Čínské úřady začaly kvůli šířící se nemoci covid-19 uzavírat některé čtvrti v západní polovině Šanghaje, kde měl být podle původních plánů lockdown vyhlášen až od pátku. Uzávěra pokračuje také ve východní polovině města, které je se svými 26 miliony obyvatel nejlidnatější v Číně. Za posledních 24 hodin bylo v Šanghaji zaznamenáno téměř 6000 nových případů nákazy koronavirem.
Řada obyvatel čínské finanční metropole vyjádřila na sociálních sítích pochyby ohledně pokračující čínské politiky nulové tolerance vůči koronaviru za cenu extrémně přísných opatření.
Úřady o víkendu oznámily, že od pondělí do pátku zavedou v Šanghaji uzávěru pro čtvrti ležící východně od řeky Chuang-pchu, která městem protéká. Do této oblasti patří i moderní finanční čtvrť Pchu-tung. Druhá část Šanghaje, včetně centra města, má být uzavřena ve dnech 1. až 5. dubna. V uzavřených částech města lidé nesmějí opouštět domovy, nefunguje veřejná doprava. Mosty a tunely vedoucí přes řeku jsou neprůjezdné.
Lidé v západní části Šanghaje se v posledních dnech zásobovali potravinami, léky a dalšími nezbytnostmi před plánovaným lockdownem. Obyvatelé některých západních čtvrtí ale podle agentury Reuters uvedli, že dnes dostali od místních činitelů upozornění, podle nějž v příštích sedmi dnech nebudou smět opouštět své domovy. "Brzy obnovíme běžný život, ale nyní žádáme všechny, aby dbali protikoronavirových opatření, neshromažďovali se a omezili pohyb," uvádí se v jedné z takových výzev.
Denní přírůstky případů koronaviru v Šanghaji nadále rostou; za posledních 24 hodin přibylo 5987 nakažených, z nichž však jen 329 mělo příznaky nemoci. O den dříve byl přírůstek 4381 případů, z nich 96 symptomatických. Ve městě pokračuje plošné testování, při němž bylo od pondělka provedeno již 9,1 milionu testů, informovaly šanghajské úřady na dnešní tiskové konferenci. Zahájena byla rovněž dezinfekce míst, jako jsou kancelářské budovy, staveniště, trhy či školy.
Na čínských sociálních sítích se mezitím množí příspěvky, v nichž pisatelé zpochybňují praktičnost tvrdých uzávěr, zvlášť pak ve městech jako Šanghaj, kde je většina nakažených bez příznaků nemoci. Přispěvatelé si rovněž stěžují na problémy s nákupem potravin kvůli přetíženosti dodavatelských služeb a omezení přístupu ke zdravotním službám, které jsou zahlceny.
Podle agentury Reuters bylo během posledního dne hojně sdíleno video z obřího šanghajského kongresového centra, které bylo dočasně změněno na jedno z karanténní zařízení, do nichž jsou všichni lidé s pozitivním testem posíláni. "Žádáme vysvětlení! Opakovaně tu dochází k přenosům nákazy, na toaletách není voda, všude je špína," stěžuje si na videonahrávce skupina lidí zdravotnickým pracovníkům v ochranných kombinézách.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Česko má za sebou letošní Velikonoce, které přinesly poměrně proměnlivé počasí. Na úvod pršelo, pak se oteplilo. Sváteční období uzavřely bouřky, ojediněle i silné. Bouřky budou hrozit i v následujících týdnech, avizují meteorologové.
Veronika Žilková se v posledních letech musela vypořádat s jednou nepříjemnou situací v osobním životě. Řeč je o rozvodu s Martinem Stropnickým. Populární herečka prozradila, kdo jí tehdy pomohl, aby jí to tolik nevzalo.
Ornella Koktová dala o Velikonočním pondělí sbohem milované babičce. S tchyní se na místě nemohla rozloučit Ornellina matka, protože vztahy v rodině jsou dost napjaté. Monika Binias se tedy rozloučila po svém.
Nadcházející víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz chladnější než ten uplynulý. V noci mohou teploty navíc klesnout až k nule.
Příčinou smrti papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let dnes na Velikonoční pondělí, byla podle oficiálního prohlášení Svatého stolce mrtvice, po které následovalo nevratné selhání srdce.
Zpěvák Dan Bárta, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, prodělal vážné zdravotní komplikace. Po nečekaném kolapsu, během něhož dočasně přišel o sluch, musela kapela J.A.R. zrušit několik koncertů. Přestože šlo o alarmující moment, Bárta situaci zvládl s obdivuhodným nadhledem a otevřeně hovoří nejen o svém zdraví, ale i o životních zkušenostech, závislosti a hluboké lásce k přírodě.
Smrt papeže Františka hluboce zasáhla i britskou královskou rodinu. Král Karel III. a královna Camilla podle oficiálního prohlášení zveřejněného Buckinghamským palácem prožívají smutek „s těžkým srdcem“. Zároveň však vyzdvihli papežovu soucitnost, hlubokou víru a jeho neúnavné nasazení ve službě lidem.
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.