Ruští vojáci poslali rakety na jih Ukrajiny a Charkov

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla raketové útoky na jižní ukrajinské pobřeží i na Charkov na východě země, uvedla s odvoláním na ukrajinské představitele ruská redakce BBC. V Oděské oblasti rakety zasáhly rodinné domy a v Mykolajivské oblasti infrastrukturu v přístavech i samotné regionální centrum Mykolajiv. Oběti na životech zatím hlášeny nebyly. Rusko informovalo o jedné oběti při útoku na celnici na ukrajinsko-ruské hranici provedeném z bezpilotního letounu.

Ruská armáda, ilustrační foto

"Jih Ukrajiny čelil rozsáhlému raketovému úderu, do něhož se zapojilo i letectvo... Z moře bylo vypáleno několik raket," sdělilo jižní velitelství ukrajinských sil k ostřelování Oděské oblasti. Rakety podle velitelství zasáhly domy ve vsích na pobřeží, kde vznikaly i požáry. Video zničených domů v obci Zatoka dnes zveřejnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který zároveň zdůraznil, že ve vesnici nebyly žádné vojenské základny a ani se tam nenacházeli vojáci.

Gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim uvedl, že v Mykolajivu zasáhla munice a její úlomky "objekt kritické infrastruktury" a dopravní podnik. I v Mykolajivu a v okolí se podle Kima dnešní útoky podle prvních informací obešly bez obětí.

Nálet podnikla ruská letadla, která nad Černým mořem odpálila 13 střel, uvedl mluvčí ukrajinského vojenského letectva Jurij Ignat. V první vlně tři letouny Su-30 či Su-35 odpálily pět střel Ch-59 na Oděskou oblast. Pak se přidala desítka dálkových bombardéru Tu 22 М3, které vypustily osm střel Ch-22, původně určených k ničení svazů letadlových lodí. Opět mířily převážně na Oděskou oblast, na most u letoviska Zatoki.

Ruské střely v Oděské oblasti zničily pět obytných a 60 rekreačních domů, více než 15 rekreačních zařízení a 80 obchodních stánků, uvedla podle agentury Unian oblastní prokuratura. Šestačtyřicetiletý muž utrpěl zranění nohou a tváře. "V daném místě nejsou vůbec žádné vojenské objekty," zdůraznila prokuratura.

K ostřelování Mykolajivské oblasti Rusové kromě střel Ch-22 použili i protiletecké rakety S-300, které původně nebyly určeny k palbě na pozemní cíle a které opatřili nejsilnějšími hlavicemi, uvedlo jižní velitelství ukrajinských sil podle agentury Interfax-Ukrajina.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax oznámilo, že v Mykolajivské oblasti za posledních 24 hodin zničilo osm skladů s municí a dělostřeleckými zbraněmi. Tvrzení obou válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v podmínkách pokračující války nezávisle ověřit.

O ostřelování informoval také šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Rusové podle něj zaútočili na civilní infrastrukturu v obytné oblasti na jihovýchodě Charkova. Útok podle Syněhubova způsobil požár střechy místního autosalonu, ale nikoho nezranil. Ostřelování čelila i Černihivská oblast, oznámil tamní gubernátor Vjačeslav Čaus.

Ruské jednotky z raketometů Uragan a děl také ostřelovaly Dněpropetrovskou oblast. Důsledkem byl požár na dvou hektarech suché trávy a poškození elektrického vedení, uvedl server RBK-Ukrajina s odvoláním na oblastní úřady. Ostřelování se tentokrát obešlo bez obětí a bez zraněných.

Ukrajinské síly pak podle ruské strany ostřelovaly Doněck, který leží na území ovládaném proruskými separatisty. V důsledku tohoto útoku podle ruské agentury TASS propukl v Doněcku požár ve skladu ropy. Plameny byly podle zpravodaje agentury vidět v několika čtvrtích města. Na místě zasahovali hasiči.

Gubernátor ruské Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz také na sociální síti telegram informoval o útoku bezpilotního letounu na celní kontrolní stanoviště na ukrajinsko-ruské hranici. Podle Bogomaze byla z dronu svržena výbušnina;při tomto útoku utrpěli zranění čtyři lidé a jeden z nich posléze zemřel.

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA dají Ukrajině dalších 4,5 miliardy dolarů a vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:13 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Norsko možná omezí vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

08.08.2022 20:29 Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby…

Do Británie připlulo po oznámení o deportacích do Rwandy 13.000 migrantů

08.08.2022 19:23 Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská…

Trump chtěl, aby jeho generálové k němu byli tak loajální jako k Hitlerovi

08.08.2022 18:30 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Ruský tankista půjde za střelbu na bytový dům na Ukrajině za mříže

08.08.2022 16:51 Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské…

Jourová připravuje evropská pravidla k ochraně médií a novinářů

08.08.2022 16:12 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se zranili při výstupu v rakouských Alpách

08.08.2022 15:26 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Související:

Nejnovější