S Ruskem můžeme válčit i 10 let, tvrdí Kyjev. V Mariupolu zemřely tisíce lidí, uvedl starosta

V jihoukrajinském Mariupolu, který už týdny čelí ruskému ostřelování, zemřelo podle jeho starosty přes 10.000 civilistů. Starosta Vadym Bojčenko to dnes řekl agentuře AP. Vzhledem k počtu těl v ulicích ale podle něj může být celkový počet obětí i přes 20.000.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu k poslancům jihokorejského parlamentu řekl, že Mariupol byl ruskou armádou zcela zdevastován a že v něm přišly o život desítky tisíc lidí. Město je obklíčeno ruskou armádou a jeho obyvatelům chybí jídlo, voda i dodávky tepla.

Bojčenko dnes agentuře AP telefonicky také řekl, že ruské jednotky přivezly do Mariupolu mobilní kremační zařízení, aby se zbavily těl. Starosta rovněž obvinil ruské vedení, že odmítlo vpustit do města humanitární konvoje ve snaze utajit masakr.

Podle zástupce starosty Mariupolu Serhije Orlova ukrajinské jednotky v místním přístavu stále odolávají ruské převaze. Orlov popřel tvrzení 36. brigády ukrajinského námořnictva, že ukrajinská armáda se v Mariupolu připravuje na "poslední bitvu", protože jí dochází munice. "Dnes je to pravděpodobně poslední bitva, protože nám dochází munice. Pro některé z nás to znamená smrt, pro jiné zajetí," citovala dnes agentura AFP z prohlášení 36. brigády. "Bojovali jsme více než měsíc bez doplnění munice, bez jídla, bez vody," dodala jednotka, podle níž byla při bojích zraněna víc než polovina jejích členů. "Nepřítel nás postupně zatlačil... obklíčil a teď se nás snaží zničit," píše se v prohlášení.

V Mariupolu pokračují už týdny těžké boje a civilní obyvatelstvo čelí humanitární katastrofě. Z původních asi 400.000 obyvatel ve městě zůstává podle starosty přes 100.000 lidí, kteří nemají vodu, jídlo, léky ani dodávky tepla.

Proruští separatisté ze samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) dnes oznámili, že mají pod kontrolou přístav v Mariupolu, informovala agentura TASS. Ukrajinská strana se k tomu nevyjádřila a z nezávislých zdrojů zprávu nelze ověřit. "Co se týče přístavu v Mariupolu, tak ten je už nyní pod naší kontrolou," citovala agentura TASS šéfa DNR ovládané proruskými separatisty Denise Pušilina.

Válečný konflikt s Ruskem může trvat i přes desetiletí, domnívá se Kyjev

Válka Ruska s Ukrajinou může trvat i více než desetiletí, domnívá se poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. V rozhovoru s agenturou Unian dodal, že během této doby budou zaručena období klidu i bojů.

Arestovyč současnou situaci přirovnal k bojům mezi Izraelem a okolními arabskými státy, kde od izraelského vyhlášení nezávislosti v roce 1948 propuklo pět válečných konfliktů.

"A tak to bude i s námi. Nevím, jestli jich bude zrovna pět, ale do roku 2035 máme zaručeno několik vojenských střetů. To znamená propuknutí bojů každé dva roky nebo možná každých pět let. A velké boje každých sedm až osm let," domnívá se poradce. Ukrajincům, kteří na taková válečná léta nejsou připraveni, doporučil dočasně z vlasti odejít.

"Pokud na to nejste připraveni, pokud křičíte, jak v tomhle žít a vychovávat děti, potřebujete jinou zemi. Tohle je nový Izrael, jen ten rozsah je náhlejší a děsivější," dodal Arestovyč.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Obě strany takřka od začátku válečného konfliktu vyjednávají o příměří, mírové rozhovory ale dosud nepřinesly výsledek. Podle Kremlu si Kyjev klade "nepřijatelné" nároky, s čímž ale ukrajinské vedení nesouhlasí.

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Zelenskyj chce, aby země promyslely vyloučení Ruska z OSN

19.09.2023 17:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí po příjezdu do New Yorku navrhl, aby členové…

Ázerbájdžánské síly zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

19.09.2023 15:40 Ázerbájdžánské síly porušily příměří s Arménií a zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

Americké úřady našly ztracenou stíhačku F-35

19.09.2023 14:01 Americké úřady uvedly, že v pondělí našly trosky ztracené stíhačky F-35, která se zřítila v…

Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku kvůli dovozu obilí

18.09.2023 21:50 Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu…

Související:

Nejnovější