Rusové v noci ostřelovali Záporoží, výbuchy hlásí i Kryvyj Rih

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině, foto: State Emergency Service of Ukraine
ČTK 27. listopadu 2022 08:42 | akt. 27. listopadu 2022 15:36
Sdílej:

Rusko v noci na dnešek ostřelovalo raketami ukrajinské město Záporoží, podle úřadů utrpěl zásah zemědělský podnik. Střely dopadly také na železniční infrastrukturu poblíž Kryvého Rihu a pod palbou ruského dělostřelectva se znovu ocitlo osvobozené město Cherson.

Šéf oblastní správy Oleksandr Staruch uvedl, že v důsledku zásahu dvěma ruskými raketami vypukl požár v zemědělském podniku na předměstí Záporoží. Pravděpodobně se jednalo o rakety S-300, které jsou původně určeny k protivzdušné obraně, ruská armáda je ale používá i proti pozemním cílům. Lidé podle něj při tomto útoku zraněni nebyli.

Server RBK-Ukrajina s odkazem na místní obyvatele uvedl, že v Záporoží byla dnes ráno slyšet řada výbuchů. Městem zněly sirény. Úřady nové ruské údery na město zatím nepotvrdily.

Ruské útoky ohlásil také Krivyj Rih v Dněpropetrovské oblasti. Na jeho předměstí zasáhly dvě rakety železniční infrastrukturu, uvedl podle agentury Unian šéf místní vojenské správy Jevhen Sytnyčenko. Nikdo nebyl zraněn, útok ale podle něj způsobil velké hmotné škody a dočasně vyřadil z provozu železniční trať v obci Lozuvatka.

Podle šéfa Dněpropetrovské oblasti Valentyna Rezničenka v noci na dnešek ruské síly ostřelovaly raketomety a dělostřelectvem Nikopolský okres, který leží na pravém břehu řeky Dněpr naproti okupované Záporožské jaderné elektrárně. V celkem pěti útocích, které si podle dosavadních informací nevyžádaly oběti na životech, byly podle něj zasaženy obce Marhanec a Červonohryhorivka. Letecký poplach trval prakticky celou noc.

Ruské síly, které se před více než dvě týdny stáhly z Chersonu na levý břeh Dněpru, osvobozené město a přilehlé okolí za poslední den ostřelovaly 54krát, uvedl šéf oblastní vojenské správy Jaroslav Januševyč. Podle něj při tom zemřel jeden člověk a další dva, včetně dítěte, byli zraněni. Cherson je podle místních představitelů pod téměř nepřetržitou ruskou palbou od chvíle, co jej osvobodila ukrajinská armáda.

Stalo se
Sport
Ester Ledecká

Ester Ledecká má důvod k radosti. Snowboard na olympiádě zůstává

Česká sportovní obec se může radovat. Jedna z našich nejúspěšnějších disciplín totiž zůstane v programu zimních olympijských her. Paralelní obří slalom na snowboardu, v němž opakovaně kralovala Ester Ledecká a naposledy na její úspěchy navázala Zuzana Maděrová, nebude chybět ani za čtyři roky ve Francii. 

České celebrity
Aňa Geislerová

Geislerovou ocení na festivalu. Nebude sama, cenu dostane i Lábus

Festival Letní filmová škola Uherské Hradiště, jehož 52. ročník se koná od 24. do 30. července, prozradil první hosty a odtajnil programové sekce. Výroční ceny letos získají Anna Geislerová, Jiří Lábus a francouzský režisér animovaných filmů Michel Ocelot. Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka.

Domácí
Miloš Zeman

Pavel není erudovaný politik, míní Zeman. Prezidentovi se prý nedá věřit

Exprezident Miloš Zeman se domnívá, že prezident Petr Pavel může na summitu NATO vyjadřovat odlišné názory, než má vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), která si nepřála účast hlavy státu na aliančním jednání. Zeman také vyčetl Pavlovi, že se dostal do konfliktu s kabinetem. 

České celebrity
Jitka Boho

Byla tam i žádost o ruku. Jitka Boho přiznala ctitele

Vztahy Jitky Boho nejsou neznámou. Zejména ten poslední s hercem Lukášem Langmajerem se v médiích řešil hodně, takže lidé dobře vědí, že modelka je znovu k mání. Jak sama prozradila, o nápadníky nemá nouzi.