Rusové získávají převahu nad Ukrajinou. Rozhodne americká pomoc Kyjevu

Pokud Spojené státy brzy poskytnou Ukrajině podporu v podobě munice a zbraní, Rusko získá nad ukrajinskými jednotkami převahu až 10:1 do několika týdnů. Tuto závažnou situaci přednesl generál Christopher Cavoli, hlavní velitel Velení americké armády v Evropě (EUCOM), před americkým Kongresem.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Kromě Cavoliho vystoupila před Kongresem také Celeste Wallanderová, zástupkyně ministra obrany pro bezpečnost. Kongres má během následujících týdnů rozhodnout o poskytnutí podpory Ukrajině, avšak není zaručeno, že takové schválení pomoci přijde včas.

"V současnosti je ukrajinská armáda v nevýhodě 5:1 ve srovnání s ruskou. To znamená, že Rusko vypálí pět dělostřeleckých granátů, zatímco Ukrajina může odpálit pouze jeden. Za několik týdnů se toto poměrné číslo zvýší na 10:1. Nemluvíme o měsících a nemluvíme hypoteticky," řekl Cavoli.

Generál označil dodávky 155mm munice za klíčové, přičemž dělostřelectvo je podle něj hlavním faktorem ztrát v každém konfliktu. Pokud by Ukrajině došla munice, velkou část odpovědnosti by nesla zastavení dodávek ze strany USA, dodal Cavoli.

"Jejich schopnost bránit území a vzdušný prostor, který právě drží, se bez našich dodávek může velmi rychle snížit a také se sníží," zdůraznil generál.

Schválení dodávek pomoci je komplikováno situací ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni. Předseda Mike Johnson se snaží najít způsob, jak schválit dodávku pomoci, ale čelí odporu ze strany republikánů, kteří údajně odmítají poskytnout munici a zbraně kvůli obavám z nedostatku pro potřeby USA.

Johnsonovi navíc hrozí odvolání z funkce předsedy, protože ultrapravicové křídlo republikánů vedené Marjorie Taylor Greenovou se snaží o jeho sesazení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v úterý znovu vyjádřil k nedostatečné vojenské podpoře ze strany Západu v boji proti ruské invazi.

"Naši partneři disponují určitými zbraněmi, které momentálně potřebujeme k přežití. A já prostě nechápu, proč tyto zbraně nedostáváme," uvedl Zelenskyj během své návštěvy v Charkově na východě Ukrajiny v rozhovoru pro německý deník Bild.

Zelenskyj opakovaně apeloval na dodání více systémů protivzdušné obrany a munice. navštívil Charkovskou oblast, kterou zasáhly ruské útoky, aby zhodnotil škody na energetické infrastruktuře a řešil problémy s dodávkami elektřiny. Také vyjádřil naději na dodání německých řízených střel dlouhého doletu Taurus.

Ruský prezident Vladimir Putin vede válku proti Ukrajině více než dva roky. Zelenskyj doufá, že USA poskytnou Ukrajině miliardy dolarů na vojenskou pomoc. Rusko disponuje výrazně většími zásobami zbraní a může poslat na frontu více vojáků.

"Ale jednotný Západ disponuje moderními zbraňovými systémy," zdůraznil Zelenskyj, který věří, že díky těmto systémům může být Rusko poraženo a Ukrajina může zvítězit.

Zelenskyj také potvrdil plány Ukrajiny na novou protiofenzívu k osvobození svých území okupovaných Ruskem. To bude vyžadovat více zbraní, zejména od USA.

WHO: Počet případů spalniček v Evropě stále prudce roste

28.05.2024 20:04 Počet případů spalniček v Evropě stále prudce roste, což ohrožuje miliony dětí, varovala na svém…

Ficův stav se neustále pomalu zlepšuje

28.05.2024 15:26 Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) se téměř dva týdny po atentátu nadále…

Kyjev by podle Borrella měl mít právo útočit i na cíle v Rusku

28.05.2024 12:15 Šéf diplomacie EU Josep Borrell v úterý požádal členské země, aby vyvážily obavy z eskalace…

OSN kvůli Rafahu svolává mimořádnou Radu bezpečnosti

28.05.2024 09:02 Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na…

Polsko omezí ruské diplomaty na svém území. Moskva hodlá reagovat

27.05.2024 21:53 Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski.…

Lékaři potvrdili, že Ficův zdravotní stav se postupně zlepšuje

27.05.2024 14:48 Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu…

Zelenskyj odmítl příměří s Ruskem. Vysvětlil, proč mu nevěří

25.05.2024 19:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé poskytl rozhovor středoasijským médiím, přičemž s…

Guterres zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná

25.05.2024 14:47 Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí Mezinárodního soudního…

Borrell: EU si musí vybrat mezi institucemi a Izraelem

25.05.2024 12:28 Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady…

Ruská armáda na Ukrajině přišla o 500 000 vojáků, oznámil Kyjev

25.05.2024 10:17 Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla…

Související:

Nejnovější