobně jako za druhé světové války Rusové někde za Uralem cvičí další armádu o 200.000 mužích, aby možná již v lednu, ale spíše na jaře spustili proti Ukrajině novou ofenzívu. Nepochybuje, že se znovu pokusí dobýt Kyjev.

"Ruská mobilizace zafungovala. Není pravda, že jejich problémy jsou tak strašné, že tito lidé nebudou bojovat. Budou bojovat. Car jim nařídil jít do boje, a tak půjdou bojovat," řekl Zalužnyj. "Studoval jsem dějiny dvou čečenských válek a všechno bylo stejné. Je možné, že nejsou tak dobře vybaveni, ale stejně pro nás představují problém. Podle našich odhadů mají v záloze 1,2 až 1,5 milionu lidí," dodal.

Kyjev naléhá na západní spojence, aby poskytli další těžké zbraně, aby ukrajinští vojáci mohli vytlačit ruské jednotky za hranice země. Ukrajinská protiofenzíva dosud osvobodila asi polovinu území, kterého se zmocnila ruská vojska po vpádu z 24. února. Zalužnyj tvrdí, že k zahnání Rusů do pozic před invazí potřebuje asi 300 tanků, 600 až 700 bojových vozidel pěchoty (BVP) a 500 houfnic.

Až dosud Ukrajina dostávala od partnerů BVP-1 a BVP-2 sovětské konstrukce, licenčně vyráběné v komunistickém Československu. Spojené státy nyní podle agentury Bloomberg zvažují, že Ukrajině předají bojová vozidla pěchoty Bradley. Ty se oproti sovětským BVP vyznačují lepším pancéřováním a tedy i lepší ochranou posádky před ostřelováním a výbuchy min, což se ve válce jeví jako podstatnější vlastnost než to, že tyto těžší stroje nejsou plavbyschopné. USA mají v rezervách poměrně velké množství starších vozidel Bradley. S jejich podvozkem se ukrajinští vojáci již seznámili, využívají ho totiž raketomety MLRS.

Putin prohlásil, že Rusko opět ohrožují německé tanky

02.02.2023 18:00 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle…

Zelenskyj žádá od EU další sankce proti Rusku, ta je chystá na výročí…

02.02.2023 13:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření…

Evropská unie slibuje vycvičit dvakrát více ukrajinských vojáků

02.02.2023 12:54 Evropská unie vycvičí dalších 15.000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30.000 - a poskytne Ukrajině…

Švédsko plánuje zpřísnit protiteroristické zákony, píše Reuters

02.02.2023 12:39 Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by…

Čína označila chystanou návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za chybu,…

02.02.2023 12:32 Aktualizováno Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na…

Reznikov tvrdí, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu

02.02.2023 10:49 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu.…

Britský ministr obrany teď nepovažuje dodání stíhaček Kyjevu za správné

01.02.2023 20:34 Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany…

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

Související:

Nejnovější