S opožděnými platbami má v Česku zkušenost skoro každá firma

Platební morálka v ČR je nyní špatná, téměř každá společnost má za poslední rok negativní zkušenost s opožděnými platbami. Polovina firem je na tom hůře než před pandemií koronaviru. Téměř 80 procent akceptuje stále delší odklady splatností. Vyplývá to ze zprávy společnosti Intrum Czech sestavené na základě průzkumu z 29 evropských zemí. kterého se zúčastnilo víc než 11.000 společností z 15 odvětví.

Ilustrační foto

Co se týče tržeb, efektivity a schopnosti zvládat problémy, udává polovina českých firem, že jejich kondice je slabší než před propuknutím epidemie koronaviru v Česku v březnu 2020. Čtvrtina společností je na tom zhruba stejně, zbývající čtvrtina vnímá svou pozici jako silnější.

Problém vycházet vstříc požadavkům svých zaměstnanců na vyšší plat má 54 procent firem z průzkumu, což odpovídá situaci napříč celou Evropou, kde to je 55 procent. Nadpolovičních 55 procent českých firem také uvedlo, že jejich zaměstnanci nemají dostatečné interní odborné znalosti na to, aby podnik zvládl dopady inflace. Na celoevropské úrovni takto odpovědělo 58 procent firem.

Očekávání většiny společností ohledně dalšího vývoje makroekonomiky jsou pesimistická. Na 58 procent českých respondentů uvedlo, že úrokové sazby dále porostou, což přináší opatrnost z hlediska budoucích investic nebo ochoty podniků půjčovat si dodatečné zdroje.

Kvůli rostoucí inflaci české firmy čím dál hůře zvládají platit svým dodavatelům včas. Takovou obtíž má 56 procent podniků. Negativní dopady inflace ukazuje také to, že devět z deseti dodavatelů bylo za posledních dvanáct měsíců požádáno, aby přijali delší doby splatnosti, než jim bylo příjemné. Delší dobu splatnosti během posledního roku přijalo 79 procent dodavatelů. Třetina respondentů také uvedla, že platí svým dodavatelům později, než by kdy přijali od svých vlastních zákazníků.

Dřívější splacení žádá, aby se tak chránily proti opožděným platbám, 46 procent českých podniků. Mezi další častá opatření patří bankovní záruky a úvěrové kontroly. Pouze 13 procent českých firem se soustředí na vymáhání pohledávek.

"Z průzkumu napříč Evropou je zřejmé, že současný makroekonomický vývoj vede ke zhoršování situace podniků v porovnání s obdobím před pandemií, přičemž jsou paralelně atakovány jak ze strany svých odběratelů na prodlužování doby splatnosti svých faktur, tak od svých zaměstnanců tlakem na zvyšování mezd," uvedl výkonný ředitel Intrum Czech Karol Jurák.

Platební morálka záleží na charakteru firmy a na jejím vedení. Zdravé a inovativní firmy s jasným financováním většinou podle projektového manažera společnosti Nafirmy.cz Víta Vavřince problémy se splátkami nemají. "V poslední době nicméně zaznamenáváme zvýšený zájem o úvěrové financovaní mezi českými firmami," dodal.

Témata: firmy

České zemědělství bylo loni nejproduktivnější za posledních pět let

17.08.2022 20:02 Produkce českého zemědělství v loňském roce dosáhla 152,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek…

Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalil

17.08.2022 11:57 Růst ekonomiky Evropské unie ve druhém čtvrtletí zůstal na 0,6 procenta, meziroční tempo růstu pak…

Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, maximum od…

17.08.2022 10:18 Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, maximum od února 1982. Přispěly k…

Ekonomové se rozcházejí v názoru na vliv mezinárodních sankcí na ruskou…

16.08.2022 11:32 Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla, ekonomové se ale rozcházejí v názoru, zda Rusko dokáže…

Uhlí meziročně zdražilo o desítky procent, očekává se další růst cen

16.08.2022 11:25 Uhlí meziročně podražilo až o desítky procent. Obchodníci očekávají jeho další zdražení. Suroviny…

V červenci pokračoval růst cen, v průmyslu a zemědělství ale zpomalil

16.08.2022 10:04 Aktualizováno V červenci letos pokračoval meziroční růst cen výrobců, v průmyslu a zemědělství ale oproti červnu…

Podmínky na evropském trhu s kancelářskými prostory jsou nejhorší od…

15.08.2022 13:35 Podmínky na evropském trhu s kancelářskými prostory jsou teď nejhorší od finanční krize. Hrozí…

Inflace na Slovensku zrychlila na 13,6 procenta

15.08.2022 10:25 Aktualizováno Meziroční míra inflace na Slovensku v červenci vystoupila na 13,6 procenta, a zrychlila tak z 13,2…

Počet plátců DPH v Česku roste nejrychleji za poslední roky

14.08.2022 10:12 Počet plátců daně z přidané hodnoty v ČR přibývá nejrychleji za poslední roky. Je jich aktuálně 539…

ČNB zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

12.08.2022 13:12 Česká národní banka mírně zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

Související:

Nejnovější