Mimořádný červnový růst důchodů bude o víc než polovinu nižší než podle běžných zákonných pravidel. Spornou vládní novelu o omezení valorizace dnes podepsal prezident Petr Pavel. ČTK to řekla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Průměrná měsíční penze tak vzroste o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun.
Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování důchodců a hodlá novelu napadnout u Ústavního soudu, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání ve Sněmovně.
Pavel ve středu oznámil, že se rozhodl novelu podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud (ÚS). Pokud by se opozice nakonec na soud neobrátila, učinil by tak on sám. Prezident rozumí právním námitkám opozice, která je podle něj přesvědčena o tom, že vláda prosadila novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně.
Za pravdu ale dává i vládě. "Její argumenty, stejně jako argumenty ekonomických odborníků, hovoří jasně o tom, že zpomalení růstu penzí za stávající situace je nezbytné," řekl Pavel ve středu. Mimořádná valorizace by podle něj znamenala růst penzí zejména u seniorů s nejvyššími příjmy.
Při mimořádné valorizaci, která ze zákona nastává při vyšším růstu cen, se zvedá zásluhový procentní díl důchodu. Podle běžných pravidel by činilo zvýšení od června 11,5 procenta. Předlohou vzroste procentní část penze o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun, což by mělo podle zdůvodnění o něco zvýhodnit penzisty s nejnižšími důchody.
Sněmovní schvalování omezení růstu důchodů provázely rozsáhlé opoziční obstrukce. Pochyby o ústavnosti se týkají možné zpětné platnosti kroku, vládní činitelé s nimi nesouhlasí. Spory budí i schvalování předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Kabinet poukazoval na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel. V případě, že by ji Pavel vetoval, Sněmovna by pravděpodobně již nestihla přehlasovat jeho postoj včas.
Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun. Menší rozpočtový dopad bude pokračovat i v dalších letech. Příští rok půjde podle zdůvodnění o úsporu 33 miliard korun z původně předpokládaných 58,8 miliard korun vydaných na penze navíc.
Herec Orlando Bloom oslavil své devětačtyřicáté narozeniny ve velkém stylu v luxusním horském středisku Aspen. Na parketu prestižního soukromého klubu Caribou Club se stal středem pozornosti a podle očitých svědků to rozjel jako zamlada. Britský herec, který je po letním rozchodu se snoubenkou Katy Perry nezadaný, si narozeninovou party užíval naplno několik hodin v kuse.
Politická scéna v Česku zažívá rušný víkend, během kterého si hned dvě významné strany vybraly své lídry pro nadcházející období. Občanští demokraté na svém pražském sjezdu zvolili do čela Martina Kupku, zatímco Piráti na fóru v Prachaticích potvrdili ve funkci Zdeňka Hřiba.
Elon Musk, nejbohatší člověk světa a zakladatel společnosti xAI, v nedávném rozhovoru šokoval veřejnost tvrzením, že spoření na důchod brzy ztratí smysl. V podcastu Moonshots s Peterem Diamandisem uvedl, že díky bouřlivému rozvoji umělé inteligence nebudou muset lidé v horizontu deseti až dvaceti let řešit hromadění finančních prostředků na stáří. Podle jeho vize totiž umělá inteligence vytvoří svět, kde si v relativně blízké budoucnosti budeme moci pořídit v podstatě cokoliv, co budeme chtít.
Vévodkyně Meghan se rozhodla oslavit příchod roku 2026 velmi osobním způsobem. Na sociálních sítích sdílela příspěvek, který propojuje současnost s počátky jejího vztahu s princem Harrym. Reagovala tak na aktuální internetový trend, v rámci něhož lidé srovnávají své dnešní životy se situací před deseti lety. Meghan k intimním záběrům připsala, že rok 2026 jí připadá stejný jako rok 2016 a že některé okamžiky člověk zkrátka musí prožít na vlastní kůži.
David a Victoria Beckhamovi definitivně vyhráli vleklou bitvu se svými sousedy v pohoří Cotswolds. Úřady jim po dlouhých sporech konečně schválily plány na vybudování nové příjezdové cesty k jejich venkovskému sídlu v hodnotě dvanácti milionů liber. Hvězdný pár se tak dočká vytouženého soukromí a vlastní silnice, kterou nebude muset sdílet s návštěvníky nedalekého luxusního klubu Soho Farmhouse, jenž je oblíbeným cílem mnoha celebrit.
Jennifer Garner se postarala o úsměvný moment, když během čtvrtečního vystoupení v losangeleském knihkupectví Diesel poodhalila soukromé rituály svého bývalého manžela Bena Afflecka. Herečka, známá ze seriálu Alias nebo filmu Přes noc třicítkou, otevřeně promluvila o tom, jaké to je žít s někým, kdo propadne jedné jediné písni a dokáže ji poslouchat stále dokola. Podle jejích slov Ben Affleck v určitém období trpěl doslova posedlostí tvorbou zpěvačky Beyoncé.
Málokteré přátelství v Hollywoodu je tak pevné jako to mezi Benem Affleckem (53) a Mattem Damonem (55). I po pětačtyřiceti letech společného fungování si však tito dva mají co vyčítat. V úterním vysílání pořadu „Today“ na sebe slavní herci a držitelé Oscara prozradili věci, které toho druhého dokážou nejvíce vytočit. Ukázalo se, že i ty největší hvězdy řeší úplně stejné malichernosti jako běžní smrtelníci.
V Česku se v posledních dnech oteplilo, takže dorazila i obleva. V příštím týdnu se ale situace opět změní. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dorazí další ochlazení, které se nejvíce projeví v noci.
Bývalý princ Andrew loni přišel o několik titulů a letos z rozhodnutí krále Karla III. definitivně přijde i o střechu nad hlavou. Podle nejnovějších informací britských médií odpočítává poslední dny v jednom ze sídel britské královské rodiny. Ještě v lednu by se totiž mladší bratr panovníka měl přestěhovat do vlastního.
Veronika Žilková ve svých 64 letech zažila o Vánocích zase něco nového. Se současným partnerem, scénáristou Ivanem Hubačem, vyrazila karavanem na lyže. Nyní se poprvé po návratu domů vyjádřila k tomu, jaké to bylo.
Slovensko zasáhla v úvodním měsíci letošního roku velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 37 let zemřel populární moderátor Marcel Osťo Osztas. Osudnou se mu stala vážná nemoc. O úmrtí informoval deník Nový Čas.
Pražská policie se zabývá pokusem o vraždu bezdomovce, kdy podezřelým je stále ještě nezletilý teenager. Muži způsobil těžká zranění v podchodu u stanice metra Vltavská. Soud poslal mladíka do vazby. O případu informoval web novinky.cz.