Ruští generálové by měli být postaveni před vojenský soud, uvedl britský ministr

Ruští generálové by měli být kvůli svému podílu na invazi na Ukrajinu postaveni před vojenský soud. Spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem znectili ruskou vojenskou minulost a stali se odrazem fašismu a tyranie z roku 1945. Podle stanice BBC to u příležitosti dnešní vojenské přehlídky v Moskvě k 77. výročí konce druhé světové války prohlásil britský ministr obrany Ben Wallace.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

"Všichni profesionální vojáci by měli být chováním ruské armády zděšeni," uvedl Wallace ve výňatcích projevu, které zveřejnilo jeho ministerstvo. "Nejenže se podílejí na nezákonné invazi a válečných zločinech, ale jejich nejvyšší velení zklamalo vlastní řadové vojáky do té míry, že by mělo být postaveno před vojenský soud," dodal.

Podle Wallace se generálové "přímo podílejí na Putinově únosu hrdé historie svých předků, kteří se bránili proti bezohledné invazi; odráželi fašismus; obětovali se pro vyšší cíle".

Wallace vystoupil s projevem v době, kdy Putin promlouval na Rudém náměstí na vojenské přehlídce při příležitosti 77. výročí vítězství nad nacistickým Německem. V projevu zmiňoval sovětské hrdinství za druhé světové války, které by mělo povzbudit ruské vojáky k vítězství na Ukrajině. Útok proti této zemi označil za správné rozhodnutí a preventivní reakci na údajně chystanou západní agresi.

"Nemají co slavit," řekla v rozhovoru pro CNN velvyslankyně Spojených států při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová v souvislosti s ruskými oslavami Dne vítězství. "Nepodařilo se jim porazit Ukrajince. Nepodařilo se jim rozdělit svět ani NATO. Podařilo se jim pouze izolovat se na mezinárodní úrovni a stát se vyvrhelem pro celý svět," dodala.

Na přehlídce v Moskvě podle médií chyběl Gerasimov

Tradiční vojenské přehlídky v Moskvě se dnes nezúčastnil náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov, upozornil mimo jiné server Newsweek. Gerasimov je jedním z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. V médiích se koncem dubna objevila zpráva, že generál byl zraněn při návštěvě frontové linie v Donbasu. Moskva tuto informaci nepotvrdila.

Oslavy výročí vítězství ve druhé světové válce jsou v Rusku každoročně významnou událostí a ukázkou moci a očekávalo se, že Gerasimov dnes bude stát po Putinově boku. To se však nestalo, ačkoli Putin, ministr obrany Sergej Šojgu a právě náčelník generálního štábu Gerasimov podle západních vojenských expertů tvoří trojici, která rozhodovala o ruské invazi na Ukrajinu.

Šojgu, o jehož údajně špatném zdravotním stavu některá média v posledních dnech opakovaně spekulovala, při dnešní přehlídce v Moskvě podával hlášení Putinovi.

Vojenské přehlídky na Rudém náměstí se účastnilo na 11.000 příslušníků ruských ozbrojených sil a 131 kusů vojenské techniky, napsala agentura TASS. Kreml letos na rozdíl od jiných let nepozval žádné představitele ze zahraničí, kde ruský vpád na Ukrajinu vyvolal silnou kritiku a obavy.

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 18:29 Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

WHO: Šíření opičích neštovic lze zamezit, plošné očkování není třeba

27.05.2022 15:25 Aktualizováno Šíření opičích neštovic lze v zemích, které nejsou oblastmi původního výskytu, stále zamezit, pokud…

Související:

Nejnovější