V srpnu Rusko získalo dalších 477 čtverečních kilometrů ukrajinského území, což je největší měsíční přírůstek od října 2022, jak uvádí údaje amerického Institutu pro studium války (ISW).
Na druhé straně ukrajinská armáda začátkem srpna během dvou týdnů obsadila více než 1100 čtverečních kilometrů ruského území po nečekaném vpádu do pohraniční oblasti Kurska. Tato nově otevřená fronta se během posledních 15 dnů stabilizovala s územním ziskem mezi 1150 a 1300 čtverečními kilometry, jak vyplývá z údajů o deklarovaných a potvrzených pohybech ukrajinských jednotek.
Ruská armáda pokračovala v srpnu na Ukrajině v postupu rychlostí 15 čtverečních kilometrů za den, především v Doněcké oblasti, kde se soustředila na přiblížení k logistickému centru Pokrovsk.
Moskva obsadila tak velké území jako v srpnu 2024 naposledy v říjnu 2022, kdy reagovala na rozsáhlou ukrajinskou protiofenzívu u Charkova, kdy byla frontová linie mnohem pohyblivější.
Od začátku roku 2024 Moskva získala 1730 čtverečních kilometrů ukrajinského území, což je třikrát více než v roce 2023, kdy byly její zisky do značné míry vyváženy ukrajinskými protiofenzivami.
Ukrajinská armáda v roce 2024 dokázala během osmi dnů získat více území, než ztratila, ale i v těchto případech se jednalo jen o několik čtverečních kilometrů.
K 1. září Rusko okupovalo 66 266 čtverečních kilometrů ukrajinského území. Spolu s poloostrovem Krym, který anektovalo v roce 2014, a částmi východní Ukrajiny, které proruští separatisté ovládali před invazí v roce 2022, pokrývají ruské územní zisky nyní 18 procent území Ukrajiny.
Americká popová hvězda Ariana Grande podala u soudu v Los Angeles žalobu na dva dosud neidentifikované hackery, kteří se neoprávněně nabourali do počítačů a mobilních zařízení jejích spolupracovníků.
Americký hudební magnát Sean „Diddy“ Combs skončil na samotce poté, co se ve vězení dostal do ostrého konfliktu s jiným chovancem. K potyčce došlo ve federální věznici Fort Dix v New Jersey, kde si šestapadesátiletý producent odpykává svůj trest. Celou roznětkou měly být slovní urážky na adresu známého rappera, který se rozhodl nenechat si situaci líbit a vzal spravedlnost do vlastních rukou.
Čištění uší vatovými tyčinkami se pro jedenadvacetiletou Skye van Rensburgovou z Winsfordu změnilo v šestiletou noční můru. Mladá matka zůstala po nešťastné manipulaci s tyčinkou prakticky hluchá na jedno ucho a trpěla nesnesitelnými bolestmi. Svým příběhem nyní varuje ostatní před běžnou hygienickou pomůckou, která může způsobit trvalé následky.
Jaroslav Dušek dnes patří mezi neodmyslitelné tváře kultovní komedie Pelíšky. Jako učitel Saša Mašlaň ve filmu exceluje, málokdo však ví, že herec na tuto roli kývl z jednoho velmi specifického důvodu. Lákala ho totiž závěrečná scéna, která měla být vrcholem celého snímku i jeho postavy. K jeho velkému zklamání ji však diváci nikdy nespatřili.
Horor na dovolené s dětmi zažila Ornella Koktová. Jednoho z potomků začaly trápit zdravotní potíže, které se na první pohled nejevily moc závažně. Lékaři ale přistoupili k léčbě, která známou influencerku dost překvapila.
Simona Krainová už nám mnohokrát dokázala, že nemá problém komukoliv oponovat. Tentokrát se dostala do křížku s Anetou Vignerovou, která se rozhodla vystoupit proti nejrůznějším estetickým úpravám, jako je například botox.
V Česku již zítra nastoupí další vlna tropických veder. Podle meteorologů se lidé musí připravit na vysoké teploty s možným vlivem na zdraví člověka, zvýší se také riziko vzniku a šíření požárů. Vyplývá to z úterní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko během uplynulého víkendu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel výtvarník, bývalý šéf Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění Milan Knížák. Dobře se vědělo o jeho blízkém vztahu s jedním z bývalých prezidentů. Jak bude na Knížáka vzpomínat Václav Klaus?
Českou hudební scénu na konci července zasáhla další smutná zpráva. Ve věku 50 let zemřel Petr Slavík, zpěvák plzeňské skupiny Mash. Podle dostupných informací nepřežil vážnou dopravní nehodu, která se stala v sobotu na dálnici v sousedním Rakousku.
Anna Geislerová se před časem zúčastnila filmového natáčení v prostředí, kterému by se mnozí lidé raději vyhnuli obloukem. Sympatická herečka si však na nic nestěžuje, bylo jí podle vlastních slov moc dobře.
Trend ve vývoji počasí se po chladném minulém týdnu obrací. Meteorologové očekávají, že po většinu srpna bude panovat nadprůměrné teplo. Srážek bude spíše méně, než bývá zvykem. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Marek Eben se poprvé proslavil jako herec, ale dnes je více vnímán jako moderátor. V životě jednoho ze slavných kolegů má ještě úplně jinou roli. Kdo považuje Ebena za svého strážného anděla?