Šanghaj chystá další covidové testování, v Číně se prodlužují uzávěry

V několika čínských velkoměstech, včetně Šanghaje, se objevila nová ohniska nemoci covid-19, kvůli čemuž místní úřady znovu zavedly hromadné testování a prodloužily uzávěry, které negativně ovlivňují život milionů lidí, informovala dnes agentura Reuters. Vládní řešení pandemie pomocí strategie takzvaného nulového covidu už v Číně vyvolalo protesty veřejnosti.

Šanghaj

Šanghaj, finanční centrum Číny, se ještě plně nevzpamatovala z tvrdého dvouměsíčního lockdownu na jaře a už řeší další případy nákazy. Kvůli nim museli obyvatelé podstoupit hromadné testování nejen minulý týden, ale další se chystá také v několika následujících dnech. "Nemám slov, vypadá to spíše jako plýtvání prostředky, ale neřeší to skutečný problém," řekla jedna z obyvatelek Šanghaje jménem Wang, která se každý víkend podrobuje testům v místě bydliště.

Severočínské město Tchien-ťin, blízko Pekingu, v posledních měsících provedlo několik kol hromadného testování, aby předešlo výskytu nákazy. Místní úřady dnes nicméně uvedly, že poté, co objevily dva případy místní nákazy, opět otestují více než 12 milionů obyvatel.

V některých částech města Ču-ma-tien se lockdowny, ve kterých uvízlo více než milion lidí, prodlužují o několik dní až do úterý. Město hlásí i nadále desítky nových případů denně navzdory omezením, které místní správa nařídila minulý týden.

Jihozápadní město Čcheng-tu dnes pozastavilo provoz zábavních a kulturních podniků a rozšířilo tak působnost omezení, která se ještě o víkendu týkala jen několika okresů.

V hlavním městě Pekingu byly po týdnu s nulovým skóre dnes zjištěny dva místní případy - u jednoho člena posádky mezinárodního letu a jeho spolubydlícího. Úřady proto uzavřely celou budovu, kde dvojice bydlí.

Ve městě Kanton na jihu země pracovníci, kteří mají na starosti kontrolu covidových opatření, vylomili bez souhlasu obyvatel zámky u dveří několika bytů. Incident o víkendu vyvolal pobouření na čínských sociálních sítích. Úřady se dnes za nedopatření omluvily.

I když je počet nahlášených případů onemocnění v Číně, ve srovnání s rostoucí křivkou v jiných částech Asie, nepatrný, trvá čínská vláda neústupně na dodržování politiky nulového covidu, která spočívá v okamžité likvidaci ohnisek nákazy.

I přes přísná opatření se však v zemi nadále objevují nové případy. Opakující se rozsáhlé lockdowny mohou podle odborníků zvýšit tlak na druhou největší ekonomiku světa, která již ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu prudce poklesla. Na vině byla právě rozsáhlá omezení, jenž měla negativní dopad na průmyslovou výrobou a na ochotu lidí utrácet.

U Trumpa se při prohlídce našly utajované dokumenty

12.08.2022 21:49 Aktualizováno Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa…

OSN chybí na humanitární aktivity 33 miliard dolarů, nejvíce v historii

12.08.2022 21:25 Rozdíl mezi finančními potřebami humanitárních misí a aktivit OSN a skutečně vybranými prostředky…

Ukrajinský prezident Zelenskyj si dnes telefonoval s papežem Františkem

12.08.2022 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky hovořil s papežem Františkem. Zelenskyj o…

Dodávka ropy do České republiky je obnovena

12.08.2022 20:54 Aktualizováno Tranzit ropy do České republiky ropovodem Družba byl dnes ve 20:00 obnoven. ČTK to sdělila…

V New Yorku byl pobodán spisovatel Salman Rushdie

12.08.2022 20:34 Aktualizováno Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl dnes napaden při vystoupení v americkém…

Indie podporuje princip jedné Číny, je ale proti změně statu quo ohledně…

12.08.2022 18:09 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

V Buči pohřbívají tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

12.08.2022 16:39 V ukrajinském městě Buča tento týden pohřbívali tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Související:

Nejnovější