Rusům nově hrozí až 15 let za lživé zprávy o státních orgánech

Rusko, ilustrační fotografie.
Rusko, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 25. března 2022 21:28
Sdílej:

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal nově přijatý zákon, který hrozí až 15 lety vězení za lživé zprávy o činnosti ruských státních orgánů působících v zahraničí při ochraně zájmů země a jejích občanů. Uvedla to večer ruská média.

Deník Kommersant připomněl, že návrh zákona předložil předseda sněmovního výboru pro informační politiku Alexandr Chinštejn z vládní strany Jednotné Rusko jako analogii k dříve přijatému zákonu, který hrozí 15 lety za mřížemi za to, co úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o počínání ruských ozbrojených sil.

Pod státními orgány působícími zahraničí se rozumí například ruské diplomatické zastoupení, ruská národní garda, prokuratura nebo ruské ministerstvo pro mimořádné události, vysvětlila dříve v rozpravě poslankyně Irina Paňkinová podle agentury TASS.

Ruská národní garda, podřízená přímo Putinovi, je podle médií nyní nasazována k pacifikaci dobytých území na Ukrajině.

Zákon zakazující šíření lživých zpráv o ruské armádě byl přijat na počátku března nedlouho poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenskou invazi na Ukrajinu. Podle kritiků si s jeho pomocí Kreml vynucuje, aby se v Rusku nešířily informace, které nejsou přesně v souladu s jeho výkladem působení ruských sil na Ukrajině.

Stalo se
České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlovou nepřesvědčili. Knihovna Václava Havla ale úplně nekončí

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu. 

Společnost
Ilustrační foto

Knížáka soudně rehabilitovali. Rozhodnutí se nedožil

Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu. 

Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Meghan se rázně ohradila proti výrokům slavné kuchařky!

Meghan Markleová se ohradila proti výrokům slavné americké kuchařky a podnikatelky Marthy Stewartové, podle níž vévodkyně na nedávné večeři v Kalifornii detailně probírala své červencové setkání s britským králem Karlem III. Zmíněná schůzka v sídle Highgrove House přitom proběhla ve Velké Británii za přísně tajných podmínek a pod zámkem utajení.

Světové celebrity
Ariana Grande

Ariana Grande prozradila, proč se rozhodla pozastavit kariéru!

Popová hvězda Ariana Grande se na sociálních sítích podělila o své dojmy po skončení severoamerické části turné Eternal Sunshine a zároveň se vyjádřila ke svým nadcházejícím koncertům v britské metropoli. Zpěvačka své miliony fanoušků ujistila, že se na blížící se vystoupení v britské metropoli nesmírně těší a nemůže se dočkat, až se se svými příznivci opět setká.