Ruští vojáci pokračují v útocích na Lysyčansk, poslední baštu Ukrajiny v Luhansku

Ruští vojáci dnes pokračují v útocích na Lysyčansk, který je posledním velkým městem, jež ukrajinská armáda drží v Luhanské oblasti na východě země. Informuje o tom agentura Reuters. K evakuaci zbývajících obyvatel Lysyčansku dnes důrazně vyzval gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské oddíly se s pomocí dělostřelectva snaží blokovat Lysyčansk z jihu. Ruskem podporovaní separatisté podle agentury TASS oznámili, že ruští vojáci do města již vstoupili z pěti směrů, agentura Reuters ale tuto informaci nemohla potvrdit a podotkla, že ukrajinský generální štáb se ve svém posledním hlášení o vstupu nepřátelských sil do města nezmínil.

Informace znesvářených stran o vývoji na bojišti v podmínkách pokračující války nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

"Kvůli ohrožení života a zdraví vyzýváme k okamžité evakuaci. Situace je velmi těžká," apeloval na obyvatele Lysyčansku na komunikační platformě Telegram gubernátor Hajdaj a připojil telefonní čísla, na něž se mají zájemci o přesun ozvat. V Lysyčansku stále zůstává asi 10.000 až 15.000 obyvatel. Denně se jich evakuuje asi jen 50, uvedl podle CNN šéf lysyčanské vojenské správy Valerij Šybiko. Soudě podle videozáznamů z místa se někteří civilní obyvatelé zdráhají z města odjet. K přesunu je nemotivuje ani vidina, že Lysyčansk padne do rukou ruských vojáků, podotkla CNN.

V neděli Hajdaj řekl, že Rusko podniká na Lysyčansk intenzivní nálety a zničilo televizní věž a most. "Všude je vidět zkáza. Lysyčansk je téměř k nepoznání," prohlásil.

Ukrajinské úřady o víkendu informovaly, že město Severodoněck sousedící s Lysyčanskem je již zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských separatistů a že ukrajinské síly se z týdny obléhaného města úplně stáhly.

Velení ukrajinských sil ve své ranní zprávě o situaci na bojišti tvrdí, že podle dostupných informací Bělorusko pokračuje v poskytování vojenské podpory Ruské federaci - do Belgorodské oblasti podle něj vyslala až 20 vozů munice. Ruské síly na Ukrajině ztratily již přes 35.000 vojáků, uvedl také generální štáb ukrajinské armády. Ruské ztráty tak překonaly další pomyslnou hranici, okomentovala kulaté číslo ukrajinská agentura Unian.

Při ostřelování v Charkovské oblasti zemřeli za poslední den dva lidé, uvedl na telegramu místní gubernátor Oleh Syněhubov. Agentura Ukrinform dnes ráno s odvoláním na místní úřady informovala, že ruské invazní síly provedly raketový úder na Oděskou oblast, který zasáhl obytné domy, přičemž bylo zraněno šest lidí, mezi nimi jedno dítě. V Mariupolu se pod troskami domů našlo dalších asi 100 těl lidí, kteří zemřeli při ostřelování, napsal na sociálních sítích poradce starosty Petro Andrjuščenko. Rusové, kteří převzali nad městem kontrolu, se je údajně nechystají pohřbívat. Dříve tento měsíc Andrjuščenko uvedl, že pod zničenými domy v Mariupolu pracovníci běžně nacházejí 50 až 100 těl.

V neděli ruská armáda vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné budovy. Podle kyjevského starosty Vitalije Klička nejméně jeden člověk zemřel, šest lidí bylo zraněno.

Ruská armáda částečně mění strategii vzdušných úderů

22.03.2023 20:25 Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu…

Německo chce co nejrychleji vyřešit spor mezi EK a státy o zákaz…

22.03.2023 14:20 Německý ministr dopravy Volker Wissing chce co nejrychleji vyřešit spor mezi Evropskou komisí a…

Lídry EU čeká debata o pomoci Ukrajině, podpoře zelené ekonomiky i…

22.03.2023 12:59 Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma…

Zelenskyj navštívil ukrajinské vojáky bojující v bitvě o Bachmut

22.03.2023 12:44 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojáky na přední linii poblíž ukrajinského…

KLDR opět testovala své řízené střely, dopadly do moře u východního pobřeží

22.03.2023 12:14 Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží zkušebně odpálila několik řízených střel, které…

Inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila

22.03.2023 09:35 Meziroční míra inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila a dostala se na 10,4 procenta, v…

Trump působí, jako by si neuvědomoval závažnost svých možných právních…

22.03.2023 08:28 Bývalý americký prezident Donald Trump působí, jako by si neuvědomoval závažnost svých možných…

Si Ťin-pching ukončil třídenní návštěvu Ruska

22.03.2023 08:25 Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ráno odletěl z Moskvy. S odvoláním na čínskou státní televizi…

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Související:

Nejnovější