Rusové zaútočili na Charkov balistickými střelami

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou

Primátor Charkova Ihor Terechov informoval prostřednictvím platformy Telegram, že úder postihl obytnou čtvrť, kde následně v několika domácnostech propukl požár. Zprávy o případných obětech či zraněných zatím nejsou k dispozici.

Ukrajinské letectvo také uvádí, že k raketovému útoku došlo na jihu Ukrajiny, kde ruská armáda útočila balistickými raketami z Krymu. Tento útok začal krátce po skončení útoků s použitím dronů.

Během téže noci pokračovala série útoků připisovaných Ukrajině na zařízení na zpracování ropy v Rusku. Nejnověji byla zasažena rafinerie v Kalužské oblasti ležící jihozápadně od Moskvy a sousedící s Tulskou, Brianskou, Smolenskou, Moskevskou a Oriolskou oblastí.

Ruské vládní úřady potvrdily požár v ropné rafinerii nedaleko města Kaluga, avšak zatím nepotvrdily zprávy od místních obyvatel o útoku dronu jako příčině. Úřady uvedly, že požár byl lokalizován a nebylo hlášeno žádné ztráty na životech.

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.

"Nepřítel nadále masivně útočí a ničí ukrajinskou energetickou infrastrukturu a uskutečňuje ničivé cílené útoky. K dnešnímu dni všechny vodní elektrárny utrpěly vážné škody," napsala společnost na své webové stránce s tím, že náprava škod a obnovení provozu elektráren bude vyžadovat značné finanční zdroje a úsilí.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal ve středu řekl, že od začátku invaze v únoru 2022 bylo při ruských útocích poškozeno nebo zničeno více než 800 tepláren po celé Ukrajině.

Konstatoval, že Moskva nedávno zintenzivnila své raketové a dronové útoky na kritickou infrastrukturu Ukrajiny, přičemž rozsáhlé údery uskutečnila 22. a 29. března, 11. a 27. dubna a také 8. května.

Šmyhal informoval, že Fond na podporu energetiky Ukrajiny, zřízený na poskytování finanční a věcné pomoci při opravě kritické energetické infrastruktury poškozené ruskými útoky a na zajištění nepřetržité funkčnosti energetického sektoru, již vysbíral více než 410 milionů eur.

Dodal, že Agentura USA pro mezinárodní rozvoj (USAID) brzy se spustí nový program v hodnotě 190 milionů dolarů.

Ukrajinští energetici se mezi tím snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti.

Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

V elektrárně, která patří společnosti DTEK, největšímu soukromému dodavateli elektrické energie na Ukrajině, zůstal po nedávném raketovém útoku v jedné části chaos způsobený rozbitým sklem, rozdrcenými cihlami a ohnutými kusy kovu.

Tato uhelná elektrárna je jedním ze čtyř podniků DTEK, které byly při útoku zasaženy. Kvůli bezpečnostním důvodům nelze zveřejnit umístění elektrárny, technické podrobnosti škod ani jména zaměstnanců.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba informoval magazín Foreign Policy, že polovina ukrajinského energetického systému byla poškozena ruskými útoky.

DTEK uvádí, že od začátku ruské invaze v roce 2022 přišla o 80 procent své výrobní kapacity a že na její podniky bylo namířeno téměř 180 vzdušných útoků. Oprava všech poškozených elektráren by trvala šest měsíců až dva roky, i kdyby Rusko neprovádělo další útoky.

Agentura AP popsala příběhy několika lidí z energetického sektoru. Ruslan, vedoucí směny, byl ve velíně, když začaly znít sirény. Poslal své lidi do krytu ve sklepě, ale sám zůstal na místě. Místo útoku bylo jen několik metrů daleko. Vyrazil do tmy, prachu a ohně. Tvrdí, že neměl strach, protože "věděl, co má udělat", ujistit se, že jeho tým je v pořádku, a poté se zapojit do hašení požáru.

Oleh říká, že Rusové "se neustále učí" a upravují svou taktiku. Původně útočili na transformační stanice, nyní se zaměřují s čím dál větší přesností na samotnou infrastrukturu pro výrobu elektrické energie. A to opakovaně.

Výkonný ředitel DTEK Dmytro Sacharuk v březnu řekl, že z deseti objektů, které firma opravila po dřívějších útocích, byly dvě třetiny znovu zasaženy.

Ukrajinské společnosti působící v energetice téměř vyčerpaly peníze, vybavení a náhradní díly potřebné k opravě škod způsobených Ruskem. Elektrárny naléhavě potřebují speciální vybavení, které na Ukrajině není možné dostatečně rychle a v dostatečném množství vyrobit.

Izrael dává ruce pryč od smrti íránského prezidenta

20.05.2024 14:02 Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy…

Fico komunikuje a klinicky se zlepšuje, prozradila nemocnice

20.05.2024 12:59 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden,…

Íránský prezident Raísí zemřel při tragické nehodě vrtulníku

20.05.2024 08:40 Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při…

Pellegrii vyčetl politikům nedostatek sebereflexe i po atentátu na Fica

19.05.2024 21:27 Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD)…

Policie vyšetřuje i teorii, že atentátník na Fica nebyl osamělým vlkem

19.05.2024 18:41 Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD)…

Fico je podle lékařů mimo ohrožení života

19.05.2024 12:49 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo…

Netanjahu má nůž na krku. Ganc chce nový plán pro Gazu

19.05.2024 09:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal ultimátum od ministra a člena válečného kabinetu…

Polsko plánuje obří obrannou investici na hranicích s Ruskem a Běloruskem

18.05.2024 21:47 Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení…

Zelenskyj odmítá olympijské příměří. Kvůli Rusku

18.05.2024 18:50 Každým dnem se blíží začátek letních olympijských her ve Francii, jejíž představitelé vyzvali…

Atentát na Fica: Soud poslal Juraje C. do vazby

18.05.2024 16:12 Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu…

Související:

Nejnovější