Růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí navzdory energetické krizi vzrostla. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozími čtvrtletím zvýšil o 0,3 procenta a tempo růstu zrychlilo z 0,1 procenta ve druhém kvartálu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Německo, ilustrační foto

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali naopak pokles HDP ve třetím čtvrtletí o 0,2 procenta. Největší evropské ekonomice se tak podařilo odvrátit hrozbu recese navzdory vysoké inflaci a obavám o dodávky energie.

"Německé ekonomice se podařilo udržet si svoji pozici navzdory obtížným rámcovým podmínkám světové ekonomiky souvisejícím s pokračující pandemií covidu-19, narušením dodavatelských řetězců, růstem cen a válkou na Ukrajině," uvedl statistický úřad v prohlášení. Ekonomiku podle statistiků podpořila především soukromá spotřeba.

V meziročním srovnání se HDP ve třetím čtvrtletí po sezonním očištění zvýšil o 1,2 procenta. Analytici čekali růst o 0,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí stoupl o 1,6 procenta.

Německá vláda ve své poslední prognóze zveřejněné tento měsíc předpověděla, že německé ekonomice hrozí recese. Letos se má HDP zvýšit o 1,4 procenta, v příštím roce ale klesnout o 0,4 procenta. Vládní prognóza očekává hospodářské oživení až v roce 2024, kdy by ekonomika mohla vykázat růst o 2,3 procenta.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Podrobné výsledky za třetí čtvrtletí zveřejni statistický úřad 25. listopadu.

Témata: ekonomika | Německo

Související:

Nejnovější