Ruští žoldnéři se zmocnili vesnice Krasna Hora poblíž města Bachmut

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny, kterou Moskva zapojila do války na Ukrajině, se zmocnili vesnice Krasna Hora poblíž města Bachmut v Doněcké oblasti. Uvedl to dnes šéf této polovojenské organizace Jevgenij Prigožin. Jeho tvrzení nebylo možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů, tým tohoto ruského oligarchy nicméně na sociální síti Telegram uveřejnil záběry, které ukazují členy Wagnerovy skupiny před značkou na okraji obce.

Ruská armáda, ilustrační foto

"Útočné jednotky Wagnerovy skupiny dnes získaly obec Krasna Hora," cituje ze sdělení šéfa Wagnerovy skupiny agentura AFP. Uvedená vesnice leží na sever od Bachmutu nedaleko okraje města, o které se v posledních týdnech vedou krvavé boje. Dřívější zprávy naznačovaly, že Rusové se tam snaží ukrajinské jednotky obklíčit, přičemž Kyjev opakovaně hlásil odražené útoky okupantů, mimo jiné na Krasnou Horu. V té před válkou žilo na 600 lidí, uvedla agentura Reuters.

Ruské a ukrajinské úřady se k údajnému posunu fronty v prvních hodinách nevyjádřily. Informaci o dobytí vesnice odpoledne sdílel i Julian Röpcke z německého deníku Bild, který vývoj na východě Ukrajiny dlouhodobě mapuje. Ruská invazní síla se podle něj zmocnila další lokality důležité pro ukrajinskou obranu Bachmutu.

Prigožinovo vyjádření přišlo dva dny po publikování rozhovoru, v němž oligarcha blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi spekuloval o dalším vývoji války. Mimo jiné uvedl, že ruský plán na převzetí východu Ukrajiny může trvat rok a půl až dva roky. Podle listu The Guardian je Prigožinovo prohlášení důkazem, že část velení v Moskvě počítá s déletrvajícím konfliktem.

Válka by se mohla protáhnout i na tři roky, pokud by se Moskva rozhodla ovládnout celé ukrajinské území na východ od řeky Dněpr, uvedl Prigožin. Řekl to v rozhovoru u příležitostí blížícího se ročního výročí od ruské invaze na Ukrajinu.

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je Prigožinovým cílem odvést pozornost od vlastních kauz a zlepšit upadající pověst své žoldnéřské síly. Kreml se jeho i celou Wagnerovu skupinu snaží upozadit, mimo jiné tím, že Prigožinovi odebral právo nabírat bojovníky ve věznicích, uvádí ISW v sobotním komentáři k rozhovoru. Reuters poznamenal, že Prigožin se v minulosti pouštěl do střetů s ruským ministerstvem obrany, které obvinil ze snahy přivlastnit si úspěchy wagnerovců.

Ukrajinští představitelé očekávají brzký útok ruských jednotek, možná ještě před prvním výročím začátku války, které připadá na 24. února. Zároveň však zpochybňují schopnost nepřítele provést úspěšnou ofenzivu.

"S velkou ofenzivou, jak tomu říkají, mají Rusové velké problémy," uvedl šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Avizovaný ruský útok podle něj zdaleka nepokračuje podle plánu, "Rusové mají velké problémy" a ukrajinské jednotky je úspěšně odrážejí, cituje Danilova ruskojazyčná verze serveru BBC News.

Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev

29.03.2023 11:08 Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 09:11 Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

29.03.2023 08:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský…

MOV doporučil návrat sportovců z Ruska a Běloruska, o OH rozhodne později

28.03.2023 21:54 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat…

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko

28.03.2023 19:37 Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti…

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

28.03.2023 15:28 Aktualizováno Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si…

Netanjahu a Herzog spolu mluvili, prezident jednal i s opozicí

28.03.2023 15:05 Aktualizováno Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry…

Reznikov poděkoval Londýnu za tanky, na Ukrajinu dorazily i leopardy od…

28.03.2023 15:03 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za…

Pavel považuje za problém Moravskoslezského kraje odliv mladých lidí

28.03.2023 14:48 Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých…

Státy EU schválily ukončení prodeje aut na benzín a naftu v roce 2035

28.03.2023 14:41 Aktualizováno Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii…

Související:

Nejnovější