Ruské jednotky kontrolují většinu východní části ukrajinského Severodoněcku, boje pokračují v centru města, uvedl ráno generální štáb ukrajinské armády. Rusové se podle ukrajinské strany s dělostřeleckou podporou snaží útočit také na vesnice v okolí Severodoněcku, nejsou prý ale úspěšní.
Podle Kyjeva jsou navíc ruští vojáci demoralizovaní, protože velení stále odkládá jejich rotaci pryč z míst bojů. Do akcí proti nepříteli se prý proto příliš nechtějí pouštět.
Americký Institut pro výzkum války (ISW) uvádí, že ruské síly jsou nyní vázány u Severodoněcku, a proto jen pomalu postupují na Slavjansk v Doněcké oblasti. Pokud Rusové získají dvojměstí Severodoněck i Lysyčansk, využijí tento dílčí úspěch k tomu, aby oznámili, že "osvobodili" celou Luhanskou oblast. Pak se zaměří se Doněckou oblast. ISW ovšem poukazuje, že dostat se přes řeku Severní Doněc s cílem obklíčit dvouměstí Severodoněck-Lysyčansk bude pro ruské síly obtížné.
Šéf vojenské správy Lysyčansku Oleksandr Zaika podle portálu Ukrajinska pravda informoval, že Rusové ostřelováním zničili 60 procent infrastruktury a zástavby ve městě.
Severodoněck, který je spolu se sousedním Lysyčanskem posledním městem v Luhanské oblasti kontrolovaným Ukrajinou, je v posledních dnech dějištěm tvrdých bojů. Podle dnešní zprávy britské vojenské zpravodajské služby Rusové drží pod kontrolou 90 procent území Luhanské oblasti a zcela zřejmě ji ovládnou během dvou týdnů. Rusko těchto taktických úspěchů dosahuje za cenu vysokých ztrát a díky soustředění sil jen na jedné části území zasaženého jeho vojenským tažením, uvádějí britští zpravodajci.
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února, dnes tedy pokračuje stým dnem. Britská vojenská rozvědka zhodnotila, že Rusku se nepodařilo dosáhnout jeho původního cíle ovládnout Kyjev a centrum ukrajinské vlády. "V porovnání s původním plánem se (Rusům) nepodařilo dosáhnout ničeho z původního plánu," stojí ve zprávě rozvědky. "Aby Rusko dosáhlo nějakého úspěchu, bude muset nasadit velké množství vojáků a vybavení, a zřejmě mu to potrvá značnou dobu," píše se v ní.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové ovládají pětinu území země. Nicméně ISW s odvoláním na Ukrajinské centrum odporu uvádí, že okupační úřady mají problém zavést v těchto regionech kontrolu nad tamní společnosti. Ruská okupační správa existuje prý "jen na papíře".
Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení uvedlo, že za uplynulý den "prostřednictvím vzdušných úderů zneškodnilo více než 360 nacionalistů (ukrajinských vojáků - pozn. ČTK) a 49 zbraňových systémů a vojenských vozidel". Mezi ztrátami způsobenými ukrajinské straně je podle Moskvy také stanice pro kontrolu vzdušeného prostoru ve Slovjansku v Doněcké oblasti. V této oblasti se podle ruské strany nachází velení ukrajinských sil v Donbasu. Ruské ministerstvo obrany uvádí, že v Donbasu ostřelovalo také raketomety Grad a čtyři sklady munice ukrajinského dělostřelectva a raketových vojsk.
Úderem osmé hodiny večerní odstartovaly jubilejní XXV. zimní olympijské hry v Itálii. Dnešní večer patří velkolepému zahajovacímu ceremoniálu. Na stadionu San Siro v Miláně se představuje více než 2 900 sportovců z 92 národních olympijských výborů. Nejpočetnější výpravu vysílají Spojené státy s více než 230 reprezentanty, následuje Kanada s 210 a domácí Itálie, kterou zastupuje 196 sportovců.
Během vystoupení Justina Biebera na předávání cen Grammy si fanoušci okamžitě všimli nového tetování na jeho zádech. Podle příznivců se jedná o vyobrazení jeho manželky Hailey Bieber, konkrétně o portrét vycházející z jejího focení pro obálku časopisu ELLE v březnu 2020. Jedenatřicetiletý zpěvák se na pódiu v Los Angeles objevil pouze v boxerkách a ponožkách, což umožnilo kamerám zachytit detail nové kérky z mnoha úhlů.
Andrew Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, definitivně opustil své sídlo Royal Lodge ve Windsoru. Tímto krokem oficiálně zahájil život v exilu, který je důsledkem neutichajícího skandálu kolem jeho vazeb na zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Pětašedesátiletý Andrew se dočasně přesunul na Wood Farm v královském sídle Sandringham v Norfolku, kde setrvá do dokončení renovace svého nového, podstatně skromnějšího trvalého bydliště na Marsh Farm.
Princezny Beatrice a Eugenie se cítí být „podvedeny“ svým otcem, bývalým princem Andrewem. Podle informací časopisu People sestry těžce nesou nejnovější odhalení v kauze Jeffreyho Epsteina, která přímo vyvracejí dlouholetá tvrzení jejich otce o tom, že s odsouzeným sexuálním delikventem přerušil styky už v roce 2010.
Dara Rolins zaskočila tím, když promluvila o úmyslu dcery Laury si změnit příjmení kvůli působení v zahraničí. Mnozí lidé se domnívali, že celá věc je teprve v procesu. Máme ale první důkaz o probíhající změně.
V českém šoubyznyse se můžeme na babyboom těšit i letos. Taková Kamila Nývltová má přivést na svět hned dva potomky najednou. Těhotenství je pro muzikálovou hvězdu čím dál náročnější, jak sama přiznala, když hodnotila letošní leden.
Televizní diváci se na prahu nadcházejícího víkendu mají na co těšit. Karel Šíp totiž přivítá ve Všechnopárty, se kterou ji pojí dlouholeté přátelství. Jde navíc o jednu z největších legend českého šoubyznysu.
Po Ivaně Gottové neutajila oslavu kulatých padesátin ani Laďka Něrgešová, která měla 50. narozeniny v pondělí. Významné jubileum provázejí velké emoce, protože oblíbená moderátorka loni přiznala boj s vážnými zdravotními problémy.
Od smrti legendárního Jiřího Krampola již uplynulo přes půl roku, ale dědictví se podle posledních informací stále nepodařilo vypořádat. Důvodem mají být především komplikované rodinné vazby a fakt, že neexistuje závěť.
V Česku bylo během probíhajícího týdne zaznamenáno slabé zemětřesení. Přístroje ho zachytily v jižních Čechách, konkrétně na jihu od Českých Budějovic.
Britney Spears ostře vystoupila proti své rodině v obsáhlém příspěvku na sociálních sítích, kde přiznala, že má ze svých nejbližších strach. Zpěvačka hitu Toxic prohlásila, že se cítí neuvěřitelně šťastná, že je po tom všem, jak s ní příbuzní zacházeli, vůbec naživu. Reagovala tak na traumatickou minulost spojenou s opatrovnictvím, které skončilo před čtyřmi lety.
Manžel Katie Price, Lee Andrews, zveřejnil nové fotografie se svou ženou, čímž vyvolal další vlnu dohadů ohledně jejich společného shledání. Pár se zasnoubil a vzal jen několik dní po svém prvním setkání, což šokovalo rodinu známé modelky. Krátce po svatbě se Katie vrátila do Velké Británie a vyjádřila radost z návratu domů, zatímco Lee zůstal v Dubaji, přestože původně plánoval odletět s ní.