Růst ekonomiky EU byl podle přepočtených údajů silnější

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,7 procenta, v meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,2 procenta.

Ilustrační foto

Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Růst je tak výraznější, než Eurostat uváděl v předběžné zprávě zveřejněné v polovině srpna.

V zemích eurozóny ekonomika za čtvrtletí vzrostla o 0,8 procenta, meziročně pak o 4,1 procenta. I toto jsou lepší čísla, než uváděla předběžná data.

Navzdory zlepšení je ale meziroční růst jak v EU, tak v eurozóně slabší než v prvním čtvrtletí. Tehdy ekonomika EU vykázala meziroční vzestup o 5,5 procenta, ekonomika eurozóny pak o 5,4 procenta.

Pro srovnání - ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta klesla. Navázala tak na vývoj v prvním čtvrtletí, kdy její pokles činil 0,4 procenta. Meziročně pak HDP Spojených států vzrostlo o 1,7 procenta po růstu o 3,5 procenta v prvním čtvrtletí. Jde o data přepočtená metodikou, kterou využívá EU, Spojené státy používají přepočet na celý rok, takže výsledek podle jejich metodiky se liší.

Nejvýraznější růst v EU zaznamenalo Nizozemsko, kde ekonomika proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 2,6 procenta. Následuje Rumunsko (+2,1 procenta) a Chorvatsko (+2,0 procenta). Růst v České republice zvolnil na 0,5 procenta. Nejvýraznější propad v EU registruje Polsko (-2,1 procenta), Estonsko (-1,3 procenta), Lotyšsko (-1,0 procenta) a Litva (-0,5 procenta).

Související:

Nejnovější