Rusové zajali v Mariupolu dva Brity, řeší se možná výměna zajatců

Ruská státní televize dnes zveřejnila video, na němž dva Britové bojující za Ukrajinu a zadržení ruskou stranou v Mariupolu žádají, aby je Ukrajinci vyměnili za proruského politika, který je v ukrajinském zajetí.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Zhruba ve stejnou dobu zveřejnil server Ukrajinska pravda video, na němž proruský ukrajinský poslanec Viktor Medvedčuk nabízí, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a otevření humanitárního koridoru z tohoto jihoukrajinského města.

O zadržení dvou britských občanů, kteří bojovali na ukrajinské straně proti ruské invazi a byli zřejmě minulý týden zadrženi v Mariupolu, informovala už dříve britská média. Podle nich jde o bývalého britského vojáka Shauna Pinnera, který je podle nedělních informací televize Sky News v Doněcké oblasti ovládané proruskými separatisty. Druhým zadrženým britským občanem je Aiden Aslin, který se podle Sky News připojil k ukrajinskému námořnictvu už v roce 2018 a žádal o ukrajinské občanství.

Dnes ruská televize Rossija 24 odvysílala video, na němž tito dva muži žádají britského premiéra Borise Johnsona, aby jim pomohl dostat se domů a vyměnil je za Medvedčuka. Zhruba ve stejnou dobu zveřejnil ukrajinský zpravodajský server video, na němž Medvedčuk žádá ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a obyvatele, kteří jsou v tomto městě. To je v ruském obležení.

Dva Britové na záběrech odvysílaných ruskou televizí hovořili odděleně. Předtím jim neidentifikovaný muž ukázal video na svém mobilním telefonu, na němž Medvedčukova žena Oksana žádá výměnu svého manžela za dva Brity. Video bylo podle agentury Reuters pořízeno o víkendu.

"Rozumím té situaci," řekl následně Pinner, který vypadal unaveně a nervózně. Poté se svým jménem i jménem Aslinovým přímo obrátil k premiéru Johnsonovi s výzvou, aby byli vyměněni za Medvedčuka. "Samozřejmě bych ocenil vaši pomoc v této věci," řekl Pinner. Dodal, že umí trochu rusky a že s ním je v zajetí zacházeno dobře.

Neznámý muž se pak obrátil k Aslinovi, který seděl na židli a na sobě měl tričko s emblémem pluku Azov, který byl hlavní ukrajinskou složkou bránící přístav Mariupol. "Myslím, že Boris si musí poslechnout to, co Oksana řekla," uvedl Aslin, který vypadal rovněž nervózně. Reuters poznamenal, že ze záběrů není jasné, zda zadržení mluvili o své svobodné vůli.

Ukrajina už loni začala Medvedčuka vyšetřovat kvůli podezření z vlastizrady a drancování přírodních zdrojů na Krymu. Letos v únoru, krátce po začátku ruské invaze, ukrajinské úřady informovaly, že Medvedčuk utekl z domácího vězení. Ukrajinská tajná služba SBU jej znovu zadržela 12. dubna. Medvedčuk je označován za blízkého spojence Kremlu a sám dříve uvedl, že ruský prezident Putin je kmotrem jeho dcery.

Zelenskyj už dříve navrhl vyměnit Medvedčuka za Ukrajince v ruském zajetí. Putinův mluvčí na to reagoval prohlášením, že Medvedčuk není ruským občanem a že Kreml ani neví, zda si Medvedčuk takovou výměnu přeje.

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Zelenskyj chce, aby země promyslely vyloučení Ruska z OSN

19.09.2023 17:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí po příjezdu do New Yorku navrhl, aby členové…

Ázerbájdžánské síly zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

19.09.2023 15:40 Ázerbájdžánské síly porušily příměří s Arménií a zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

Americké úřady našly ztracenou stíhačku F-35

19.09.2023 14:01 Americké úřady uvedly, že v pondělí našly trosky ztracené stíhačky F-35, která se zřítila v…

Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku kvůli dovozu obilí

18.09.2023 21:50 Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu…

Související:

Nejnovější