Rusové znásilňují: OSN od ruského vpádu na Ukrajinu dostala 150 stížností

OSN
OSN, foto: Pixabay
ČTK 24. července 2022 04:07
Sdílej:

OSN obdržela od začátku ruské invaze na Ukrajinu více než 150 stížností kvůli sexuálnímu násilí, které spáchali ruští vojáci, uvedla zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN Pramila Pattenová během sobotní videokonference v Kyjevě. Jde ale podle ní jen o "vrcholek ledovce", pokud jde o skutečný rozsah sexuálního násilí ve válce Ruska proti Ukrajině.

"OSN od 24. února dostala více než 150 stížností ohledně sexuálního násilí, spáchaného na ženách, dětech a mužích. Jde o znásilňování pod hlavněmi automatických zbraní za přítomnosti členů rodiny jako následek útoku ruských vojsk na Ukrajinu," řekla Pattenová podle agentury Ukrinform. Upozornila, že sexuální násilí je zločin, o kterém se chronicky nedostatečně informuje, a tak "vidíme jen vrcholek ledovce".

Jde o jednu z nejničivějších podob násilí, obětí se během válečných konfliktů stávají hlavně ženy a dívky, ale také muži a chlapci. "Zanechává strašné šrámy v životě jednotlivců i celé společnosti, ničí rodiny a následky pociťuje několik generací," upozornila podle webu ruské redakce BBC.

Zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN se prostřednictvím videa zúčastnila sobotního summitu manželek a manželů hlav států, zorganizovaného manželkou ukrajinského prezidenta Olenou Zelenskou. Setkání, kterého se zúčastnily po internetu či přímo fyzicky první dámy Turecka, USA, Litvy, Lotyšska, Polska, Kanady, Francie, Řecka, Španělska, Černé Hory, zahájil Volodymyr Zelenskyj.

Pozorovatelská mise OSN, působící na Ukrajině do poloviny května, zaznamenala více než 300 vražd civilistů spáchaných v Kyjevské, Černihivské, Charkovské a Sumské oblasti během dočasné okupace ruskou armádou. Mise také prověřila a potvrdila 23 případů sexuálního násilí souvisejících s válkou. Svou zprávu mise zveřejnila na konci června, připomněl list Ukrajinska pravda.

Na Ukrajině minulý měsíc začal první soudní proces s ruským vojákem obviněným ze znásilnění Ukrajinky poté, co 9. března ve vsi Bohdanivka spolu s dalším ruským vojákem zastřelil jejího manžela. Dvaatřicetiletý Michail Romanov je souzen v nepřítomnosti. Totožnost druhého vojáka se nepodařilo zjistit.

Stalo se
Světové celebrity
David Beckham

Už to není jen mezi nimi. Hádka v rodině Beckhamových zasahuje i další osobnosti

Rodina Beckhamových dala jasně najevo, na čí straně stojí v neutichajícím sporu se svým nejstarším synem Brooklynem. David a Victoria se o uplynulém víkendu na veřejnosti opět sblížili se svým dlouholetým přítelem, zpěvákem Marcem Anthonym, který se stal ústřední postavou rodinné krize. Slavný pár se s umělcem ukázal při příležitosti otevření nového stadionu Freedom Park týmu Inter Miami.

České celebrity
Petra Nesvačilová

Před kamerou je jako doma. Petra Nesvačilová bude ve StarDance

Televizní diváci od úterního rána znají již devět účastníků letošní řady StarDance. Dnes se opět rozšířila sestava herců, kteří budou tančit. Lidé se mohou těšit na zábavnou Petru Nesvačilovou. 

České celebrity
Libor Bouček s manželkou.

Premiéra v nové práci. Libor Bouček vyzpovídal prvního hosta

Libor Bouček se po Velikonocích oficiálně pustil do nové pracovní výzvy, která rozhodně není jednoduchá. V Českém rozhlase se totiž snaží nahradit skvělou kolegyni Lucii Výbornou. Kdo byl prvním hostem uznávaného moderátora ve vysílání Radiožurnálu? 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Česko zavede strop na ceny pohonných hmot. Blíží se první oznámení

Čeští řidiči se dnes poprvé dozvědí, jak vysoké budou státem stanovené maximální ceny pohonných hmot. Ve 14 hodin by mělo být jasné, kolik bude zítra stát benzin a nafta. Od středy budou také zastropované výše marží u čerpacích stanic.