Sánchez zřejmě skončí jako premiér, první odhady naznačují výhru pravice

Pedro Sánchez
Pedro Sánchez, foto: Facebook Pedro Sánchez
Marek Novotný 23. července 2023 21:12
Sdílej:

Španělé poprvé v historii zamířili k volebním urnám uprostřed parného léta, kdy je spousta lidí na dovolené. Hlas mohlo do nedělní 20. hodiny místního času odevzdat 37 milionů voličů. Více než dva miliony lidí předem využily možnosti korespondenční volby. Podle prvních povolebních odhadů by pravice měla získat většinu. Konečné výsledky mohou být známé kolem půlnoci.

DW uvedla, že první povolební odhady naznačují, že by Lidová strana mohla získat většinu společně s krajně pravicovou stranou Vox. Dva průzkumy shodně přidělily lidovcům 150 mandátů, jejich potenciální koaliční partner skončil s 27, respektive 31 křesly. Současná levicová koalice v čele se socialisty by měla 150 poslanců z celkových 350.

Premiér Pedro Sánchez, který je ve funkci od roku 2018, dnes odvolil v Madridu a vyzval občany k velké volební účasti. Doufal, že sociální reformy jeho vlády a dobrý výkon španělské ekonomiky mu pomohou získat dostatečnou podporu, aby mohl pokračovat v čele kabinetu. Jeho socialisté ovšem podle průzkumů zaostávali za konzervativními lidovci.

Jejich lídr Alberto Núňez Feijóo vzbudil během kampaně kontroverze, když zpochybnil korespondenční volbu. Navíc hrozí, že pokud by chtěl vládnout, bude se muset kvůli získání většiny spolehnout na podporu strany Vox, která by byla prvním krajně pravicovým subjektem ve vládě od konce diktatury generála Franca, připomíná BBC.

Jednapadesátiletý Sánchez vedl od roku 2020 první španělskou moderní koaliční vládu se stranou Unidas Podemos. Kabinet zemi provedl pandemií a dopady ruské agrese vůči sousední Ukrajině. Ve Španělsku navíc došlo ke snížení nezaměstnanosti a značnému ekonomickému růstu.

O deset let starší Feijóo řekl, že pokud bude zvolen, plánuje zvrátit řadu reforem Sánchezovy vlády. Například jde o legislativu, která ulehčila změnu pohlaví. Posvítit si chce i na nové potratové zákony či problematiku eutanazie.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová

Fanoušci královské rodiny kvůli cestě do Británie drtí Meghan!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle čelí na internetu ostré kritice ze strany královských příznivců poté, co na veřejnost pronikly informace o jejím plánovaném návratu do Velké Británie. Pro Meghan by to znamenalo první cestu do této země po čtyřech letech.

Světové celebrity
princ William

Princ William světu tajil, že je miliardář!

Oficiální roční uzávěrka fondu Sovereign Grant potvrdila, že se britský princ William stal miliardářem a jeho majetek v přepočtu na dolary překonal jmění jeho otce, krále Karla III.

Světové celebrity
Gordon Ramsay

Gordon Ramsay poprvé promluvil o pocitech z těhotenství své dcery!

Slavný britský šéfkuchař Gordon Ramsay se otevřeně podělil o své pocity z těhotenství své dcery Holly Ramsayové-Peatyové, která se svým manželem, olympijským plavcem Adamem Ramsaym-Peatym, očekává prvního potomka. Pro Gordona a jeho manželku Tanu půjde o vůbec první vnouče. 

Světové celebrity
Brad Pitt

Brad Pitt to řekl jasně: Další svatba nebude!

Americký herec Brad Pitt momentálně nemá v plánu vstoupit do dalšího manželství se svou přítelkyní Ines de Ramon, a to i přes nedávné spekulace o zásnubách. Dvaašedesátiletá hollywoodská hvězda randí s třiatřicetiletou designérkou šperků od roku 2022. Zdroj z hercova okolí potvrdil, že ačkoliv de Ramon navázala mimořádně blízké vztahy s Pittovou rodinou, svatba není na pořadu dne.