S Polčákem bude budoucnost řešit příští týden pražská organizace STAN

Stanislav Polčák
Stanislav Polčák, foto: Facebook Stanislav Polčák
ČTK 19. června 2022 14:15
Sdílej:

S europoslancem Stanislavem Polčákem (STAN), který byl podobně jako končící ministr školství Petr Gazdík (STAN) v kontaktu s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, bude budoucnost řešit příští týden pražská organizace Starostů a nezávislých (STAN). V Otázkách Václava Moravce České televize to dnes řekl předseda STAN Vít Rakušan. U Polčáka by uvítal podobné vyvození politické odpovědnosti jako u Gazdíka, který dnes oznámil, že ve vládě skončí ke 30. červnu.

Rakušan v České televizi uvedl, že situaci kolem Polčáka bude řešit lídr pražské kandidátky a náměstek primátora Petr Hlaváček. V dnešním rozhovoru s Hlaváčkem se shodli, že se hnutí musí odstřihnout od všech lidí spojených s obviněným podnikatelem. "Nesmíme několika lidem, kteří přímo kradli, nebo byli naivní a nedocenili své kontakty, dovolit zkazit budoucnost a pověst hnutí," uvedl. STAN podle něj nyní "běží o svou budoucnost".

Gazdík podle Rakušana ukázal, že umí vyvodit odpovědnost. Ministr vnitra doplnil, že by "uvítal vyvození politické odpovědnosti" i v případě Polčáka. Rakušan současně zdůraznil, že Polčák stejně jako Gazdík nefiguruje ve spisu jako podezřelý či obviněný.

Europoslanec Polčák rezignoval v březnu na funkci místopředsedy Starostů kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Česká advokátní komora (ČAK) začátkem června dospěla k závěru, že zákon ani stavovské předpisy Polčák neporušil.

Poslanecký klub Pirátů v pátek odmítl nominaci libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ kvůli neskončenému trestnímu stíhání. Na twitteru to v pátek uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Rakušan v ČT řekl, že o nominaci bude postupně jednat s Piráty a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), který má poslední slovo.

V korupční kauze, kde je mezi obžalovanými i Půta, bude nutné provést u Krajského soudu v Liberci znovu celé dokazování. Rakušan řekl, že kauza se táhne již osm let. Půtovu odbornou erudici považuje za nezpochybnitelnou, hejtman ale podle Rakušana řekl, že nechce způsobovat napětí ve vládě a na své nominaci trvat. "Táhne za sebou to břímě té neuzavřené kauzy. Uměl jsem si ho (Půtu) tam představit. V tuto chvíli si spíš myslím, že je to nevhodné," připustil dnes Rakušan.

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Tropické počasí dorazí už před víkendem, vyplývá z varování

Není už žádných pochyb o tom, že Česko v dalším průběhu týdne zasáhne tropické počasí. Meteorologové proto ve středu vydali výstrahu před vysokými teplotami na pátek a sobotu. Maxima mohou přesáhnout 34 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Leoš Mareš

Leoš Mareš a poslední splněné přání zesnulé asistentky. Moderátor to konečně udělal

Leoš Mareš se od víkendu vyrovnává s náhlým úmrtím asistentky Kateřiny Niklové, která měla jedno přání, jehož splnění se už nedočkala. Moderátor se ho rozhodl vyslyšet až teď a potěšil tím i své fanoušky. 

České celebrity
Česká televize

V České televizi jsem měl 90 tisíc, prozradil moderátor Moravec

Moderátor Václav Moravec se v jednom z rozhovorů opět vrátil ke svému působení v České televizi, se kterou nadále vede spory ohledně konkurenční doložky. Respektovaný novinář se v reakci na některé komentáře rozhodl odhalit, kolik mu veřejnoprávní médium platilo. 

Domácí
Dominik Feri

Feriho zproštění v dalším případu není definitivní. Žalobkyně se odvolala

Exposlance Dominika Feriho, který byl v květnu propuštěn z vězení, kde si odpykával trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, zřejmě čeká ještě další soudní přelíčení. Žalobkyně se totiž odvolala proti květnovému rozhodnutí pražského obvodního soudu.