Ruští vojáci utrpěli těžké ztráty hned v prvních dne invaze

Ruská armáda utrpěla v prvních dnech invaze těžké ztráty, v bojích na Ukrajině umírají v jejích řadách nejčastěji mladí muži z chudých částí Ruska. Vyplývá to z analýzy ruského nezávislého serveru Mediazona.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Od začátku invaze server společně s týmem dobrovolníků na sociálních sítích i v oficiálních komunikačních kanálech a tiskových agenturách napočítal nejméně 1744 úmrtí příslušníků ruských jednotek. Je mezi nimi i přes 300 důstojníků a velitelů, ztráty mají i elitní jednotky.

Ruské ministerstvo obrany o ztrátách v bojích na Ukrajině informovalo pouze dvakrát, a to 2. a 25. března, kdy přiznalo 498, respektive 1351 zabitých vojáků. Mediazona připomíná, že reálný počet vojenských obětí je vyšší, než uvádí ruské úřady, i než kolik jich nalezla v rámci své analýzy.

Datum smrti se objevuje zhruba v 700 ze všech případů zdokumentovaných Mediazonou. Její analýza naznačuje, ve kterých dnech se bojovalo s největší intenzitou. Ruská armáda podle dat zaznamenala těžké ztráty hned první den invaze, kdy se snažila útočit z více směrů najednou, včetně z Běloruska na Kyjev. Velké ztráty lze pozorovat i 12. března, pravděpodobně v souvislosti s aktivními boji o jihoukrajinský přístav Mariupol.

Většina ze 1744 zjištěných úmrtí se týká vojáků z chudých oblastí v Rusku. Zatímco obyvatelé Moskvy a Petrohradu, kteří tvoří přes 12 procent celkové ruské populace, ve statistikách takřka nefigurují, největší ztráty z ruských autonomních republik mají Dagestánská a Burjatská. Mediazona to zčásti připisuje i způsobu, jakým se v obou regionech nahlíží na vojenskou službu.

Okolo 1000 zpráv o úmrtí ruských vojáků zmiňuje i věk obětí. Největší ztráty jsou ve věkové skupině 21 až 23 let. Celkem 69 vojáků z těch, u nichž byl zmíněn věk, bylo mladších 20 let, třinácti bylo okolo 18 let. Mezi zemřelými jsou i odvedenci; tato informace se objevuje ve zprávách v souvislosti s potopením křižníku Moskva z poloviny dubna.

Ruský prezident Vladimir Putin na začátku března prohlásil, že ve válce bojují jenom profesionální vojáci, ruské ministerstvo obrany hned následující den přiznalo, že odhalilo "několik případů", ve kterých byli na Ukrajinu nasazeni i vojáci základní služby.

Rusko od začátku války přišlo o nejméně 317 důstojníků. Třetina z nich měla vyšší hodnosti - byli to majoři, podplukovníci a plukovníci. Téměř každá pátá oznámená oběť patřila do důstojnického sboru, což může mít dvě příčiny. Jak řekl stanici BBC expert Samuel Crenney-Evans, je možné, že je padlým důstojníkům věnovaná větší pozornost a více se o nich informuje. Svou roli hraje i fakt, že se podle odborníka ruští důstojníci s větší pravděpodobností zapojí do bojů než jejich západní protějšky.

Rusko podle Mediazony dosud oficiálně informovalo o smrti dvou vysoce postavených armádních činitelů - o generálmajorech Andreji Suchověckém a Vladimiru Frolovi. Ukrajina tvrdí, že v boji zahynuli další tři generálové. Jejich úmrtí nelze nezávisle ověřit.

Z analýzy dál vyplývá, že ruská armáda utrpěla těžké ztráty i v rámci nejelitnějších jednotek včetně těch patřících k letectvu a námořnictvu. Hned na začátku invaze je zdokladována smrt 351 parašutistů, podle údajů BBC nejméně 49 z nich zemřelo v bojích okolo Kyjeva, když byli nasazeni u obcí Buča, Hostomel a Irpiň. V jihoukrajinském Mariupolu zahynulo nejméně 91 příslušníků ruského námořnictva. Od začátku invaze přišlo v bojích o život i 45 příslušníků speciálních jednotek, z nichž 25 podle Mediazone prokazatelně patřilo k vojenské zpravodajské službě GRU.

Mediazona připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin o ruských ztrátách hovoří jenom sporadicky, a to většinou v souvislosti s odměnami pro rodiny padlých nebo při proslovech o statečnosti "zemřelých hrdinů". Přesná čísla od začátku války 24. února nezmínil ani jednou.

Americké ministerstvo zahraničí ke konci března ruské ztráty odhadlo na 10.000. Nespecifikovalo však, zda se jedná o mrtvé nebo i zajaté a zraněné vojáky. Kyjev podle očekávání se svými odhady směřuje podstatně výš; ztráty ruské armády se podle dnešního hlášení ukrajinského generálního štábu pohybují okolo 22.800.

Litevské ministerstvo zahraničí vyhošťuje ruského diplomata

01.12.2022 22:00 Litevské ministerstvo zahraničí dnes předalo zástupci ruského velvyslanectví ve Vilniusu nótu, ve…

Vatikánu nefunguje hlavní webový portál, podle velvyslance za to mohou …

01.12.2022 21:19 atikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují…

Obyvatelé Kyjeva by mohli zůstat bez dodávek tepla až do jara

01.12.2022 21:13 Obyvatelé Kyjeva by mohli zůstat bez dodávek tepla až do jara, pokud příští ruské útoky na delší…

Macron a Biden: Rusko se musí zodpovídat ze zločinů na Ukrajině

01.12.2022 20:02 Francie a USA jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce…

Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dalších dopisových bomb, dostal…

01.12.2022 17:38 Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s válkou…

Darujte Ukrajině přebytečné počítače a telefony, vyzvala občany EK

01.12.2022 17:34 Evropská komise dnes vyzvala občany i firmy, aby Ukrajině darovali počítače, telefony a tablety,…

Představitelé EU vyzvali k okamžitému propuštění běloruské aktivistky…

01.12.2022 16:29 Evropská unie vyzvala k okamžitému propuštění vězněné představitelky běloruské opozice Maryje…

Rusko a Ukrajina si vyměnily po padesáti válečných zajatcích

01.12.2022 16:18 Rusko a Ukrajina si opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce zajatců z obou stran. Oznámilo…

Rusko odsoudilo návrh EU na vytvoření tribunálu pro zločiny na Ukrajině

01.12.2022 13:34 Moskva neuzná případný mezinárodní tribunál pro souzení Ruska kvůli jeho působení na Ukrajině,…

Na Ischii našli dvě těla, počet obětí sesuvů půdy vzrostl na deset

01.12.2022 13:16 Záchranáři na italském ostrově Ischia našli další dvě těla lidí, kteří zemřeli v důsledku sobotních…

Související:

Nejnovější